A magyar cégek kockázatosak, a Fidesz-kormány kevésbé

Továbbra is a régiós átlagnál több a kockázatos cég a magyarok között, de a legfrissebb adatok némi javulást mutatnak. A tegnapi kamatdöntést viszont a londoni elemzők derűlátónak nevezik, azt sem titkolva, hogy a piac "túlárazza" a Fideszhez kötött politikai és költségvetési kockázatokat.

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Némi elmozdulás mutatkozik a kockázatos cégek arányában de a régiós rangsorban legalább már nem mi vezetünk derül ki a Coface hitelbiztosító legfrissebb adataiból. Pozitív tendenciáról azonban, csak akkor beszélhetünk majd a magyar cégek esetében, ha a kockázatos vállalatok aránya legalább félévig nem haladja meg a jelenlegi 50 százalék körüli értéket, de még jobb lenne, ha egy-két százalékkal ezalatt maradna és emellett sikerülne azt is elérni, hogy  a fizetésképtelenségi eljárások száma is továbbcsökkenjen ezt pedig aligha remélhetjük tette hozzá Dercze Zoltán a Coface Hungary országigazgatója elemzésében.

Beruházások kellenek és a fizetési morálon kell javítani

Túlárazott "Fidesz-kockázat"
A Moody's szerint  az euró- és a forinthitelek közötti kamatkülönbözet 250 bázispont körüli szintre szűkült, és ez már kevésbé ösztönzi a hitelfelvevőket a kölcsönökkel járó árfolyamkockázat vállalá-sára. Ha azonban a különbözet nem szűkül tovább, és a forint eközben a válság előtti szintekre erősödik vissza, akkor a 250 bázispontnyi különbség még mindig elég szélesnek bizonyulhat ahhoz, hogy a lakossági ügyfeleket a devizahitel választására sarkallja.
Az HSBC előrejelzése azzal számol, hogy a következő hónapokban "átmeneti szünet" következhet a kamatenyhítési ciklusban, tekintettel a választásokhoz kapcsolódó piaci kilengések lehetőségére, valamint a Fidesz gazdaságpolitikai elképzeléseivel kapcsolatos bizonytalanságokra. Az HSBC elemzői szerint a piaci háttér mindezzel együtt is lehetővé teszi az MNB-nek, hogy az év végéig 4,50 százalékra csökkentse alapkamatát, feltételezve a "helyi, térségi és globális" kockázatvállalási készség további javulását az év hátralévő részében. A ház megítélése szerint a piac "túlárazza" a Fideszhez kötött politikai-költségvetési kockázatokat, tekintettel a párt "viszonylag biztató" múltbeli költségvetési teljesítmé-nyére. Emellett a Fidesz is tudatában van annak, hogy a piaci bizalom megőrzése végett szükséges "a konstruktív viszony" fenntartása a Nemzetközi Valutaalappal.

A gazdaság válságból való kilábalásához a kockázatkezelési és fizetésképtelenségi eljárások csökkenésén túl számunkra kompetitív előnyökkel rendelkező szektorokban beruházásokra és a gazdasági növekedés újraindulására lenne szükség. Addig is javítani kellene a fizetési morálon, megakadályozni, hogy két-három hétnél hosszabb ideje lejárt számlái legyenek a legtöbb cégnek. Ebben az időszakban ugyanis a legmagasabb a fizetési hajlandóság, magyarán ekkor van a legtöbb esély a követelés sikeres behajtására. Ez persze nem jelenti azt, hogy ezek után eltűnnének a piacról azok a társaságok - akik mondjuk piaci erőfölényükkel élve - szándékosan visszatartják a számlák ellenértékét. Velük szemben továbbra is a külső követeléskezelő bevonása lehet az egyik leghatékonyabb módszer.

"Hiába csökkenne mondjuk tartósan a kockázatos cégek száma" - teszi hozzá Dercze, aki szerint az nem jelentené feltétlenül azt, hogy több vállalkozás jutna banki forráshoz. Pedig a cégek februári kockázatossági mutatói némileg javuló képet mutatnak: annak ellenére, hogy az értékek Magyarországon továbbra is meghaladják a régiós átlagot, a közép-kelet-európai régióban már nem csak Románia, hanem Szlovákia is megelőzi Magyarországot. Bár a jelenlegi helyzet még bizonytalan, mégis kedvezőbb a kép, mint egy évvel ezelőtt volt. Ám nagyon alacsony a biztosítottság a magyar piacon, amelyben nagy szerepe van annak is, hogy a hazai cégeket nem igazán foglalkoztatja ez a kérdéskör - hívja fel a figyelmet Dercze. Mindezt jól mutatja, hogy mindössze 550-600  magyar cégnek van hitelbiztosítása és van másik 200-300 cég, amely külföldön köt biztosítást és határon átnyúló szolgáltatás keretében veszi igénybe azt. Az alacsony biztosítottságban a Coface országigazgatója szerint nem elhanyagolható szerepe van a válságnak, mert emiatt a biztosítók konzervatívabbá váltak az elmúlt évben. Ugyanakkor az előző években sem növekedett úgy a piac, ahogy egy hasonló fejlettségű országban elvárható lenne, és ahogy a biztosítók akkor törekedtek rá. Dercze Zoltán szerint a jelenleginél legalább három/négyszer nagyobb piacra lenne szükség ahhoz, hogy tényleg portfolió szinten lehessen az állományokat kezelni.

Baljós adatok jönnek

A gyenge 2009-es eredmények csak egy hónap múlva jelennek majd meg a cégek mérlegében és a minősítésekben, ám előre borítékolni lehet, a válság rendesen rányomta a bélyegét nemcsak a kisebb, hanem a közepes vállalatok likviditására, csakúgy, mint azok banki finanszírozhatóságára is - mondta Dercze Zoltán, a Coface Hungary országigazgatója. Ugyanakkor azt is hozzátette a banki finanszírozás nemcsak annak a kérdése, hogy a cég mennyire számít kockázatos üzleti partnernek, vagyis mennyire hitelképes, hanem attól is függ, hogyan változott a bankok üzletpolitikája. A válságban ugyanis a pénzintézetek hitelkihelyezési stratégiája 180 fokos fordulatot vett: a korábbi hitelkínálat bővítése helyett a bankok sokkal nagyobb hangsúlyt helyeztek a betétet gyűjtésére - hívta fel a figyelmet Dercze, aki szerint ezen a téren várhatóan a jövőben sem jelentős lesz változás.

Derülátóbb MNB: bizakodnak a londoni elemzők is
A Barclays Capital kedden közzétett "MC Tracker" elemzése szerint az alapkamatot negyed százalékponttal 5,50 százalékra csökkentő előző napi ülés közleményében a monetáris tanács által, a gazdasági növekedéssel kapcsolatban használt nyelvezet továbbra is óvatos ugyan, ám egyértelmű javulást mutat a februári közleményben foglaltakhoz képest. A ház a februári és a márciusi monetáris tanácsi közlemények különbségei között említi, hogy a márciusiban a testület már nem csak "2010 közepétől" várja a növekedés újraindulását; az e havi szövegben ehelyett az szerepel, hogy "az idén valószínűleg ismét növekedés lesz".
A Barclays Capital londoni elemzői ezt úgy értelmezik, hogy az MNB most már esetleg hisz a növekedés második negyedévi beindulásában, és abban, hogy 2010 egészében is kismértékű növekedés lehet a magyar gazdaságban.
Az összehasonlító elemzés ennek kapcsán kiemeli azt is, hogy míg februárban a belső kereslet folytatódó csökkenése szerepelt az MNB-közleményben, a márciusi kamatdöntő ülés utáni monetáris tanácsi helyzetértékelésben már az áll, hogy valószínűtlen a fogyasztás "érdemi növekedése" az idén. Emellett a múlt havi közlemény az export élénküléséről, a márciusi azonban már az export "markáns" élénküléséről szól - áll a Barclays Capital összehasonlításában.
Év végére 4,5 százalékos kamat, 255 forintos euró
A cég londoni elemzői az új közleményben észrevették azt is, hogy abból hiányzik a kamatpolitikai mozgástér szűkülésére utaló előző havi kitétel. A februári közleményben még az állt, hogy a mozgástér akkor érzékelt szűkülését a bizonytalanabbá vált nemzetközi piaci környezet okozta, a márciusiból azonban ez teljes egészében kimaradt. A Barclays Capital ezt a különbséget "jelentősnek" nevezi, és a ház szerint ez "számos" további kamatcsökkentés lehetőségére utaló jelzés.
A cég londoni elemzői mindezt összevetve azt írták keddi elemzésükben: alátámasztva látják azt az előrejelzésüket, hogy az MNB a következő hónapokban még 1,00 százalékpontnyi kamatmérséklést hajthat végre, 4,50 százalékos idei mélypontra csökkentve az alapkamatot.
Az HSBC azt is jósolja, hogy a forint az év végére - a javuló globális hangulat hatására - fokozatosan 255-ig erősödik az euróval szemben, ugyancsak kedvező körülményeket teremtve a további pénzügypolitikai enyhítéshez.

Véleményvezér

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten 

A jövedelemhez képest Bécsben a legolcsóbb a lakhatás egész Európában.
Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt

Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt 

A nyugdíjas fizetések nagyon felizgultak Magyar Péter látogatása miatt.
Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben

Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben 

Az ellenzéki vezető szerint a Fidesz propagandistákat vet be, hogy az emberek ismerhessék meg a valóságot.
Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről

Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről 

Az elmaradt reformok tragédiája.
Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben

Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben 

Rendet kellene tenni az új-zélandi parlamentben.
Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát

Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát 

Nagy az erőlködés a Fidesznél a sikerélményekért.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo