"A Fidesz érti az IMF-fel való együttműködés fontosságát"

Valószínűsíthető az új magyar kormány részéről az államháztartási hiánycél valamelyes emelése, de csak a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) folytatott tárgyalások eredményeként - áll londoni felzárkózó piaci elemzők hétfőn kiadott legújabb helyzetértékelésében, amely szerint a Fidesz-kormány sem készül költségvetési lazításra. Az elemzés szerint a korábbi nyilatkozatokban szereplő, 7 százalék körüli deficit teljesülését nem fogadná jól a piac.

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

A Morgan Stanley bankcsoport londoni befektetési részlegének szakértői a múlt héten, az első választási forduló után Budapesten tárgyaltak politikai elemzőkkel, közgazdászokkal, kereskedelmi és jegybanki illetékesekkel, valamint az Államadósság-kezelő Központ (ÁKK) szakértőivel.

Reformtervek is lesznek

A tájékozódó megbeszélésekről Londonban kiadott, befektetőknek összeállított részletes beszámolójukban azt írták: megbeszéléseiken "széleskörű megerősítést" nyert az a nézetük, hogy a Fidesz érti a valutaalappal folytatandó együttműködés fontosságát. A Morgan Stanley elemzői szerint a Fidesz reformterveket fog benyújtani egy olyan hiánycél meghatározásáért cserébe, amely kevésbé kedvezőtlen a növekedési kilátásokra. "Ez nagyon különbözik a nyílt költségvetési lazítástól" - áll az elemzésben, amely 5 százalék körüli szintre emelt idei GDP-arányos hiánycélt valószínűsít a jelenlegi 3,8 százalék helyett. Más nagy londoni házak is olyan előrejelzéseket közöltek az elmúlt időszakban, amelyek szerint a Fidesz az IMF-fel együttműködve emelné a hiányt, és ennek fejében reformtervekkel áll elő.

A nemzeti ügyek kormánya...
Szijjártó Péter, a Fidez szóvivője április 16-i közleménye szerint "a nemzeti ügyek kormánya csökkenteni fogja az adókat, és egyszerűsíteni fogja az adórendszert, de nem fogjuk eltörölni az evát, az ekhót és az őstermelői adózás lehetőségét." Szíjjártó szerint az elmúlt nyolc év szocialista kormányzása Magyarországot rendkívül mély válságba sodorta, ahonnan a kilábaláshoz a gazdasági növekedésen keresztül vezet az út. Ehhez munkahelyteremtésre van szükség, de ilyen magas adók és ilyen bonyolult adórendszer mellett nem jönnek létre új munkahelyek - szögezte le Szijjártó Péter. Ezért a nemzeti ügyek kormánya csökkenteni fogja az adókat, és egyszerűsíteni fogja az adórendszert - fűzte hozzá.

Az Eurasia Group nevű vezető londoni gazdasági-politikai kockázatértékelő és tanácsadó csoport minapi elemzése szerint a költségvetési hiánycél kérdésében az IMF mutat majd "valamelyes rugalmasságot", ha az új kormány demonstrálja, hogy képes olyan reformok elfogadtatására, amelyek a későbbi években elősegítik a költségvetési konszolidációt.

Ez a cég is azt valószínűsítette, hogy 5 százalék körüli GDP-arányos idei hiánycélról születhet megállapodás a valutaalap és a Fidesz-kormány között. A Morgan Stanley hétfői elemzése szerint ha a deficit ennél "sokkal nagyobbra" duzzadna, annak "határozottan negatív" piaci fogadtatása lenne. A ház felidézi, hogy a Fidesz korábbi nyilatkozataiban 7 százalékos hiány is felmerült lehetőségként.

Az a zavaró 7 százalék

Más nagy citybeli házak sem tartják valószínűnek a deficit ilyen mértékű elcsúszását, és egyöntetű az a londoni elemzői vélemény, hogy a Fidesz-kormány felelős költségvetési politikát fog folytatni. Legutóbbi londoni helyzetértékelésükben a BNP Paribas bankcsoport londoni elemzői is azt közölték: kétlik, hogy jelentősebb eltolódás történne a magyarországi költségvetési szigor politikájában, amely "jól működik azóta, hogy 2006 végén életbe léptették". A cég felzárkózó piaci szakértői a minapi elemzésben "meglehetősen zavarónak" minősítették a 7 százalékos idei államháztartási hiányról szóló korábbi nyilatkozatokat. Véleményük szerint e Fidesz-nyilatkozatokat kizárólag kampánycélok vezérelték; a célok között lehetett például a "sokkal populistább" Jobbik támogatottságának mérséklése.

A Goldman Sachs bankcsoport londoni elemzőinek legutóbbi értékelése szerint mivel a magyar háztartások több mint felének devizaalapú adósságai vannak, a gazdaságpolitikai folytonosság bármilyen megszakadása - ami forintgyengüléshez vezethet - azonnal és közvetlenül a választókat sújtaná, éppen az októberi önkormányzati választások előtt, és ez végső soron "a megfelelő magatartásra fogja késztetni a Fidesz-kormányt" a költségvetési politikában.

Euró még messze

A Morgan Stanley londoni szakértői Magyarország euróesélyeiről a hétfői elemzésben azt írták: a görögországi fejlemények nyomán jelenleg "korlátozottnak tűnik" a vezető euróövezeti országok készsége a valutaunió bővítésére. A brüsszeli bizottságnak és az euróövezeti jegybanknak bőséges mozgástere van a csatlakozás időzítésének meghatározásában, és "hajlanak is e rugalmasság kihasználására" - vélekednek a Morgan Stanley elemzői. A ház szerint Magyarország előtt egyáltalán nem zárult be az euróövezet ajtaja, ám az elbírálás kemény lesz, különösen az ERM-II. árfolyamrendszerbe történő belépés idején.

A cég elemzői úgy tartják: nem elsősorban az államháztartási hiány a fő akadály a magyar csatlakozás előtt - a költségvetési helyzet a legjobbak között van az EU-n belül -, hanem az infláció. A Morgan Stanley megjegyzi, hogy a magyar gazdaság az utóbbi három évben stagnált, vagy éppen recesszióban volt, és egyelőre mégsem teljesül a maastrichti feltételrendszer inflációs kritériuma. A cég elemzői azt írják: budapesti tárgyalópartnereik közül többen is reális lehetőségnek tartották a 2014-es euróövezeti csatlakozást, ami jövő év eleji ERM-II.-belépést feltételezne.

A Morgan Stanley elemzői közölték, hogy nem zárják ki, de kétlik e két időpont tarthatóságát, egyrészt az infláció, másrészt a valószínű hiánycél-módosítás miatt. Hozzátették: egy ideig még nem tartják valószínűnek a növekedési ütem visszatérését a 3-4 százalékos szintre, és ezért is nehéznek ítélik a deficitelőírás teljesítését.

Véleményvezér

Három és félszeres gázárral riogat a fideszes intézmény

Három és félszeres gázárral riogat a fideszes intézmény 

A Fidesz állandóan riogat, migránsokkal, háborúval, Sorossal, most meg a gázárral.
Főhet szegény Orbán Viktor feje

Főhet szegény Orbán Viktor feje 

Ez ám a meglepetés, mégiscsak Putyin a háborúpárti.
Hadházy Ákos szerint eltűnt 16 milliárd forint

Hadházy Ákos szerint eltűnt 16 milliárd forint 

Újabb botrány, lesz-e felelős?
Magyar Péter nyilvánosságra hozta a Fidesz „őszödi beszédét”

Magyar Péter nyilvánosságra hozta a Fidesz „őszödi beszédét” 

A Fidesz eddigi állításával ellentétben nem békepárti.
A magyar vállalkozók az ötödik legmagasabb árat fizetik Európában az áramért

A magyar vállalkozók az ötödik legmagasabb árat fizetik Európában az áramért 

Az európai átlagár felett kapják az áramot a magyar vállalkozók.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo