Milyen lesz a fideszes gazdaság?

A várható piaci reakciók és a lakossági adósokra ebből eredő hatások miatt a választások után is valószínűtlen a költségvetési konszolidációs program visszafordítása Magyarországon - áll az egyik vezető londoni befektetési ház pénteken közölt átfogó helyzetértékelésében.

Hamarabb hazahozná az uniós pénzeket egy Tisza-kormány, mint az Orbán-kormány?
Maradt még szövetségese Magyarországnak Európában?

Online Klasszis Klub élőben Szent-Iványi Istvánnal!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves külpolitikai szakértőt!

2025. július 30. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

 A Goldman Sachs globális pénzügyi szolgáltató csoport londoni befektetési részlegének terjedelmes elemzése szerint a mostani helyzet alapján úgy tűnik, hogy az áprilisi választások után "semmi sem állhat a Fidesz útjába", és a végrehajtó és törvényhozó hatalmi ágakban várható dominancia nagyobb fokú gazdaságpolitikai kiszámíthatóságot ígér, "ha végül kialakul a Fidesz gazdasági programja".

A Fidesz azonban egyelőre nem terjesztett elő egyértelmű gazdasági tervet (a párt programja pénteken látott napvilágot: a gazdaságról szóló, Matolcsy György által jegyzett részt a 24. oldalon találja, hívószava az egymillió munkahely megteremtésének szükségessége), viszont gyakran utal különböző növekedéspárti gazdaságpolitikai elképzeléseire. A pártnak a gazdaságról alkotott nézetei "jókora adag populista retorikát", és gyakran "összeilleszthetetlen ötleteket" is tartalmaznak - fogalmaznak a GS elemzői.

Némi belső ellentmondás 

Matolcsy a Piac és Profitnak
„Negyedszázad után most véget ért az a neoliberális korszak, amelyben a piac minden-hatóságába vetett hit játszotta a legjelentősebb szerepet. Az első és legfontosabb, hogy szakítani kell a neoliberális felfogással és a szabadpiac szentségével, mert az a nyolcéves szocialista kormányzással kiegészülve csapdahelyzetek egész sorába sodorta a magyar gazdaságot. A jövőben felértékelődik majd a belföldi piac, a helyi tőke, a közösség szerepe. A gazdaságot a szociális piacgazdaság elvei mentén kell újjáépíteni. Négy lényegi építőelem van, ami a megújuláshoz elengedhetetlen: a magyar értékrend, az állam, a regionalizáció és az erkölcs." - nyilatkozta a Fidesz elsőszámú gazdaságpolitikusa a Piac és Profit Magazin márciusi számában.

A cég szerint a "nagyon halványan körvonalazott" program kísérletet tesz olyan intézkedések vegyítésére, mint a növekedés és a foglalkoztatás támogatása, a jóléti rendszer bővítése, az egészségügyre és a közszférára szánt kiadások növelése, valamint a költségvetés hosszú távú fenntarthatósága, az alacsonyabb adók, a családpárti politika, a nyugdíjak reálértékének megőrzése, a korrupció felszámolása és az ország megítélésének javítása a világban. A belső ellentmondásosság "nemcsak a program populista vonulatát tükrözi", hanem a célok sokaságát is, de az is lehet, hogy "esetleges belső nézeteltérésekre, a párton belüli ideológiai és politikai küzdelmekre utal" - áll a Goldman Sachs elemzésében.

A ház szerint most már az is kevésbé egyértelmű, hogy az új kormány milyen erősen törekszik majd az euróövezeti csatlakozásra, bár lehetséges, hogy a hozzáállásban mostanában tapasztalható változás csak a választási kampány része.

Óvatosabb lett 

A választási kampány forrósodásával - és tekintetbe véve, hogy a fő jobboldali vetélytárs, a Jobbik vehemensen ellenzi az eurót - a Fidesz a jelek szerint óvatosabbá vált a közös valuta erőteljes pártolásának kifejezésre juttatásával, vagy annak deklarálásával, hogy mikor lehet meghonosítani az eurót - írták a Goldman Sachs londoni elemzői.

A ház szerint azonban a kampánynyilatkozatok és a gyengén körvonalazott gazdasági program ellenére is valószínűtlen, hogy a Fidesz visszafordítaná az utóbbi időszak gazdaságpolitikáját, tartva attól, hogy ezzel újabb valutaválságot kockáztatna. Emellett a piac és a hitelminősítők figyelme is korlátozza a mozgásteret.

A megegyezés megszületik

A GS szakértői mindazonáltal azt valószínűsítik, hogy az új kormány kezdetben próbára teszi a piac és a Nemzetközi Valutaalap (IMF) türelmét, és kísérletet tehet az IMF vezette program meghosszabbítására enyhébb feltételrendszer mellett. Még olyan intézkedések meghozatalára is kísértést érezhet, amelyek kikezdhetik a Magyar Nemzeti Bank (MNB) és a pénzügyi felügyelet függetlenségét.

Ez azonban növelné a forint árfolyam-kilengési hajlamát, vagy újabb forintgyengüléshez vezethet, és emelné a kötvényhozamokat, valamint a magyar törlesztéskockázati biztosítási ügyletek (CDS) díjszabásait. Politikailag mindez nagyon sokba kerülne a kormánynak, mivel közvetlenül érintené a választókat deviza-eladósodottságuk és a magasabb kamatok révén - áll az elemzésben.

A Goldman Sachs szerint az ilyen "piaci büntetés" kockázata végül jó eséllyel rábírja a kormányt arra, hogy keresse a megegyezést az IMF-fel és az EU-bizottsággal, még ha új feltételekkel is. A Fidesz minden bizonnyal tudja, hogy ha meg akarja nyugtatni a befektetőket, akkor gazdaságpolitikájához meg kell nyernie az IMF jóváhagyását, és csak a középtávú költségvetési fegyelem demonstrálásával lehet elérni a magyar hitelminősítői besorolások javítását - írták a GS londoni szakértői.

Új konvergenciaprogram kell, nem megszorítás

A Fidesz retorikájából kiindulva a költségvetési politika lehet a legnagyobb nézeteltérések forrása az új kormány és az IMF, valamint az EU-bizottság között. Ahhoz, hogy egyezség születhessen a költségvetési célok lazításáról, új konvergencia-programot kellene benyújtani az uniós bizottságnak, és biztosítani kell a valutaalapot a fenntartható adósságpálya megőrzéséről. A legfontosabb azonban a magyar befektetési konstrukciók külföldi vásárlónak kedvező megítélése - áll a Goldman Sachs elemzésében.

 Ha sikerül kedvező haladást és egyezséget elérni a program újratárgyalásában, az támogathatja a forintot. A költségvetési lazítás lehetőségei azonban szűkösek: a GS becslése szerint a GDP-arányos adósságráta stabilizálásához évente 0,3-0,4 százalékos elsődleges államháztartási többlet szükséges.

A jelenlegi kormány 2009-ben 0,4 százalékos - ciklikus kiigazítással számolva 2,7 százaléknak megfelelő - elsődleges többletet produkált, a tavalyi "rendkívüli költségvetési erőfeszítések tanúságaként". Ezért ahogy a gazdaság talpra áll, már nem lesz szükség újabb adósságstabilizáló lépésekre, de pro-ciklikus lazításra sincs lehetőség - áll a Goldman Sachs londoni elemzésében.

Munkahelyek, élénkítés, kamatvágás
Munkaközpontúvá kell alakítani a gazdaság, a társadalom és az állam működését, és egymillió új munkahelyet kell egy évtizeden belül létesíteni - erről Matolcsy György, korábbi gazdasági miniszter a Nemzeti ügyek politikája címmel pénteken elfogadott Fidesz-KDNP választási program szakpolitikai fejezetében írt.
Matolcsy György kiemelte, hogy a cél olyan gazdaságpolitika bevezetése, amely elősegíti, hogy Magyarországon egy évtizeden belül egymillió új, adózó munkahely jöjjön létre. Az új munkahelyek jelentős részét felsőfokú végzettség nélküli emberek számára kell a vállalkozóknak létrehozniuk, hiszen közöttük sok a munkanélküli vagy az inaktív. Az ilyen típusú új munkahelyek döntő többsége három területen jöhet létre: az építőipar, a mezőgazdaság és a hazai turizmus képes tömegesen felszívni a ma nem foglalkoztatott munkaerőt. Az egymillió új munkahely másik részét a frissen végzett, sokszor több idegen nyelvet is beszélő fiatalok elhelyezkedésének megkönnyítésére kell a vállalkozásoknak megteremteniük. Ehhez a jövő a kreatív iparoké, valamint az európai és globális szolgáltató központoké - fejtette ki. Matolcsy hozzátette, hogy a nemzeti ügyek kormánya programot indít a gazdasági bürokrácia és az adminisztráció csökkentésére.
A program elsődleges célja a betarthatatlanul bonyolult és olykor önkényesen működtetett adórendszer egyszerűsítése, másodlagos célja a vállalkozások tevékenységét szabályozó előírások terheinek csökkentése. Ezzel közvetlenül 300-500 milliárd forinttal csökkennek a vállalkozások egy évre jutó költségei - mutatott rá a szakpolitikus. A nemzeti ügyek kormányának felül kell vizsgálnia minden, a vállalkozások működését korlátozó előírás indokoltságát, összevetve a betartásukhoz szükséges vállalkozói költségekkel. Csökkenteni kell az adók számát, egyszerűsíteni az adóbevallásokat, szélesíteni az egyszerűsített adózási módozatok körét - közölte. Fontos, hogy az új kormány minél gyorsabban levigye a nyugat-európai szintre a forintkamatokat - írta.

Véleményvezér

Végleges, nem lesz Kneecap a Szigeten

Végleges, nem lesz Kneecap a Szigeten 

Kitoloncolják őket, ha mégis jönnének.
Szijjártó Péter meghívott egy homoszexuális házaspárt Budapestre

Szijjártó Péter meghívott egy homoszexuális házaspárt Budapestre 

Szijjártó Péter szerint szabad a szerelem Magyarországon.
Hűtlen kezeléssel vádolja Pokorni Zoltán volt fideszes polgármestert utóda

Hűtlen kezeléssel vádolja Pokorni Zoltán volt fideszes polgármestert utóda 

Pokorni Zoltán annak idején kéz levágást ígért azoknak, akik lopnak.
Az Orbán-kormányt gyanúsítják a kárpátaljai templom elleni támadással

Az Orbán-kormányt gyanúsítják a kárpátaljai templom elleni támadással 

Orosz-magyar közös titkosszolgálati akció?
A kárpátaljai templom elleni támadás mögött az orosz titkosszolgálat is állhat

A kárpátaljai templom elleni támadás mögött az orosz titkosszolgálat is állhat 

Gyanús körülmények a kárpátaljai templom felgyújtási kísérlete körül.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo