új kormány cikkek
Megújuló energia: haladékot kérünk az EU-tól
A magyar kormány kezdeményezi az Európai Uniónak benyújtandó 2020-ig tartó Nemzeti Megújuló energia Cselekvési Terv leadási határidejének módosítását, és ezzel párhuzamosan a szakma, az önkormányzatok és a civilszervezetek részvételével széleskörű konzultációt indít a tervezetről - jelentette be Olajos Péter, a Nemzetgazdasági Minisztérium energia- és klímapolitikai helyettes államtitkára az egyeztetés sorozat első állomásán, Budapesten, a „Megújuló energiaforrások Magyarországon" című konferencián.
Schmitt Pál lehet az államfő
Orbán Viktor miniszterelnök-pártelnök azt javasolta a Fidesz-KDNP-frakciószövetségnek, hogy Schmitt Pál házelnököt jelölje, majd válassza meg államfőnek - jelentette be Szijjártó Péter, a miniszterelnök szóvivője az Országházban.
Orbán és a pálinka: az EU közbeszól?
A Napi Gazdaság szerint kevés az esélye annak, hogy Brüsszel rábólint a kormány tervére, amely szerint megszűnne a bérfőzési szeszadó. Már a csatlakozási tárgyalásokon kemény meccseket kellett játszania a magyar delegációnak, hogy egyáltalán fennmaradhasson a bérfőzetés intézménye.
Máris itt az újabb negatív nyilatkozat az ország helyzetéről
Hamis illúziónak nevezte a nemzetgazdasági miniszter azt a feltételezést, hogy a "magyar beteg már gyógyul", ezzel szemben Matolcsy György szerint az igazság az, hogy az ország valamennyi makromutatója romlik, a gazdaság az idén stagflációs állapotba kerül, ezért az új kormány első feladata, hogy Magyarország további zuhanását megakadályozza.
"A Fidesz javaslata veszélyezteti a jogalkotás kontrollját"
Aggályosnak találja a K-Monitor és a Transparency International Magyarország az Alkotmánybíróság tagjainak jelölési folyamatáról szóló törvénymódosító javaslat tartalmát és beterjesztésének módját.
Kormányváltás után is jó állami vezetőnek lenni...
Nem lett sokkal szűkmarkúbb magához az új kormány: a meghatározott körbe tartozó vezetők nagyjából ugyanolyan juttatásokra számíthatnak, mint eddig, kivéve az egészségügyi ellátást - írta a Népszabadság.
Orbán nem akarja húzni az időt és reformokat emleget
Nincs vesztegetni való idő Magyarországon, az új kormánynak gyorsan be kellett mutatnia gazdasági akciótervét - mondta Orbán Viktor pénteken egy bécsi nemzetközi banki tanácskozás vendégeként.
Családi adó: Varga inkább bevezetné, mint magyarázná
Az egykulcsos családi adórendszerben lesznek olyan jövedelmek, amelyek nem tartoznak az adórendszer hatály alá - közölte Varga Mihály, a Miniszterelnökség államtitkára az InfoRádió csütörtöki Aréna című műsorában. Úgy fogalmazott: "egyszerűbb lesz bevezetni, mint elmagyarázni".
Egy szakértő véleménye az adóváltozásokról
A bejelentett intézkedések fő iránya egyértelműen az adócsökkentés, illetve az adóadminisztráció csökkentése - hangsúlyozta Hegedüs Sándor, az RSM DTM Hungary Zrt adópartnere. Az intézkedések egyértelmű vesztese a pénzügyi szektor, amelyre egy nagyon jelentős többlet adóterhet kíván kivetni a kormányzat.
Így debütál az LMP: sárga lap a kormánypártoknak
Név szerinti szavazással az Országgyűlés elfogadta a helyi önkormányzati képviselők és polgármesterek választásáról szóló törvényjavaslatot, amely alapján ősztől kisebb létszámúak lesznek az önkormányzati képviselő-testületek. Az előterjesztésre igennel szavazott a Fidesz- és KDNP-frakció, az MSZP és a Jobbik képviselői viszont elutasították azt. A zárószavazáson nem vettek részt a Lehet Más a Politika (LMP) képviselői, mert nem értenek egyet a törvénnyel, és sárga lap felmutatása mellett kivonultak a teremből.
Orbán beszéd után: mi fog változni?
16 százalékos, egykulcsos adórendszer, banki különadó, kibővített Széchenyi-kártya, lecsökkentett társasági adó - néhány Orbán Viktor mai bejelentéseiből.
Kommunikációs bakik után a kamatcsökkentésnek vége...
Magyarország problémái nem újak, ám az elmúlt napok kormányzati nyilatkozatai nyomán e problémák ismét a piac figyelmének középpontjába kerültek, ami tartósan magasabb kockázati felárakat és a magyarországi jegybanki kamatcsökkentési ciklus leállását okozhatja - áll vezető londoni befektetési és elemző házak hétfői értékeléseiben. - áll vezető londoni befektetési és elemző házak hétfői értékeléseiben.
Orbán kedd délután ismerteti, mint talált ki a kormány
Orbán Viktor kormányfő kedden, a parlament 13 órakor kezdődő ülése elején ismerteti a gazdaság talpra állítását célzó, a 3,8 százalékos idei hiánycél tartásához szükséges akciótervet.
"A Fidesz-kormánynak nem lehet így beszélnie a piacokon"
A CNN amerikai hírtelevízió is beszámolt pénteken a forint zuhanásáról és a magyar gazdaság gyenge állapotáról szóló kormányzati nyilatkozatokról; a USA Today napilap arról tudósított, hogy részben a "magyar válság" miatt esett aznap a Dow Jones tőzsdemutató.
Varga: "a hiány tartható!"
Varga Mihály szerint a 2010-es költségvetésnek nem sok köze van a valósághoz; azonnali, sürgős beavatkozásra van szükség. A hétvégén a kormány rendkívüli ülésen dolgozza ki az akciótervet. A kabinet szombaton, vasárnap és hétfőn is ülésezik.
Jön az IMF (nem hivatalosan)
Magyarországra érkezik a Nemzetközi Valutaalap (IMF) Közép-Európáért és Baltikumért felelős regionális képviselet vezetője, útjának célja a nem hivatalos kapcsolatfelvétel az új magyar kormánnyal - erősítette meg az IMF budapesti állandó irodájának a vezetője csütörtökön az MTI-nek.
A fideszes nyilatkozat kisebb pánikot okozott
Ma bizonytalanságot okoztak a piacon Kósa Lajosnak a magyar gazdaság állapotára vonatkozó kijelentései. A Fidesz alenöke államcsőd közeli helyzetről, kríziskezelés szükségességéről beszélt, és úgy fogalmazott: "a kényszerhelyzet miatt bizonyos gazdasági alkotmányossági szabályok felfüggesztésére is sor kerülhet átmenetileg". A forint 280 forint fölé gyengült, a tőzsde rövid idő alatt 1000 pontot gyengült.
Fidesz-kormány: 44-en irányítják az országot
Több mint a felére csökkent a politikai vezetők száma a jelenlegi kormányban az előző kabinethez viszonyítva - mondta a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium államtitkára. Rétvári Bence közölte, hogy az Orbán-kormány politikai vezetőinek száma 44, ami a miniszterelnököt, kilenc minisztert és 34 államtitkárt jelent. Hozzátette, hogy ezzel szemben a Bajnai-kormány politikai vezetőinek száma 97 főre rúgott, ami a miniszterekből, az államtitkárokból és a szakállamtitkárokból állt.
Külföldi karrier: Gyurcsány 30 másodpercig elgondolkodott
Gyurcsány Ferenc "a politikailag belátható jövőben" vagyis a következő egy-két évben nem vállal formális vezető szerepet az MSZP-ben. A volt miniszterelnök-pártelnök az ATV Egyenes Beszéd című műsorában elmondta: nagyjából harminc másodpercig elgondolkodott azon, hogy egy időre visszavonul, akár külföldön dolgozva, de nem akarta ezt. Nem kaland volt számomra a magyar politika - fogalmazott, hozzátéve: nem megy el az országból és nem adja fel a küzdelmeit. Gyurcsány Ferenc véleménye szerint a politikában a népszerűség "jön, meg megy". Normálisan, kulturáltan, de határozottan képviselem, amiben hiszek - jelentette ki.
Orbán új dolgozószobája a főemeleten
Esküt tettek az Orbán-kormány miniszterei szombaton az Országgyűlésben, majd ellátták kézjegyükkel az esküokmányt. Orbán Viktor szerint olyan kormánytagokra van szüksége az országnak, akik meg tudnak felelni egy új politikai-gazdasági rendszer megalapítása által támasztott követelményeknek, megfelelő kvalitásokkal rendelkeznek, megfelelő jártasságot szereztek, tapasztalt emberek, vezetők, és készen állnak arra, hogy politikai vezetőként viselkedjenek, vagyis döntéseket hozzanak, és a döntéseikért vállalják a felelősséget. Szombaton a rendszerváltás utáni kilencedik kormány alakult meg. A minisztereket egyenként bemutatta Orbán Viktor.
Legalább hat bizottság vizsgálja az elmúlt 8 év ügyeit
Péntekig féltucat albizottság jött létre az elmúlt nyolc év kormányzati tevékenységének vizsgálatára az állandó parlamenti bizottságokon belül. Az MSZP ezekbe a testületekbe addig nem delegál tagokat, amíg nem tisztázódik számukra, házszabályszerűen működnek-e.
Magyar állampolgárság: a felvidékiek isszák meg a levét?
Válaszul az Országgyűlés szerda délelőtti döntésére, amely lehetővé tette a magyar állampolgárság könnyített felvételét a határon túli magyarok számára, még aznap Szlovákia is módosította állampolgársági törvényét. A gyorsított eljárásban elfogadott módosítás lényege, hogyha ezentúl egy szlovák állampolgár önkéntesen felveszi egy másik ország állampolgárságát, elveszíti a szlovákot. Emellett nem tölthet be bizonyos munkaköröket sem, amelyek kapcsolatban vannak a nemzetbiztonsággal - például a rendőrségnél vagy a biztonsági szolgálatoknál.
Matolcsy: államadósság, deficit és euró a célkeresztben
A parlamenti bizottságok megkezdték kedden a miniszterjelöltek meghallgatását, a kormánypárti képviselők igen szavazataival a bizottságok támogatták a jelöltek kinevezését.
Május utolsó napjain már a Fidesz kormányozhat
Megkezdődik a kormányprogram vitája az Országgyűlésben kedden, a parlament jövő heti háromnapos ülésének első napján. Várhatóan szombaton szavaznak a képviselők a Nemzeti Együttműködés Programja című dokumentumról és Orbán Viktor miniszterelnök-jelölt megválasztásáról; a hétvégén már új kabinet irányíthatja az országot, mivel a miniszterek is leteszik az esküt szombaton. Szerdán a kettős állampolgársággal kapcsolatos előterjesztésről is dönthet a Ház.
Orbán benyújtotta a kormányprogramot
Orbán Viktor kijelölt miniszterelnök szombaton benyújtotta a Nemzeti Együttműködés Programja címet viselő kormányprogramot az Országgyűlésnek - jelentette be a dokumentumot a parlament épületében leadó Szijjártó Péter, a Fidesz szóvivője.
Szombaton indít Orbán
Ma nyújtja be programját az Országgyűlésnek Orbán Viktor leendő miniszterelnök.Lázár János, a Fidesz frakcióvezetője korábban úgy fogalmazott: a kijelölt kormányfő "a következő kormány miniszterelnöki programját" nyújtja be a hét végén. - írja a fidesz.hu.
Jön a szuper-Apeh?
Az Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatal (APEH) és a Vám- és Pénzügyőrség (VP) összevonásához szükséges módosításokat is tartalmazó törvényjavaslatot nyújtott be kedden az Országgyűlésnek két fideszes képviselő, Matolcsy György és Fónagy János.
40 milliárddal erősítené a Fidesz az MFB-t
Legalább 100 milliárd forint lesz az állami tulajdonú Magyar Fejlesztési Bank (MFB) jegyzett tőkéje a jelenlegi 60 milliárd forinttal szemben, ha a parlament jóváhagyja az erre vonatkozó törvénymódosító javaslatot, amelyet Matolcsy György és Fónagy János fideszes képviselő nyújtott be kedden.
MFB: új kormány jön, Erős lemond
Ma délben, a sajtó munkatársai előtt értékelte Dr. Erős János a Magyar Fejlesztési Bank Zártkörűen Működő Részvénytársaság 2002-2010 közötti tevékenységét. A vezérigazgató az értékelés után bejelentette, hogy a kialakult helyzetre tekintettel felajánlja a lemondását.
Ők vezetik Magyarországot
Nyolc miniszterrel alakul meg az Orbán-kormány: Matolcsy György vezeti a Nemzetgazdasági Minisztériumot, Martonyi János a külügyi tárcát, Pintér Sándor lesz a belügyminiszter, Fellegi Tamás a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium irányítója, Réthelyi Miklós a nemzeti erőforrásokért felelős tárcavezető, Fazekas Sándor a vidékfejlesztési miniszter, Hende Csaba a honvédelmi, Navracsics Tibor pedig a közigazgatásért és az igazságügyért felel majd kormányfő-helyettesként.
Orbán: "Nem lesznek csúcsminisztériumok"
Orbán Viktor, Navracsics Tibor, Varga Mihály és Szijjártó Péter sajtótájékoztatót tartott "Megkezdődik a kormányalakítás folyamata" címmel. - tudósított a fidesz.hu.
Bajnai nem titkolózik
A kormányzati munka zavartalan folytatása érdekében elengedhetetlennek tartom a teljes körű és átlátható módon lebonyolított átadás-átvételt, az elmúlt húsz évben kialakult gyakorlatnál magasabb sztenderdekhez igazítva a magyar politikai kultúrát - szögezte le Bajnai Gordon.
Túl a kétharmadon a Fidesz
A nem végleges eredmények szerint az Országgyűlés összetétele a szavazatok 99,22 százaléka alapján: Fidesz-KDNP 262, Fidesz-KDNP-MVMP 1, független 1, Jobbik 47, LMP 16, MSZP 59 - jelentette be Virág Rudolf, az Országos Választási Iroda vezetője sajtótájékoztatóján. Két 13. kerületi választókereületben áll nyerésre a szocialista jelölt, Edelényben pedig a független Molnár Oszkár kapta a legtöbb szavazatot. A többi, 54 választókerületben a Fidesz jelöltje nyert, így 263 képviselője lesz a parlamentben.
"A Fidesz kétharmada forinterősödést hozhat"
A választások második fordulója után is folytatódó kamatcsökkentéssel számolnak előrejelzéseikben londoni elemzők. A Cityben konszenzusos várakozás a Fidesz kétharmados győzelme, és vannak olyan prognózisok, hogy ez az eredmény erősödést hozhat a magyar piacon. A forint tovább erősödhet, a jegybank további kamatcsökkenése(i) ellenére is...
Gyurcsány megmondta Orbánnak, mennyi adócsökkentés kéne
Gyurcsány Ferenc szerint a Fidesz akkor tartaná be a választási ígéretét, ha szeptembertől - a Bajnai kormányénál nagyobb - a GDP két százalékának megfelelő mértékű adócsökkentést hajtana végre úgy, hogy közben ne növekedjen a hiány és ne legyenek megszorítások.
"A Fidesz érti az IMF-fel való együttműködés fontosságát"
Valószínűsíthető az új magyar kormány részéről az államháztartási hiánycél valamelyes emelése, de csak a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) folytatott tárgyalások eredményeként - áll londoni felzárkózó piaci elemzők hétfőn kiadott legújabb helyzetértékelésében, amely szerint a Fidesz-kormány sem készül költségvetési lazításra. Az elemzés szerint a korábbi nyilatkozatokban szereplő, 7 százalék körüli deficit teljesülését nem fogadná jól a piac.
Honnan lesz itt egymillió munkahely?
Az Orbán Viktor pártelnök által ígért egymillió új munkahelyet a versenyszféra teremti meg, a kevéssé képzettek elhelyezkedésére pedig az építőipar, a mezőgazdaság és a turizmus területén van esély - tudhatjuk meg a Fidesz választási programjából, amely jócskán mellőzi a konkrétumokat.
A vállalkozók gyors cselekvést várnak a Fidesz-kormánytól
Az új, egyszínű Fidesz-kormánytól a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége (VOSZ) olyan versenyképes adórendszert kialakítását várja, amely talpra állítja a gazdaságot - mondta az MTI-nek vasárnap késő este Dávid Ferenc főtitkár, az első hivatalos választási eredményekre reagálva.
Orbán: "Az a tervem..."
A Fidesz már létrehozta "a tíz plusz egy ügy bizottságát" - jelentette be Orbán Viktor az InfoRádió Aréna című műsorában pénteken, amelyet felvételről este héttől sugároznak. A Fidesz elnöke szerint az új parlament valamikor május 20-30-a között alakulhat meg; tervei között szerepel az "alapköltségvetés" elkészítése, és az, hogy az adórendszer egyszerűsítése után, 2011-től már "söralátéten" is elférjen a szja-bevallás. Orbán Viktor az első három törvényt firtató kérdésre az válaszolta: lesznek a közbiztonságot erősítő, a rendteremtés irányába mutató jogszabályok; olyanok is, melyek a korrupció visszaszorítását szolgálják, az indokolatlan kifizetések azonnali leállításáról szólnak.
Magyarország: kilábalás majd ősszel
A magyar gazdaság 2010-ben stagnálás körüli állapotban lesz, kilábalás, szerény növekedés a második félévben várható - áll a GKI Gazdaságkutató Zrt.-nek az Erste Bank együttműködésével készült előrejelzésében.
A magyar cégek kockázatosak, a Fidesz-kormány kevésbé
Továbbra is a régiós átlagnál több a kockázatos cég a magyarok között, de a legfrissebb adatok némi javulást mutatnak. A tegnapi kamatdöntést viszont a londoni elemzők derűlátónak nevezik, azt sem titkolva, hogy a piac "túlárazza" a Fideszhez kötött politikai és költségvetési kockázatokat.
Lassan az erős forint lesz a probléma
Egyöntetűen negyed százalékpontos kamatcsökkentést vár a magyar jegybank hétfői monetáris tanácsi ülésétől a londoni elemzői közösség. Jórészt abban is konszenzus alakult ki a Cityben, hogy az MNB a hétfői csökkentés után sem áll le a pénzügypolitikai enyhítéssel; ennek a prognózisnak az alapja - az utóbbi időszak piaci folyamatai mellett - az a széleskörű elemzői meggyőződés, hogy a következő kormány fenntartja a költségvetési szigort.
"Bajnaiék jók, de még jobb lenne egy Fidesz-kormány"
A Figyelő és a Straketing Stratégiai Marketingkutató és Tanácsadó Iroda idén is elkészítette felmérését, melyben arról kérdezték a vállalatvezetőket, hogy hogyan vélekednek az elmúlt év gazdaságpolitikájáról és milyen várakozásaik vannak a jövőre vonatkozóan. A Figyelőben ma megjelent eredmények szerint a cégvezetők elégedettek a Bajnai-kormánnyal, mégis a határozott véleményt nyilvánítók nagy része szerint a Fidesz-kormány kedvezőbb lenne az ország gazdasága szempontjából.
Milyen lesz a fideszes gazdaság?
A várható piaci reakciók és a lakossági adósokra ebből eredő hatások miatt a választások után is valószínűtlen a költségvetési konszolidációs program visszafordítása Magyarországon - áll az egyik vezető londoni befektetési ház pénteken közölt átfogó helyzetértékelésében.