A pénzügypolitika három fő feladata az államadósság szintjének csökkentése, a fenntartható államháztartási deficitcél elérése és az euró bevezetése - mondta Matolcsy György nemzetgazdasági miniszterjelölt a kinevezését megelőző meghallgatáson az z Országgyűlés Számvevőszéki és Költségvetési Bizottságában kedden. A célok teljesítését foglalkoztatáspolitikai eszközökkel, 10 év alatt 1 millió új munkahely létrehozásával és a gazdasági növekedés újraindításával, továbbá a beruházások bővítésével kívánják elősegíteni.
Riasztóak
A reálgazdasági folyamatok alapján 4,5 százalékos jegybanki alapkamatot tartana indokoltnak Matolcsy György, aki szerint a tervezett 3,8 százalékos államháztartási deficittel szemben az új kormány öröksége "lényegesen súlyosabb", amelyet a jelenlegi adósságválságok okozta feszült helyzetben Magyarország nem engedhet meg, feltétlen orvosolni kell. A nemzetgazdasági miniszterjelölt az első jeleket riasztónak nevezte, ide sorolta az önkormányzati szektor 1.000 milliárd feletti adósságterhén túl azt, hogy működőképességük csak augusztusig, szeptemberig tart ki. Szerinte újabb és újabb fekete foltokra derül fény, itt említette a Malév és a Munakerőpiaci Alap helyzetét.
A jegybanki alapkamat csökkentése nélkül a célok nem elérhetők - hangsúlyozta, hozzátéve, hogy a jegybanknál kéthetes betétben elhelyezett banki források felszabadítása a cél.
Nincs árfolyamcél
Az Országgyűlés Gazdasági és Informatikai Bizottságában fegyelmezett, szigorú, takarékos költségvetést ígért. Matolcsy szerint az új kormány elkötelezettségét mutatja, hogy a takarékoskodást magán kezdte, például a minisztériumok számának csökkentésével. A miniszterjelölt a hozzá intézett kérdések, felvetések közül jó ötletnek nevezte, hogy a beruházásokra is kiterjesszék a Széchenyi-kártyát, a devizahiteleseket illetően pedig úgy fogalmazott: a magyar állam erkölcsi, társadalmi kötelezettsége, hogy részt vegyen a devizahitelesek problémáinak megoldásában. Ugyancsak kérdésre kifejtette: nincs árfolyamcélja, mivel az árfolyam a megfelelő gazdaságpolitika eredménye.
Megóvni a vagyont
A nemzeti fejlesztési minisztérium feladatai közül a tárca élére jelölt Fellegi Tamás az erőforrások koncentrálását, az egységes vagyongazdálkodást és a fejlesztési források gyors és hatékony felhasználását emelte ki kedden az Országgyűlés gazdasági és informatikai, valamint költségvetési bizottságában tartott meghallgatásán. Az állami vagyongazdálkodásban az egyszemélyi felelősséget, az átláthatóságot és az elszámoltathatóságot említette elsődleges szempontként a leendő miniszter.
Fellegi Tamás a kormányváltást követően alakuló nemzeti fejlesztési minisztérium feladatairól és céljairól elmondta: "megóvjuk és hatékonyan működtetjük a nemzeti vagyont. Bizonyítani fogjuk, hogy az állam is lehet jó tulajdonos, gyarapítani fogjuk közös értékeinket."
Még morális válság is van
Hende Csaba leendő honvédelmi miniszter az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottságának ülésén aláhúzta: a magyar honvédség több tekintetben utat tévesztett, sok feladatra, amelyeket a törvény meghatároz a számára, csak korlátozott mértékben képes. A honvédelmi tárca vezetői posztjának várományosa a kinevezés előtti meghallgatásán azt mondta, hogy hiányosak például azok a képességek, amelyek az ország védelmét garantálnák, nem megfelelő a felszerelés és a kiképzés, ráadásul morális válság is megrázta a honvédséget és a minisztériumot. "Akkor lehetek sikeres, ha ezt a morális válságot felszámolom és a közbizalmat helyreállítom" - hangsúlyozta a miniszterjelölt.
Szakma és a határon túliak
Réthelyi Miklós miniszterjelölt az Országgyűlés Kulturális és Sajtóbizottsága előtt azt hangsúlyozta, hogy a kultúra képviselete magasabb szintre került a Nemzeti Erőforrás Minisztériumában. Réthelyi Miklós szerint a kormányzat egy sokszínű, strukturált kulturális intézményrendszert kíván működtetni, és ennek érdekében együttműködik a kulturális élet valamennyi szereplőjével. "A döntések előkészítésébe minden esetben bevonjuk az adott ágazat, szakma képviselőit" - fogalmazott. A Nemzeti Erőforrás Minisztériumának feladatai közé tartozik a határon túli magyarság kultúrájának ápolása is, különös tekintettel a magyar vonatkozású múzeumi és levéltári anyag fennmaradásának biztosítására - tette hozzá Réthelyi Miklós.