Lakásárak cikkek


Meglepetés az ingatlanpiacon

Meglepetés az ingatlanpiacon 

Meglepően alakult a lakásépítési kedv a koronavírus-járvány idején. Áprilisban 1007 lakásépítési engedélyt adtak ki, így ez volt a legjobb idei hónap. Igaz, tavaly áprilishoz képest ez azért 30 százalékos csökkenést jelent.
Sokk az albérletpiacon - mit léptek a bérbeadók?

Sokk az albérletpiacon - mit léptek a bérbeadók? 

Sokkolta a járvány az albérletpiacot, ami nem csak a bérleti díjak csökkenését okozta, de a tulajdonosok is rendkívüli engedményeket biztosítottak a bérlőik számára.
Mit hagyott maga mögött a koronavírus az ingatlanpiacon?

Mit hagyott maga mögött a koronavírus az ingatlanpiacon? 

Március közepén lelassult, majd szinte leállt az élet a világ sok országához hasonlóan Magyarországon is. Május közepe óta lassan oldódnak a korlátozások, kezd lassan, kemény szabályokat tartva újraindulni az élet. A cégek igyekeznek újraszervezni a napi működésüket és a járványügyi intézkedéseket szem előtt tartva tervezni a következő időszakra.
Lejtőn az ingatlanpiac

Lejtőn az ingatlanpiac 

Az Otthon Centrum becslése szerint tavaly nagyjából 150 ezer tranzakció köttetett az ingatlanpiacon, ami tíz százalékkal volt kevesebb, mint 2018-ban: idén a járvány miatt további csökkenés várható.
Mire lesz elég a kedvezményes lakásáfa visszaállítása?

Mire lesz elég a kedvezményes lakásáfa visszaállítása? 

Bár a részletes szabályozásra még várni kell, az OTP Ingatlanpont szakértői úgy látják, hogy az öt százalékos áfa visszaállítása a rozsdaövezetekben épülő új lakásokra kedvező folyamatokat indíthat el a piacon. A legnagyobb barnamezős területtel rendelkező Budapest mellett számos vidéki nagyváros is kihasználhatja a lehetőséget a jelenleg elhanyagolt, de kedvező fekvésű, egykor jellemzően ipari, kereskedelmi funkciójú településrészek bevonására a lakáscélú fejlesztésekbe.
Meddig esnek az ingatlanárak? Jött egy jóslat

Meddig esnek az ingatlanárak? Jött egy jóslat 

Márciusban a februári adatokhoz képest 30 százalékára esett vissza az ingatlaneladások száma, de áprilisban sem sokkal fényesebb ennél a helyzet. Gadanecz Zoltán, a GDN Ingatlanhálózat alapító-tulajdonosa szerint mivel az ingatlanpiac nem tőzsde, az sokkal lassabban reagál a gazdasági folyamatokra, így az árak folyamatos csökkenése mellett a kereslet jövő tavaszra állhat vissza a koronavírus-járványt megelőző szintre.
Lassabban találnak vevőre az ingatlanok

Lassabban találnak vevőre az ingatlanok 

A korábbinál hosszabb ideig tart egy ingatlan értékesítése, ami a téglalakásokra és a panelekre egyaránt érvényes: az Otthon Centrum legfrissebb felmérése szerint egyedül a családi házakat lehet a korábbinál gyorsabban eladni, országos átlagban nagyjából fél év kell az értékesítéshez.
Merre tartanak a magyar lakásárak?

Merre tartanak a magyar lakásárak? 

Élénken foglalkoztatja a hazai ingatlanpiaci szereplőket, hogy vajon a magyarországi trend miként illeszkedik a nemzetközi folyamatokba: azoktól elszakadva irreális magasságokba emelkedett vagy éppenséggel meg sem közelíti a nemzetközi százalékokat?
Mit hozhatnak a rozsdaövezetekben épülő lakások a fővárosi ingatlanpiacra?

Mit hozhatnak a rozsdaövezetekben épülő lakások a fővárosi ingatlanpiacra? 

Visszatér a tavaly kifutott kedvezményes lakásáfa: a rozsdaövezetekben épülő ingatlanokra lesz érvényes. Hosszabb távon és megfelelő lakásszám esetén a rozsdaövezetekben megépülő lakások kiegyensúlyozottabbá tehetik a budapesti ingatlanpiacot, mert a növekvő kínálat a versenyhelyzetet fokozhatja az új lakások piacán.
Komoly változások előtt - ezért nőhet az ingatlankínálat

Komoly változások előtt - ezért nőhet az ingatlankínálat 

A fejlett társadalmak, mint tudjuk, elöregedő társadalmak. Ebből azonban nem csak az következik, hogy az egészségügy szerepe növekszik meg, hanem az is, hogy az ingatlanpiacon rendkívül mélyreható változások lesznek, jelentősen nőhet az ingatlankínálat. A kereslet-kínálati viszonyok jelentős változására kell tehát felkészülni a következő években, függetlenül a rövid távú kihívásoktól. Az Otthontérkép Csoport friss globális és hazai lakáspiaci elemzése.

Ingatlanpiaci várakozások a koronavírus idején 

A koronavírus globális terjedése számos iparágat, üzletet és piacot érint vagy fog érinteni. A gazdasági szakemberek az elmúlt években számítottak korrekcióra - “túl régóta volt a gazdaság növekvő pályán” és várható volt egy “rendes ciklikus visszesés”. Egyedül azt nem tudta előre senki megmondani, hogy mikor és hogyan fog bekövetkezni a válság. A COVID-19 az ingatlan piacot is markánsan fogja érinteni magyar és globális szinten egyaránt.

Az ingatlanpiac is megszenvedheti a koronavírust 

Az ingatlanpiac a közelmúltban, 2008 és 2013 között már átvészelt egy elhúzódó válságot, sikeresen felépült és tanult belőle, miközben megerősödött az immunrendszere. Az OTP Ingatlanpont vezető elemzője ezért a jelenlegi helyzet ismeretében nem tart a korábbihoz hasonló mélységű, elhúzódó krízis megismétlődésétől a koronavírus miatt.

Ilyen ingatlanárak mellett hogyan lesz a gyereknek saját lakása? 

A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai szerint korábban soha nem feltételezett magasságokba kerültek a lakásárak: ma egy használt lakás „átlag” ára 16 millió, egy új lakásé több mint 27 millió forint. Ennek ellenére sem kell lemondanunk arról, hogy gyermekeinket önálló lakáshoz juttassuk. A Fundamenta Gyerek Lakásszámlájával mindez elérhető, ha két fontos tényezőt számításba veszünk: a rendszerességet, és azt, hogy időben megkezdjük a takarékoskodást.

Mi befolyásolja jelentősen egy ingatlan árát? 

Jelentősen befolyásolja az ingatlanok árát az elrendezés, a berendezés variálhatósága, a benapozottság, valamint az épületen belüli elhelyezkedés. A Takarék Index elemzőinek vizsgálata szerint ezek a szempontok hatottak a fejlesztések trendjére az elmúlt években a fővárosi lakásépítéseknél: csökkent az adott szobaszám melletti lakásméret, a magasabban található lakásokat drágábban lehetett eladni, az erkély vagy terasz pedig szinte már elengedhetetlen része egy új ingatlannak.

Hol épül a legtöbb új lakás Budapesten? És mennyiért? 

Egy év alatt 11 százalékkal drágulatak az újépítésű ingatlanok.

Elkezdtek lefele indulni a panellakások árai 

A Duna House lakásárindexeinek többsége hosszú évek óta először mutatott csökkenést 2019 utolsó negyedévében, a legnagyobb visszaesést a panellakások mutatják, a fővárosban, valamint a keleti és nyugati országrészben is esett ennek a lakástípusnak az ára tavaly az utolsó három hónapban. Az árakra az is hatott, hogy decembert - az elmúlt három évet nézve - a leggyengébb kereslet jellemezte.

Jön a zöld fordulat az ingatlanpiacon? 

Az ingatlanpiac dinamikus bővülése minden bizonnyal alábbhagy idén, de az áremelkedés még nem ér véget. A különböző, lakásvásárlást ösztönző, határozott időre szóló támogatások előre hozhatják a vásárlásokat, ezzel is lendületben tartva a piacot. Emellett egyre fontosabbá válnak az energiahatékonysági szempontok, néhány szabály tavalyi életbe lépése után idén új, környezetbarát technológiákat támogató rendeletek is várhatók.

Legdrágábbak, legolcsóbbak - itt vannak az idei év ingatlanpiaci rekorderei 

Bár a 2019-es év a teljes lakáspiacot nézve a nyáron megcsappanó kereslet miatt nem lesz rekordesztendő, azért idén is számos csúcs született - derül ki egy friss összesítésből.

Mennyit lehet most alkudni az ingatlanpiacon? 

A lassuló piac magával hozta az alku növekedését, ami annak is köszönhető, hogy nagyon elszakadtak a valós és a hirdetési árak. Ugyanakkor nehezebb pontos arányt számolni az egyre kevesebb tranzakció miatt. Az alku lehetősége nem csak a reális ártól, hanem az eladó motivációjától is függ.

Túl az 1 millió forinton - ez a legdrágább városrész most Budapesten 

Az OTP Jelzálogbank legfrissebb Lakóingatlan Értéktérképének adatai szerint töretlen az ingatlanár növekedés a hazai piacon, idén az első három negyedévben országosan 14 százalékos emelkedés látható az előző év azonos időszakához képest. Nagyok a különbségek az ország területei között, van olyan megye, ahol az árak harmadukkal emelkedtek egy év alatt, néhol viszont 10 százalékkal sem. A lassulás és a piac átrendeződése elkerülhetetlen, de nem mindenhol és nem azonos mértékben.

Megtört a lendület - valami történik a lakáspiacon 

A legolcsóbban kapható panellakásoknál is megérkezett a lassulás. Az elmúlt félévben bekövetkezett budapesti 5 százalékos áremelkedés azt is jelenti, hogy felére esett vissza a drágulás üteme, hiszen tavaly decemberhez képest jelenleg a panellakások kínálati négyzetméterárai 18 százalékkal magasabbak.

Még mindig szárnyalnak a lakásárak Magyarországon 

Ez derül ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB) ma ismertetett lakáspiaci jelentéséből. Nem rózsás a helyzet a bérleti fronton sem, a jövedelemre vetített bérleti díj tekintetében Budapest a hatodik legdrágább főváros az EU-ban.

Megszűnik a kedvezményes áfa – jön az újlakásvásárlási láz? 

Január 1-jén 27 százalékra emelkedik az újépítésű lakások értékesítését terhelő – jelenleg kedvezményes – 5 százalékos áfa. Az így december végéig tartó, új lakásokért folyó „véghajrában” meg is jelentek az akciók: a magasabb áfakörbe átcsúszó ingatlanfejlesztés esetén a beruházók egy része engedményt kínál azoknak, akik még az idén hajlandóak nagyobb vételárrészt befizetni.

Ezért nem mindegy, milyen fűtés van a lakásban 

A most rajtoló fűtési szezonban a felújított lakások jellemzően alacsonyabb költséggel tarthatók melegen, ám ez a piaci árakon is látszik.

A lakásvásárlások fele továbbra is befektetési célú 

Minden második lakást befektetési céllal értékesítenek a fővárosban, azonban egyes népszerű projektek esetében akár a 70 százalékot is elérheti a befektetők aránya. A befektetők körében legkeresettebbek az V., VI., VII., VIII., IX., XI. és XIII. kerületek: itt könnyen találunk olyan társasházat, ahol csupán 30 százalék a saját célra vásárlók aránya – derül ki az Otthon Centrum legújabb elemzéséből.

Milyen lakást kapunk most 20 millió forint alatt Budapesten? 

2015-ben még a 10 millió forintnál olcsóbb ingatlanokat is vizsgálhattuk, ma már ez nevetségesnek számít. Duplájáért, 20 millió forintért is vadászni kell a lakásokat Budapesten, és ha szerencsénk van, sürgős eladások miatt juthatunk hozzá apró, rossz állapotú garzonokhoz, szuterén lakásokhoz vagy házrészekhez.

Sokkal, de sokkal több lakásra lenne szükség 

A KSH adatai szerint 2019-ben több mint 20 000 új lakás épül Magyarországon. Bár soknak tűnik, ez a szám elmarad a kívánatostól – véli Balla Ákos ingatlanszakértő, aki szerint kétszer ennyi lakásra volna szükség egy egészséges ingatlanpiacon.

Kert, erkély, tetőterasz: árban is ez a sorrend 

Kertkapcsolat, erkély, vagy tetőterasz: mindnek egy a célja, a hasznosítható lakótér növelése, a szabad levegő biztosítása, amely kifejezetten vonzó a nyári hónapokban. Nagyon nem mindegy azonban, hogy egy lakáshirdetésben mi szerepel; az egyik jócskán növeli a keresletet és az árat, a másik viszont inkább csökkentheti. Az OTP Ingatlanpont összegyűjtötte, hogy árazás szempontjából mit érdemes tudni a kertkapcsolatról és a tetőkertekről, illetve mire érdemes figyelni vásárláskor.

Győr az egész országot lekörözte 

A KSH legfrissebb, 2018 lakáspiacának egészét áttekintő elemzése rámutatott, hogy Győr még a legnépszerűbb budapesti kerületeket is lekörözte a tavaly átadott, értékesítési céllal épített lakások számát tekintve. A lista élén egészen meglepő települések is találhatóak, az előkelő ötödik helyet Balatonlelle, míg a hatodikat Biatorbágy szerezte meg. Az igazán nagy átadási hullám azonban idén várható: az OTP Ingatlanpont becslése szerint összesen 25 ezer új lakóingatlant vehetnek át tulajdonosaik év végéig.

Nem csak falvakat érint a falusi a CSOK 

A május 13-án kihirdetett kormányrendelet értelmében július 1-jétől elérhető falusi CSOK bevezetése tovább növelheti a kistelepüléseken kötött ingatlanpiaci tranzakciók arányát. A név azonban megtévesztő lehet, hiszen az érintett 2486 helység között 89 város is szerepel. Az OTP Ingatlanpont összegyűjtött néhány olyan települést, amelyek az állami támogatás mellett más infrastrukturális beruházások, vagy jó elhelyezkedésük miatt kifejezetten vonzó célpontok lehetnek.

Ha jó vételt akar, a vízparton már ne keressen nyaralót 

Továbbemelkednek az árak a hagyományos üdülőövezetekben, a Balaton-parti nyaralók a nyár végéig akár még nyolc-tíz százalékkal drágulhatnak. A Duna-parti ingatlanokat azonban egyre több vevő próbálja meg téliesíteni és lakóházként hasznosítani. A ma már Budapest agglomerációjának számító Velencei-tó környékén az új építésű ingatlanok ötszáz-kilencszázezer forintos négyzetméteráron futnak.

Százszoros árkülönbség a falusi CSOK településeinek kínálatában 

A júliustól induló falusi csokban érintett településeken jelenleg közel 15 ezer ingatlant - házat vagy lakást - hirdetnek eladásra. A legolcsóbb településeken négyzetméterenként 8-10 ezer forintért is lakóingatlant venni. A legdrágább települések az ingatlan.com elemzése szerint a Balaton közelében találhatóak: a Balatonakaliban eladó ingatlanokért a tulajdonosok átlagosan 913 ezer forintos átlagos négyzetméterárat szeretnének kapni.

Nagyot szakít, aki időben lép, az új metrónál rakétaként szállhatnak el az ingatlanárak 

Az általánosan tapasztalt áremelkedésen túl akár 30-50 százalékkal is emelkedhetnek néhány év alatt a most tervezett új metróvonalak mentén található ingatlanok árai – derül ki az Otthon Centrum legújabb felméréséből. Aki időben lép, nyertese lehet az elkövetkező évek infrastrukturális fejlesztéseinek.

Mennyivel dobja meg a lakás árát egy új metrómegálló? 

A közlekedés-fejlesztések többnyire az ingatlanpiacot is befolyásolják, feltehetőleg nem lesz ez másképp a következő évtized fejlesztéseivel sem, amelyek közül néhányat már a közelmúltban megismerhettünk a Budapesti Mobilitási Terv 2030 dokumentumból. Az OTP Ingatlanpont az elmúlt évek tapasztalatai alapján vizsgálta meg az ingatlanpiac és a beruházások összefüggéseit.

Nő a szakadék a lakástulajdonosok és a bérlők között 

A legkevésbé vagyonos háztartások mindössze 26 százaléka rendelkezik ingatlannal, a legvagyonosabbaknak viszont a 97 százaléka, ráadásul utóbbiak 66 százalékának több ingatlana is van.

Van szabad albérlet Pesten, csak megfizetni nem lehet 

Néha ugyan ellentmondóak az egyes budapesti kerületekből érkező vélemények, azonban úgy tűnik, hogy veszített lendületéből a fővárosi bérlakáspiac az elmúlt évben. A legnagyobb gondot még mindig a bérleti díjak jelentik, melyek sokak számára nem megfizethetők.

Borsod megye lehet a falusi CSOK nyertese 

A falusi CSOK 2486 településen lesz igénybe vehető az elmúlt napokban közzétett végleges lista alapján. A legtöbb település, összesen 329 darab BAZ megyében található, amely így magasan vezeti a listát, utána 60 településsel lemaradva Baranya következik.

Beindult az albérletvadászat 

Idén az ELTE, a Debreceni Egyetem és a Budapesti Gazdasági Egyetem vezeti a legnépszerűbb egyetemek listáját – olvasható a legfrissebb felsorolásban. Az intézmények környékén villámgyorsan kiadják a legjobb albérleteket, így aki biztos a dolgában, jobban teszi, ha már a júliusi ponthatár-kihirdetés előtt alaposan szétnéz a piacon. Az OTP Ingatlanpont ezért feltérképezte az öt legnépszerűbb egyetem környékének albérlet- és ingatlanpiacát.

Elérték a csúcsot a lakásárak 

2015 óta, 2018 negyedik negyedévéig 35,4 százalékkal nőttek a magyar lakásárak, s ezzel az EU-s átlagot bőven kétszeresen meghaladó drágulással jelenleg 29 vizsgált európai ország között Magyarország a képzeletbeli dobogó harmadik fokán áll. A listát Izland vezeti 45,2 százalékkal, majd Szlovénia következik 37,2 százalékkal. Az elmúlt három évben egyedül Olaszországban lettek – alig 2 százalékkal – olcsóbbak a lakóingatlanok.

Egyre óvatosabbak a lakáshitelesek, de miért? 

A money.hu elemzése szerint több bizonyíték is van arra, hogy a lakáshitelesek egyre óvatosabbak. Egyrészt az új lakáshiteleknél a fix kamatozású lakáshitelek aránya már 96 százalékos, a rizikós változó kamatozásúaké pedig 4 százalékot tesz ki.

Egyre merészebbek a lakásvásárlók a hitelekkel 

Már egy jó ideje azt hallani az ingatlanközvetítőktől, hogy egyre növekszik a lakásvásárlásra hitelt felvevők száma. Ennek egyik oka az elmúlt években lezajlott ingatlanpiaci áremelkedés, melyet valamilyen módon kompenzálnia kell annak, aki most lakástulajdonhoz akar jutni.

Messze vagyunk az ideális állapottól a lakáspiacon 

A legfrissebb KSH adatok szerint lendületesen növekszik a hazai lakáspiac, és 2018 utolsó negyedéve az elmúlt évtized legerősebb áremelkedését mutatja, Balla Ákos szerint azonban óvatosnak kell lennünk a következtetések levonásakor. Bár úgy tűnik, pörög a lakáspiac Magyarországon, még messze vagyunk az ideális helyzettől.

Úgy veszik a lakásokat, mintha nem lenne holnap 

Komoly élénkülés látható a lakáspiacon: az első negyedévben országosan 58 százalékkal nőtt az egy eladó lakóingatlanra jutó érdeklődések száma. A legnagyobb keresletnövekedés Komárom-Esztergom, Jász-Nagykun-Szolnok és Nógrád megyében történt az ingatlan.com adatai szerint.

Lakáspiac: kielégítetlen lesz a kereslet 

A tavalyi, rekordmértékű drágulás ellenére idén sem számíthatunk a lakásárak enyhülésére, bár a szakértők szerint az áremelkedés valószínűleg a tavalyinál kisebb mértékű lesz. 2019-ben több mint 20 ezer új lakást adnak át, de a kereslet egyelőre még akkora, hogy ez sem nyomja le az árakat. Az egyéb árnövelők – a CSOK bővülése, a lakásépítések lassulása, a keresetek növekedése – idén is jelen lesznek, és a kedvezményes lakásáfa is megemelheti az árakat, bár ennek hatását inkább csak a következő pár évben érezhetjük majd.

Használt vagy új lakás? Nehéz döntés, ha ugyanannyiba kerül 

A lakáskeresők néhol már azzal szembesülhetnek, hogy a használt lakások árai megközelítették az újépítésűekét, annak ellenére, hogy például a főváros egészét tekintve átlagosan másfélszer kell többet fizetni egy új lakás négyzetméteréért. A hirdetések azonban néha csalókák: amíg az egyikbe azonnal lehet költözni, addig a másikra talán még évekig kell várni. Mi jobb választás? Az OTP Ingatlanpont ebben is igyekszik jó tanácsokkal szolgálni.

Egy budapesti ingatlanos őszinte vallomása 

Ma bárki el tud adni egy budapesti lakást - írja blogjában Török Dávid. Ugyanakkor ingatlanpiaci szakértőnk szerint vannak olyan helyzetek, amikor megkerülhetetlen egy külsős szakember bevonása. Miért ódzkodunk akkor mégis az ingatlanosoktól?

Érdemes még lakást vásárolni? 

A Lakás 2019 felmérése szerint tízből hat ingatlanszakértő úgy véli, hogy a budapesti új lakások ára az idei év során is 10 százalék felett emelkedhet, a megyeszékhelyeken azonban a többség 10 százalék alatti áremelkedésre számít.

Milyen lakás megy el most a leggyorsabban? 

Habár az eladók az ingatlanpiaci árak alapján sokszor úgy gondolják, hogy a vevők kapkodnak az ingatlanjaikért és bármekkora árat megadnak értük, ez nem egészen így van, ami látszik a tranzakciószámokon is. Igaz ugyanakkor, hogy akadnak olyan lakástípusok és adottságok, melyek valóban felkeltik a vevők érdeklődését, és lecsapnak rájuk.
Feliratkozás a Piac & Profit Online magazin hírlevelére
Mindig az ember a leggyengébb láncszem a kibervédelemben

Mindig az ember a leggyengébb láncszem a kibervédelemben 

Kétféle ember, és kétféle cég van: akit már meghekkeltek, és akit meg fognak.
Privátbankár
Mfor
Piac és Profit

Professzionális online sales és marketing vezetőt keresünk!

Részletek

Privátbankár
Mfor
Piac és Profit

Munkatársakat keresünk!

Online lapcsaládunk bővítéséhez újságírókat, szerkesztőket keresünk.

Részletek

Költségkímélés

Durván felpörgött az elektromos autók eladása Magyarországon

Durván felpörgött az elektromos autók eladása Magyarországon  

Magyarországon nőtt a második legnagyobb arányban a tisztán elektromos autók értékesítése márciusban.

Pénzszerzés

Külföldi piacra lépne a cége? Itt a lehetőség

Külföldi piacra lépne a cége? Itt a lehetőség  

 A Nemzeti Innovációs Ügynökség április 26-án induló XPAND programja a külföldi piacszerzésben segíti az innovatív magyar vállalkozásokat.

Cégblog

Fontos mutatóban van lemaradásban Magyarország a régióhoz képest

Fontos mutatóban van lemaradásban Magyarország a régióhoz képest  

A tíz- és húszéves időtávon kirajzolódó trendek alapján a magyar gazdaság gyengébben áll a többi régiós országhoz képest.

Infokom

Hol tartanak a cégek a digitalizációban?

Hol tartanak a cégek a digitalizációban? 

A Digiméter negyedik alkalommal mérte fel a hazai kis- és középvállalkozások digitalizációjának szintjét.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo