Németh Dávid, a K&H Bank vezető makrogazdasági elemzője kommentárjában úgy véli, az 5-6 százalékos forgalomnövekedés tartható lesz a következő hónapokban is. Ugyanakkor komolyabb növekedésre következtetni a júniusi adat alapján az elemző szerint egyelőre korai. Bár a KSH júniusra vonatkozóan még csak első becslését közölte szerdán, tehát a pontos részletek nem ismertek, de az látszik, hogy a kiskereskedelmet továbbra is az üzemanyag-forgalom és a tartós fogyasztási cikkek eladása hajtja.
„Előbbieknél 9,0, utóbbiaknál 8,1 százalékkal, azaz bőven az átlag felett nőtt a forgalom – emelte ki Németh Dávid, hozzátéve, hogy az élelmiszereknél visszafogottabb, 4,5 százalékos volt a növekedés. – Összességében elmondható, hogy a tartós cikkeknél az elhalasztott vásárlások játszhatnak szerepet, az üzemanyagoknál pedig a viszonylag alacsony árnak köszönhető a növekedés” – fogalmazott a K&H vezető elemzője.
Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője szerint az adatok azt is tükrözik, hogy a vasárnapi boltzár nem okozott visszaesést a kiskereskedelemben. A háztartások fogyasztását, így a kiskereskedelmi forgalom növekedését a következő hónapokban továbbra is támogatja a devizahitelek idei elszámolása, ami jelentősen növelte a háztartások elkölthető jövedelmét, valamint csökkentheti a háztartások „óvatossági megtakarításait”. Hozzáfűzte, hogy az elmúlt években elhalasztott vásárlások szintén élénkíthetik a kiskereskedelmi eladásokat, emellett az üzemanyagárak tavalyinál jóval alacsonyabb szintje is támogatja a bővülést.