Kutatás-fejlesztés cikkek
Új adókedvezmény a láthatáron
A jövőre érvényesíthető adókedvezmény kapcsán a vállalatoknak már most érdemes elkezdeni a felkészülést.
Ismét megpróbálja a kormány a már többször csúfosan megbukott tervét
A Gyere haza fiatal! és a Vállalkozz Itthon Fiatal! program már megbukott. Most itt a Research Grant Hungary.
Hátrányból előny, a vörösiszap jó műtrágya helyettesítő
Megkezdődött a vörösiszap újrahasznosítása.
Milliárdos fejlesztés a Boschnál Miskolcon
Mintegy 18 milliárd forintos beruházással 170 új munkahelyet hoz létre Miskolcon a járműelektronikai készülékek gyártásával foglalkozó Bosch Energy and Body Systems Kft.
Nem volt még akkora kutatás-fejlesztési beruházás Magyarországon, mint amit most bejelentettek
A valaha volt legnagyobb kutatás-fejlesztési beruházást jelentette be Magyarországon a Samsung SDI.
Fontos céges változás lépett életbe szeptembertől
Módosultak a kutatás-fejlesztési tevékenység minősítésének eljárási szabályai.
Rengeteg cég nem tudja, hogy kutatás-fejlesztési tevékenységet folytat
Február 28-ig regisztrálhatnak a normál üzleti évben működő vállalkozások projektcsoport-minősítésre.
Sok vállalkozás nem tudja, pedig ezzel tízmilliós pluszhoz is juthatnának
A kutatás-fejlesztésnek minősített projektek tulajdonosai nem csak pályázati forrásra jogosultak, de a vállalatok adókedvezményt is igénybe vehetnek utánuk. Az immár 10 éve kérhető minősítés akár tízmilliós plusz bevételt is jelenthet, mégis még mindig sok olyan vállalkozás van Magyarországon, amely nem is tudja, hogy kutatás-fejlesztési tevékenységet folytat – ezzel pedig jelentős kedvezményektől esik el. A minősítési rendszer elindítását ünneplő 10. évforduló apropóján erre hívja fel az innovációt folytató vállalkozások figyelmét a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala (SZTNH).
Több száz milliót hívhatnak le idén a hazai vállalatok kutatás-fejlesztésre
Az adókedvezmények megfelelő felhasználásával a kutatás-fejlesztési költségeik közel harmadát is megspórolhatják a hazai cégek. Idén 76 milliárd forintra pályázhatnak a magyarországi vállalkozások, amelyek közül sokan nem is tudják, hogy megfelelnek a követelményeknek.
Zárul a program - hány munkahelyet mentett meg ez a bértámogatás?
Csaknem 30 milliárd forinttal segítette a magasan képzett szakemberek munkahelyeinek megőrzését a kutatók és fejlesztők innovatív bértámogatása, a kormány nemzetközi kitekintésben is egyedülálló programjának köszönhetően mintegy 1500 cég tarthatta meg mérnökeit és informatikusait a járványhelyzetben.
Már csak néhány napig lehet igényelni ezt a bértámogatást
Nyolc nappal tovább, az ágazati bértámogatáshoz hasonlóan május 31-ig nyújthatják be bértámogatási kérelmeiket a kutatás, fejlesztés, innováció területén dolgozó munkavállalóik után a munkáltatók - mondta Bodó Sándor. Az Innovációs és Technológiai Minisztérium foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkára hozzátette, a Kutatók és fejlesztők innovatív bértámogatási programjában idén több mint 1300 cég vagy intézmény kért segítséget több mint 17 ezer munkahely megőrzéséhez összesen 13 milliárd forint értékben.
Már csak jövő hét végéig kérhető ez a bértámogatás
Május 23-ig nyújthatják be a kutatás, fejlesztés, innováció (KFI) területén dolgozó munkavállalóik után bértámogatási kérelmeiket a munkáltatók - mondta Bodó Sándor, az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkára.
Itt tart a kutatás-fejlesztési bértámogatás
Mintegy 1200 munkaadó nyújtott be eddig kérelmet több mint 16 ezer munkavállalójára, összesen közel 13 milliárd forint értékben a Kutatók és fejlesztők innovatív bértámogatási programban.
Palkovics László mondott néhány számot a hazai kutatás-fejlesztésről
A hazai K+F ráfordítások összege évek óta emelkedik, tavaly minden eddigi értéket meghaladva 702 milliárd forint hasznosult ezen a területen, ami több mint kétszerese a 2010-es költéseknek - közölte az Innovációs és Technológiai Minisztérium.
Magyar cégek és az innováció - lehetne még előrelépni az EU-s rangsorban
Átfogó elemzés jelent meg a magyar kutatás-fejlesztés helyzetéről. Eszerint a GDP 1,48 százaléka, 700 milliárd forint ment K+F-re tavaly, a terület legfőbb bázisának a vállalkozások számítanak, miközben Magyarország továbbra is a mérsékelt innovátor országok között tanyázik.
Siessen, aki pénzhez akar jutni - két nap alatt felfüggeszthetik az év utolsó K+F pályázatát
Október 14-től lehet pályázni a Piaci KFI őszi pályázatára, amelynek keretösszege 20 milliárd forint. Ez az év utolsó jelentős kutatás-fejlesztésre szánt pályázati forrása – a Via Credit szerint 2-3 nap alatt felfüggeszthetik a kiírást a várható túljelentkezés miatt. Azok a cégek, amelyek pénzhez akarnak jutni, csütörtök estig adják be pályázatukat.
Pluszpénz jut a K+F alapba – örülhetnek a cégek
Az innovációs támogatások hatékony eszközei a gazdaság megerősítésének és hosszú távon is segítik a cégek fejlődését.
Az agrárium lehet a K+F motorja
A mezőgazdasági kutatások lendülete nem tört meg – véli Malatinszki György. A Malagrow Kft. ügyvezetője szerint míg számos ágazat a mostani bizonytalanságban nehéz helyzetbe került, és nem egy esetben visszavesz a fejlesztési költségeiből, az aránylag stabil mezőgazdaság továbbra is perspektivikus terület, ezért világszerte folyik tovább az innováció ezen a területen. A már eddig is élénk fejlesztési kedvet ráadásul várhatóan nem töri meg a most már világosan mérhető és érezhető válság sem.
Kutatás-fejlesztést végző munkavállalók: így kaphat egy cég 3 havi bértámogatást
Mi minősül kutatás-fejlesztésnek? Milyen követelményeknek kell megfelelni? Mekkora összegről szól a támogatás?
K+F támogatások: ezeknél a cégeknél térült meg igazán a pénz
Közel ezer céget vizsgáltak meg, amelyek a 2005-2019 időszakban 100 millió feletti összegű, magyar és uniós támogatást, valamint kifejezetten kutatás-fejlesztési pályázati pénzhez jutottak. A támogatás elnyerését megelőző három, illetve az azt követő öt évet elemezték a pénzügyi hatások megértéséhez.
1,7 milliárd forintos támogatást kapott az ELTE
A Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal a Tématerületi Kiválósági Program keretében összesen 1,7 milliárd forint támogatást ítélt oda az Eötvös Loránd Tudományegyetemnek – jelentette be közös sajtótájékoztatóján a Hivatal elnöke és az egyetem vezetése. A támogatás a szintetikus kémia és biokémia, a mesterséges intelligencia alkalmazásai, valamint a családi és nemzeti közösségépítés területén zajló kutatási programokat finanszíroz a felsőoktatási intézményben.
Katedra és befektetési alap – az egyetemi tőkealapok szerepe
Az egyetemi tőkealapok létrehozása egyes nyugati országokban évtizedes hagyományokkal rendelkező formája az innovatív vállalkozások finanszírozásának, amiben az egyetemek oktatási és kutatási tevékenysége kiegészül a befektetői pozícióval. Ezzel az egyetemek közelebb viszik a diák polgáraikhoz a piaci folyamatokat, saját tudásukat pedig a gazdaság szereplőihez.
Jobban járhatnak a K+F-re vállalkozó cégek
Kedvező változásokat hozott az idei év a szociális hozzájárulási adóból a kutatás-fejlesztési tevékenység után érvényesíthető adókedvezmény vonatkozásában. A tapasztalatok alapján a gyártócégek jelentős része nem jelöli meg, hogy K+F tevékenységet folytat, pedig az ehhez kapcsolódó közvetlen költségek csökkenthetik a társasági adó, a helyi iparűzési adó és az innovációs járulék adóalapját is.
Mi számít kutatás-fejlesztésnek?
Sokak szerint Magyarországon nincs érdemi kutatás-fejlesztés és innováció, a magas hozzáadott értékű termékek részaránya túl alacsony. Ha a statisztikákat nézzük, akkor akár még megalapozottnak is tűnhetnek ezek a vélemények, mivel Magyarország az uniós tagországok K+F célú GDP arányos ráfordításairól készült lista végén áll 2000 óta.
Már nem az állami pénz a kutatás-fejlesztés motorja
A KSH 2017-re vonatkozóan közzétette a hazai kutatás-fejlesztési tevékenység jellemző statisztikai adatait összegző gyorsjelentését. Folyó áron 21%-kal többet fordítottunk kutatásfejlesztésre tavaly óta, és megállt a kutatással foglalkozók létszámának évek óta csökkenő tendenciája.
Még lehet pályázni k+f-támogatásokra, de sietni kell
A 2020-ig tartó időszakban összesen mintegy 12000 milliárdnyi forint visszatérítendő és vissza nem térítendő támogatás hívható le az Európai Uniótól kutatási-fejlesztési célokra. A jelenlegi pályázatokon azonban csak azok a cégek tudnak sikeresen szerepelni, amelyek legalább három évre előre tudnak tervezni.
„A dízelnek van jövője”
Jelentősen, 13 százalékkal, 1304 milliárd forintra nőtt a magyarországi Bosch Csoport éves árbevétele 2017-ben, a vállalat fejlesztéseinek fókuszában az automatizált vezetés és az elektromobilitás szerepel. A környezetbarát közlekedés terén komoly áttörést értek el a Bosch mérnökei, olyan technológiát fejlesztettek ki, amely jelentősen csökkenti a dízelmotorok nitrogéndioxid kibocsátását.
A földművelési tárca szerint sikeres volt a déli nyitás
Afrika Expót tartottak Budapesten, magyar agrárszakemberek kutatás-fejlesztés területén működnének együtt az afrikai országokkal, közelebbről Ugandával és Nigériával.
Innovációs támogatásra pályázott? Akkor ezt jó ha tudja
A Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Alapból elnyert támogatásokkal kapcsolatos tájékoztatási és nyilvánossági kötelezettségek teljesítése érdekében az NKFI Hivatal új kommunikációs követelményrendszert és arculati kézikönyvet határozott meg – hívta fel a figyelmet dr. Földy Ferenc, az Operatív Program Pályázati Kommunikációs Iroda igazgatója.
45 kkv kapott 5 milliárd forint fejlesztési támogatást
Versenyképességének javítására és kutatás-fejlesztésre 4,5 milliárd forint kutatás-fejlesztési támogatást nyert el 15 pest megyei kis- és középvállalkozás (kkv), további fél milliárd forintot nyert 30 vállalkozás, versenyképességének javítására, illetve egy pest megyei intézmény bölcsődei fejlesztésre a Versenyképes Közép-Magyarország Operatív Program (VEKOP) négy pályázata keretében. A támogatásokkal együtt a beruházások összértéke meghaladja a 8,1 milliárd forintot – tájékoztatta szerdán az MTI-t Rákossy Balázs, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) európai uniós források felhasználásért felelős államtitkára.
4,5 milliárdot osztottak ki a kkv-k között
Versenyképességének javítására és kutatásfejlesztésre 101 mikro-, kis- és középvállalkozás nyert el összesen 4,5 milliárd forint támogatást a Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Program (GINOP) keretében. A támogatással összesen közel 8 milliárd forint értékű fejlesztést valósítanak meg.
Szeptember 29-én rendezik a kutatók éjszakáját
Szeptember 29-én, a hónap utolsó péntekjén Magyarország ismét csatlakozik az egész Európában ünnepelt kutatók éjszakája elnevezésű fesztiválhoz. A rendezvényen startupok is meg szoktak jelenni, ha a közönség számára érdekes fejlesztésük, prototípusuk van. Remélhetőleg idén is láthatunk érdekes dolgokat a K+F szektor szakembereitől.
Nem adjuk alább, mint legfölül
Nem érdemes kisebb célt kitűzni Szijjártó Péter szerint, mint, hogy a legversenyképesebb beruházási környezetet biztosítsuk a térségben a leghatékonyabban összekapcsolva a termelést a digitalizációval, valamint, hogy a legversenyképesebb kutatás-fejlesztési helyszínné váljon.
Korszerű anyagok, intelligens technológiák fejlesztését kezdi meg Miskolcon a Felsőoktatási Ipari Együttműködési Központ
A közel 5,8 milliárdos projekt a Miskolci Egyetem, a BorsodChem, a Bosch és az ÉMI együttműködésében valósul meg
Másfél milliárd forint hozzáadott érték K+F+I-ben
A Bay Zoltán Alkalmazott Kutatási Közhasznú Nonprofit Kft. jelentős hazai nagyvállalatok számára, beszállítói pozícióban, konzorciumi tagként, másfél milliárd forintnyi magas hozzáadott értékű kutatási, fejlesztési és innovációs projektek fejlesztését kezdi meg. A hat kiemelt projekt összértéke meghaladja a 11 milliárd forintot.
A GDP 1,4 százaléka jut kutatás-fejlesztésre
Magyarországon a GDP 1,4 százalékát (468 milliárd forintot) fordítják K+F tevékenységre, ami elmarad az Európai Unió két százalékos átlagától, azonban ezen a téren az elmúlt évtizedben növekedés tapasztalható – olvasható a Széchenyi Tőkealap-kezelő honlapján.
Kimozdulhat a holtpontról a kutatás-fejlesztés
Japánban a bruttó hazai termék (GDP) 3-3,5 százalékát költik évente innovációra, az Egyesült Államokban ez az érték 2,5 és 3 három százalék közé esik. Az EU 28 tagállamának átlaga is eléri az évi két százalékot. Magyarországon tavaly a GDP 1,39 százalékát (468 milliárd forintot) fordították K+F-re, ami nagyjából szinten maradást jelentett az előző két esztendő értékeihez képest.
Megint alakítanak a pályázati rendszeren
Számos fontos részletet fedtek fel, és apró, de komoly hatást okozó változtatásokat jelentettek be az uniós pályázati rendszerrel kapcsolatban a Miniszterelnökség parlamenti projektmenedzsment-egyeztetésén.
Újabb nyolcmilliárdos pályázat kutatás-fejlesztésre
Megjelent a „Felsőoktatási és Ipari Együttműködési Központ – Kutatási infrastruktúra fejlesztése” című, nyolc milliárd forintos keretösszegű pályázat. Összeszedtük a legfontosabb tudnivalókat.
Szijjártó: kutatásra-fejlesztésre kell alapozni a magyar gazdaság növekedését
Új, kutatásra-fejlesztésre, innovációra épülő fázisba kell léptetni a magyar gazdaság növekedését, a kreativitásra és a szellemi tőkére kell építeni. Ez jó kiindulási alap a gazdaság következő fejlődési szakaszának megteremtéséhez - mondta a külgazdasági és külügyminiszter.
Jön már a pénz a közép-magyarországi cégeknek is
Júniusban három, összesen közel 31 milliárd forint keretösszegű pályázati lehetőség is megnyílik a mikro-, kis- és középvállalkozások számára. A közép-magyarországi és a pest megyei cégek május 31-től, június 13-tól, illetve június 17-től nyújthatják be kérelmeiket, amennyiben szeretnének fejlesztéseikhez, versenyképességük növeléséhez vissza nem térítendő támogatást igényelni.
21 milliárd kutatás-fejlesztésre
A közép-magyarországi innovatív vállalkozások ösztönzésére 21 milliárd forintnyi hazai forrásra írt ki pályázatot a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFI).
Több milliárd éves gyakorlat segíti a mérnököket
A technológia és a tudomány olyan újabb és újabb áttöréseket ér el, melyekről korábban álmodni sem mert az emberiség. Sokszor a leginnovatívabb megoldások a „vissza a természethez”-elv alapján születnek. Íme, 5 példa, amikor az állat- és növényvilág adott ihletet egy-egy elképesztő találmányhoz!
Még több pénzt nyomnak a GINOP-ba idén
Mintegy 300 milliárd forinttal emelte meg a kormány a Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Program (GINOP) éves fejlesztési keretösszegét – tájékoztatott Rákossy Balázs európai uniós források felhasználásért felelős államtitkár. Ezzel a 2016 végéig elérhető, magyar gazdaságot ösztönző pályázati keret több mint 2200 milliárd forintra emelkedett.
Az idén 250 milliárd forint jut kutatás-fejlesztésre
Az idén várhatóan meghaladja a 250 milliárd forintot az innovációra és kutatás-fejlesztésre kiírt pályázatok keretösszege - mondta Pálinkás József, a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFIH) elnöke.
Hatékony és eredményes - ez az igazi innováció
Célorientáltság és piaci beágyazottság nélkül nem lesz sikeres, hosszú távú eredményeket produkáló innováció. A versenyképesség érdekében át kell programozni a fejünkben az innovációról élő képet, a hatékonyságnak és kockázatvállalásnak is helyet kell szorítani - hangzott el a Piac & Profit K+F, Innováció a 21. századi Európában című konferenciáján.
Kényszereket is hoz a K+F-támogatás
Egyre több cég növelné K+F-ráfordításait a Deloitte friss felmérése szerint, ugyanakkor meglepően sokan nem ismerik az ezekhez kapcsolódó lehetséges kedvezményeket, vagy nem élnek velük. A támogatások közül pedig csak a vissza nem térítendő ösztönző.
Megjelent három kutatás-fejlesztési pályázati kiírás
Megjelent három új kutatás-fejlesztési pályázati kiírás kedden a kormány hivatalos pályázati oldalán, a palyazat.gov.hu oldalon, a Széchenyi 2020 programban kiírt pályázatok együttes keretösszege 71 milliárd forint.