Infláció cikkek


Kezdődjenek azonnal kormányzati szintű országos bértárgyalások

Kezdődjenek azonnal kormányzati szintű országos bértárgyalások 

Összefogtak a munkavállalók és a munkáltatók képviselői.
A kata megszüntetése után újabb veszély leselkedik a házhoz szállítókra

A kata megszüntetése után újabb veszély leselkedik a házhoz szállítókra  

Kíméletlenül drágul az élet - kiderül, miről mondanak le leghamarabb a vásárlók.
Csúcstartó az építőipari áremelkedés

Csúcstartó az építőipari áremelkedés 

ÉVOSZ: az építésgazdaságban tapasztalható áremelkedés több mint duplája a fogyasztási ár növekedésének.
Kínában már csökkennek az árak

Kínában már csökkennek az árak 

Lassult a fogyasztói és a termelői árak emelkedésének üteme Kínában augusztusban.
Az euróövezetben 8,1 százalékos inflációra számítanak az idén, mi 10,7 százaléknál tartunk

Az euróövezetben 8,1 százalékos inflációra számítanak az idén, mi 10,7 százaléknál tartunk 

Az EKB 75 bázisponttal emelte az irányadó eurókamatot.
A vártnál magasabb infláció a kormány adócunamijának is köszönhető

A vártnál magasabb infláció a kormány adócunamijának is köszönhető 

A vártnál nagyobb az infláció az adóemelések és a forintgyengülés miatt.
Az emberek már összébbhúzzák a nadrágszíjat, de mit lépnek a cégek?

Az emberek már összébbhúzzák a nadrágszíjat, de mit lépnek a cégek?  

Az infláció mértékét elérő, vagy azt meghaladó áremelésre készül a közeljövőben a cégek több mint négyötöde.
Brutális az infláció Törökországban

Brutális az infláció Törökországban 

Augusztusban tovább gyorsult a fogyasztói árak növekedése Törökországban.
Újabb szektorban kényszerülnek árat emelni

Újabb szektorban kényszerülnek árat emelni 

A logisztikai szolgáltatók nem tudják kitermelni a többszörösére dráguló energia, a megugrott infláció, valamint a hónapról-hónapra növekvő bérek költségeit, így nem tudják tartani az éves szolgáltatási díjakat.
Hónapok óta kevesebbet ér a németek fizetése

Hónapok óta kevesebbet ér a németek fizetése 

A tartósan magas infláció miatt az év első három hónapja után a második negyedévben is csökkentek a reálbérek Németországban.

Meddig drágulnak még az élelmiszerek? 

Milyen kapcsolatban vannak a termelési költségek és az élelmiszerárak? Miért van az, hogy az utóbbi időben más termékekhez képest gyorsabban drágultak az élelmiszerek? Mi várható e téren a világban és Magyarországon?

Nem tudják tartani az árat, újabb alapvető élelmiszer drágul 

A termelők életben maradása, a folyamatosan növekvő termelési költségek fedezése és a biztonságos hazai ellátás érdekében szeptembertől a tojástermelők 10 forintos termelői áremelésre kényszerülnek, jelentette be a Magyar Tojóhibrid-tenyésztők és Tojástermelők Szövetsége. 

Az infláció a műszaki cikkek iránti keresletet is visszarántotta Németországban 

Többek között kevesebb tévé és fényképező fogyott az elmúlt hónapokban.

Befagyasztja 100 termékének árát a nagy kiskereskedelmi lánc 

A Carrefour francia vállalat november 30-ig befagyasztja száz hétköznapi szükségleti cikk árát a szardíniakonzervtől kezdve a rizsen át a mosogatószerig.

Megdrágult az iskolakezdés, de nem ettől félnek leginkább a magyarok 

Egy friss, országos felmérés szerint az iskolaszerek jelentős áremelkedése miatt a múlt évinél jóval többet kell szánni az iskolakezdésre, így nem is csoda, hogy szinte mindenkinek nagyobb anyagi nehézséget okozhat ez az időszak a tavalyihoz képest. Sokan az olcsóbb tanszereket választva igyekeznek kezelni a helyzetet, de ez az attitűd általánosságban is tetten érhető: a nagy többség az élelmiszerek további drágulásától és a rezsiköltségek emelkedésétől tart az idén, a kialakult helyzetre pedig költéseik visszafogásával reagálnak.

Magas árbevétel-növekedéssel számolnak a cégek – mennyit visz el ebből az infláció? 

A K&H kkv bizalmi index az előttünk álló egy évre 12 százalékos árbevétel- és 7 százalékos nyereségnövekedéssel számol.

Japánt sem kerüli el az infláció - 8 éves csúcson a drágulás 

Japánban júliusban 2,6 százalékkal nőttek a fogyasztói árak az előző év azonos hónapjához képest, az infláció gyorsult a június 2,4 százalékhoz képest.

Nincs az első háromban Magyarország az inflációt tekintve Európában 

Az euróövezet éves inflációs rátája júliusban új rekordra, 8,9 százalékra emelkedett a júniusi 8,6 százalékról; az EU-ban 9,8 százalékot jegyeztek fel a júniusi 9,6 százalékot követően - derült ki az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat előzetes adatokon alapuló jelentéséből.

40 éve nem láttak ilyet a britek 

1982 óta először tíz százalék fölé emelkedett az éves brit infláció.

Mennyi az infláció? Az élelmiszereknél érezzük a legrosszabbnak a helyzetet 

A statisztikailag kimutatott inflációnál nagyobb áremelkedést érzékelt a 30-59 évesek többsége. 43 százalékuk szerint például 15 százalékkal vagy annál is nagyobb volt az áremelkedés idén áprilisban, amikor a tényadat 9,5 százalékos drágulást mutatott - derül ki a K&H biztos jövő reprezentatív felméréséből. A becsült infláció a valamennyi megkérdezett válasza alapján már akkor közel 12 százalékos volt, a kilátások pedig további áremelkedést vetítenek előre.

Nyugat túl van az inflációs csúcson 

Mérséklődött júliusban a nagykereskedelmi árak növekedési üteme Németországban a német szövetségi statisztikai hivatal, a Destatis jelentése alapján.

Infláció idején mit tegyünk a pénzünkkel? 

Jelentős fordulattal kell szembenézniük a takarékoskodóknak: szemben az elmúlt évek kedvező helyzetével, az idén a részvénypiacok kiábrándítóan teljesítettek, az elmúlt 50 év legrosszabb első félévén vannak túl a fejlett piacok. Közben meredek emelkedőn van az infláció, Magyarországon júniusban már megközelítette a 12 százalékot. A piacokon pedig már megkezdődött a recesszió beárazása, a negatív hírek ellenére azért lehet a mostani helyzettel is mit kezdeni - igaz, indokolt az óvatosság.

Amerika után Németországban is csökkent az infláció 

Júliusban a várakozásoknak megfelelően enyhült kissé az inflációs nyomás Németországban a német szövetségi statisztikai hivatal, a Destatis jelentése alapján. Az inflációt továbbra is az energia- és az élelmiszerárak emelkedése hajtja.

A hatalmas áremelkedések miatt egyre többen inkább maguk szedik a zöldséget és gyümölcsöt 

A KSH adatai szerint júliusban 15,4 százalékkal volt magasabb a zöldség és gyümölcs fogyasztói ára, mint egy évvel korábban. A gyümölcspiacon régen látott árrobbanás egyre többeket fordít ismét az úgynevezett „szedd magad” akciók felé. Az alacsony szinten beragadó termelői árak és a munkaerőpiaci helyzet miatt a termelők is egyre több kertet nyitnak meg a gyümölcsszedő vásárlók előtt.

Semmi jóra nem számíthatunk: tovább fog nőni az infláció 

Az őszi hónapokban 17 százalék közelébe emelkedhetnek a fogyasztói árak.

Elszabadult az infláció, 27 százalékot drágultak az élelmiszerek 

2021. júliushoz viszonyítva az élelmiszerek ára 27 százalékkal emelkedett.

Ausztriába indulók, készülők vigyázat 

Júliusban 47 éve a legmagasabb infláció alakult ki Ausztriában az osztrák statisztikai hivatal első becslése szerint.

Meglepetést okozott a német infláció 

Németországban júliusban éves szinten lassult, havi összevetésben viszont gyorsult az infláció.

Olyan történt, ami az elmúlt 8 évben soha a cégvilágban 

A hazai nagyvállalatok egyéves jövedelmezőségi terveit meghatározó tényezők között az infláció vált a legfontosabbá, derül ki a K&H nagyvállalati növekedési indexből. A felmérés nyolcéves története során erre még soha nem volt példa. Ezzel az eddigi legmeghatározóbb piaci tényező, a belföldi vevők szorosan a második helyre kerültek, harmadikként pedig továbbra is meghatározó szerepet kapnak a beszállítói árak.

Az euróövezetben már csökken a maginfláció 

Az euróövezet éves inflációs rátája júniusban új rekordra, 8,6 százalékra emelkedett a májusi 8,1 százalékról - áll az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat keddi jelentésében. Az EU egészében 9,6 százalékra nőtt az infláció a májusi 8,8 százalékról.

400 forint felett az euró - hogyan tudnak talpon maradni a vállalatok? 

Az elmúlt két évben – más országokhoz hasonlóan – a közép- és kelet-európai régió is egyik válságból a másikba lépett. A koronavírus-járvány még véget sem ért, a gazdaságoknak és a vállalkozásoknak máris újabb kihívással kell szembenézniük. Ukrajna február végén indult teljes körű orosz inváziója súlyos következményekkel járt mind a globális gazdaságra, mind a kelet-közép-európai gazdasági aktivitásra nézve. Rövidesen a cégek belekalkulálhatják a 400 forint feletti euróárfolyamot a terveikbe, ami megdobhatja az inflációt.

Nincs mit tenni: áremelésre kényszerülnek a cégek 

A vállalkozások négyötöde árat fog emelni a közeljövőben - olvasható ki az MKIK Gazdaság- és Vállalkozáskutató Intézet (GVI) elemzéséből. Ami tovább árnyalja a képet, hogy 2005 óta egyetlen alkalommal sem számoltak ilyen magas arányban áremeléssel a válaszadók, valamint inflációt meghaladó emelkedést is most prognosztizáltak a legtöbben.

Átírták a számokat: alacsonyabb növekedés és nagyobb infláció vár ránk 

A koronavírus-járvány, illetve Oroszország Ukrajna elleni háborúja is negatív hatással van az Európai Unió gazdaságára, amely a tavaszi előrejelzéshez képest alacsonyabb növekedési pályán mozog - közölte az Európai Bizottság a csütörtökön közzétett nyári időközi gazdasági előrejelzésében, amely szerint magasabb lesz az infláció is a korábban vártnál.

Ársapka nélkül egy 4 fős család havi 88 ezer forinttal fizetne többet 

2022 májusában hazánk az Európai Unió tagországai közül a 9. legmagasabb árnövekedéssel szembesült. A 10,8 százalékos adat annak fényében különösen magas szint, hogy nálunk az árbefagyasztás széles köre működik, amely a többi tagállamra (az üzemanyagokat nem tekintve) nem jellemző. Ha nagyobb időtávot nézünk, akkor még inkább igaz, hogy hazánk ezen a téren rosszul teljesít: 2015-höz képest nálunk a fogyasztói árak 31,2 százalékkal nőttek, amellyel a 3. legmagasabb inflációjú uniós ország vagyunk (tavaly novemberig pedig az élen álltunk) . Mindez azt mutatja, hogy az árrögzítés nélkül messze vernénk az európai uniós mezőnyt!

Kifelé a készpénzből nagy infláció idején 

Az elmúlt 10 évben csak minimálisan csökkent a készpénzben, folyószámlákon vagy lekötött betétben álló vagyonhányad Magyarországon, és ennek most az infláció kárán sokan megihatják a levét. Minden eddiginél fontosabb diverzifikálni, azaz többféle pénzügyi termékben tartani pénzünket a 420 forint közeli euróárfolyam, az elszálló infláció és a folyamatosan emelkedő kamatok miatt. A privátbankoknál pedig az aktív vagyonkezelés időszaka jön.

A szakembereket is meglepte a magyar infláció mértéke 

A vártnál jóval nagyobb infláció oka többi között, a forint gyengülése, a népegészségügy termékadó és a dohánytermékek, alkoholos italok jövedéki adóemelése.

Lépett a Tesco az áremelkedések miatt 

A Tesco hűséges vásárlói mostantól még tovább csökkenthetik vásárlásaik végösszegét, az áruházlánc ugyanis egyre több termékére vezet be Clubcard-árakat.

Döbbenet, a magyar vállalkozók a legbizakodóbbak Európában 

A növekvő infláció és a kamatemelések miatt a fizetési problémák növekedésére számít a magyar cégvezetők több, mint 70 százaléka. A hazai vállalkozók ugyanakkor sokkal erősebbnek érzik magukat, mint európai társaik és nagyobb arányban is tettek félre forrásokat, hogy fedezni tudják a várva várt növekedést, vagy éppen a nem várt problémákat – derül ki az Intrum 2022-es Európai Fizetési Jelentéséből (EPR). A felmérés szerint az európai cégek nem érzik magukat felkészültnek az infláció okozta nemfizetési kockázatok kezelésére – és ez alól a magyar vállalkozások sem kivételek.

Nem lassít az infláció 

Az euróövezet éves inflációs rátája júniusban új rekordra, 8,6 százalékra emelkedett a májusi 8,1 százalékról, és magasabb volt a 8,4 százalékos piaci várakozásnál - derült ki az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat előzetes adatokon alapuló jelentéséből.

Már látják, mikor fog igazán fájni az infláció Magyarországon 

Akár 13 százalék körül is tetőzhet.

Csoda Németországban, meglepetésre csökkent az infláció 

Németországban a várt emelkedés helyett lassult az infláció júniusban éves összevetésben a német szövetségi statisztikai hivatal, a Destatis szerdán.

Londoni elemzők szerint az MNB brutális kamatemelése nem az utolsó az idén 

Londoni pénzügyi elemzők jelentősen felülvizsgált előrejelzései szerint a Magyar Nemzeti Bank (MNB) alapkamata valószínűleg 10 százalék felett tetőzik az idén.

Szijjártó Péter már látja, mi vár ránk 

Ahogy az európai gazdaság egésze, úgy az európai autóipar is komoly kihívások előtt áll a következő időszakban.

Már látszik, min spórolnak a magyarok az infláció miatt 

Kevesebbet költük, de hol húzzuk meg a nadrágszíjat?

40 éve nem láttak ilyet a britek 

Négy évtizede nem mért ütemre gyorsult májusban az éves brit infláció.

A magyar nagyvállalatok szerint 2022 nem lesz jó évük 

Az inflációnál alacsonyabb bevételnövekedéssel és stagnáló profittal számoltak a cégek az orosz-ukrán konfliktus kezdetén, derült ki a K&H nagyvállalati növekedési index 2022 első negyedévi kutatásából.

Nagy infláció idején mit érdemes csinálni pénzünkkel? 

Ha a jegybankoknak sikerül jól lavírozni és elkerülni egy mély recessziót, akkor a jelenlegi tőzsdei árak már jó beszállási pontot jelenthetnek, de az emelkedett kockázatok miatt csak fokozatosan, több részletben érdemes befektetni a részvénypiacba – véli Varga Zalán, az Erste Alapkezelő értékesítési és termékfejlesztési igazgatója, akit a világgazdaság legégetőbb kérdéseiről és a befektetési lehetőségekről kérdeztük.
Feliratkozás a Piac & Profit Online magazin hírlevelére
Netes vásárlásokhoz is tökéletes választás a Mastercard Gold betéti kártya

Netes vásárlásokhoz is tökéletes választás a Mastercard Gold betéti kártya 

Akár online vennénk koncertjegyet karácsonyi meglepetésként, akár egy hagyományos boltban szereznénk be az ajándékokat, a Mastercard Gold betéti kártya mindkét esetben kéznél van.
Fundamenta-vezér: „Akik a Személyi Bankár szervezetbe lépnek, ők egyértelműen sikeresek lesznek”

Fundamenta-vezér: „Akik a Személyi Bankár szervezetbe lépnek, ők egyértelműen sikeresek lesznek” 

Morafcsik Lászlóval, a Fundamenta–Lakáskassza Zrt. vezérigazgatójával beszélgettünk.

Pénzszerzés

Méltánytalan döntés született a tizenharmadik havi juttatás megszigorításáról

Méltánytalan döntés született a tizenharmadik havi juttatás megszigorításáról  

A Nyugdíjas Parlament Országos Egyesület úgy látja, a kiszolgáltatott idős emberek megsegítéséhez szükség lenne a méltánytalan megszorítások visszavonására és egy új intézmény létrehozására.

Adózás

Nem maradt már sok idő az akár 280 ezer forintos adójóváírás megszerzésére

Nem maradt már sok idő az akár 280 ezer forintos adójóváírás megszerzésére 

Az év végéig még van lehetősége gyűjtögetni az öngondoskodóknak, hogy az idei megtakarításaik után a jövő évben adójóváírásban részesüljenek.

Jogi kisokos

Pénzbüntetésre ítéltek egy magyar vállalkozót, mert orosz cégekkel üzletelt

Pénzbüntetésre ítéltek egy magyar vállalkozót, mert orosz cégekkel üzletelt  

Az Oroszország elleni szankciók megsértése miatt jogerősen egymillió forint pénzbüntetéssel sújtott egy férfit a Szegedi Törvényszék.

Klímablog

Nem tesznek eleget a cégek a felmelegedés kordában tartásáért

Nem tesznek eleget a cégek a felmelegedés kordában tartásáért 

A vállalatok még mindig nem fordítanak elegendő figyelmet a Párizsi Megállapodás kulcsfontosságú céljainak teljesítésére.

Gazdaság

Szijjártó Péter az amerikai kormánynál kuncsorog

Szijjártó Péter az amerikai kormánynál kuncsorog 

Szijjártó Péter: a kormány mentességet kért az orosz Gazprombank elleni amerikai szankciók alól.

Infokom

Pénzbüntetésre ítéltek egy magyar vállalkozót, mert orosz cégekkel üzletelt

Pénzbüntetésre ítéltek egy magyar vállalkozót, mert orosz cégekkel üzletelt  

Az Oroszország elleni szankciók megsértése miatt jogerősen egymillió forint pénzbüntetéssel sújtott egy férfit a Szegedi Törvényszék.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo