A FAO élelmiszerár-index, mely hónapról hónapra követi nyomon a nemzetközileg legfontosabb öt élelmiszer-termékcsoport árváltozását azok kereskedelmi értékével súlyozva, 1,4 százalékot emelkedett májushoz képest. A 175,2 pontos júniusi átlag 7 százalékkal magasabb a tavaly ilyenkor regisztráltnál. A gabonaárindex kiemelkedett a többi közül 4,2 százalékos drágulásával. Hirtelen megugrott ugyanis a magas fehérjetartalmú búza ára a rossz amerikai terménykilátások miatt, pedig a kukorica ára (a dél-amerikai rekordtermésnek köszönhetően) éppen csökkent. A húsfélék és tejtermékek ára szintén nőtt, szemben a növényi olajokkal és a cukorral.
Rekordszinten a gabonák?
A magas fehérjetartalmú búza kínálatának beszűkülése ellenére globálisan bőséges készletek állnak rendelkezésünkre gabonából a következő évre – olvasható a FAO július 6-án frissített Gabonakészletek és -igények gyorsjelentésében. A korábban becsültnél várhatóan szerényebb búzatermésre számíthatunk idén, ezzel szemben nagyobbra a kukorica és rizs esetében. A teljes globális gabonatermelés így elérheti a 2593 millió tonnát, 0,6 százalékkal elmaradva a 2016-os értéktől. A raktáron lévő gabona mennyisége továbbnő, állítják a szakértők, elérheti akár a 704 millió tonnát is, ami új rekordot jelentene.
A szélsőséges időjárás okozta károk miatt 10-20 százalékkal kevesebb gabona terem ebben az évben a magyar földeken, mintegy 4 millió tonna búzára lehet számítani a tavalyi 4,9 millió tonna után, de az ország kenyérgabona-ellátására, vetőmagra, exportra, illetve takarmányozásra megfelelő mennyiség áll rendelkezésre. Az idén 15-20 százalékkal alacsonyabb terméshozamra számítanak az árpánál, a repcénél is.
A termésmennyiségek az utóbbi öt évi átlagot meghaladják majd. Az idei év extra időjárási körülményeket hozott egész Európában, az év elején az átlagosnál hidegebb volt, hótakaró-védelem nélkül voltak egy ideig az őszi vetések. A március melegebb volt, májusban volt lehűlés jelentősebb csapadékkal, május végétől viszont nagy meleg volt, és csapadék sem hullt. A csapadékviszonyok országszerte eltérőek voltak, ezért a termésben is meglátszik majd, az átlagos csapadékhiány 80-100 milliméter országosan. Már eddig is súlyos jégkárokat szenvedett az ország csaknem minden része, és lesznek még problémák az aratás során, ami nem kedvez a terméskilátásoknak.