A kiskereskedelmi üzletek forgalma a nyers adat szerint 5,2 százalékkal, a naptárhatástól megtisztítva pedig 5,7 százalékkal nőtt júniusban az egy évvel korábbihoz képest. Az első fél évben a forgalom volumene a nyers és a naptárhatástól megtisztított adatok szerint 3,9 százalékkal haladta meg az előző év azonos időszakáét - jelentette szerdán második becslése alapján a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). Miközben a forgalom emelkedett, a kiskereskedelmi dolgozók száma viszont csökkenő tendenciát mutat. (Miközben nemzetgazdasági szinten a foglalkoztatottak száma jelentősen nőtt.)
A Blokkk.com szerint a KSH adatai alapján az idei év második negyedévében a bolti kiskereskedelemben foglalkoztatottak száma 353 ezer főre zuhant, amire az elmúlt három évben, miközben évről-évre bővült a forgalom, nem volt példa. A boltos létszámesés az elmúlt egy évben negyedévről-negyedévre nézve folyamatos volt. Még 2016 második negyedévére, a vasárnapi boltzár eltörlését követően feljebb kúszott ugyan a létszám a korábbihoz képest, de utána már folyamatosan csúsztak lefelé a mutatók, a tavalyi negyedik negyedéves 367 ezres csúcsról idén 353 ezerre.
Pedig jelentős volt a béremelkedés a szektorban: 2017 júniusában a boltos kiskereskedelemben a fizikai dolgozók havi bruttó átlagkeresete 188 ezer forint volt, egy évvel korábban 159 ezer forint. (Jelentősen emelkedett nemcsak a kiskereskedelemben, hanem minden fizikai munkakörben a bér.) Ez bizony 29 ezer forintnyi különbség, a növekedés üteme pedig 18 százalék - miközben a kiskereskedelmi forgalom 3,9 százalékkal bővült. Nincs már sok pénzük tehát a boltosoknak bérre, főleg a kisebbeknek. Valószínű, hogy folytatódik a boltbezárás.