Nyugtalanító a 2023-as előrejelzés

A 2023-as év felé közeledve a világgazdaság számos kihívás együttállásával néz farkasszemet, a tartósan magas inflációtól és az agresszív globális politikai szigorítástól (amelynek a fő zászlóvivője a Federal Reserve) kezdve az orosz-ukrán háború és az energiaválság folytatódó következményein át a gyenge fogyasztói bizalomig és a politikai zavarokig, ezért alapforgatókönyvében a Fidelity változatlanul kemény landolással számol. 2022 utolsó negyedévében a piaci tevékenységet mérő, saját fejlesztésű trackerjeik folyamatos lassulást jeleztek, ráadásul az USA-ban valószínűsíthető, Európában és az Egyesült Királyságban pedig szinte biztosra vehető a recesszió.

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Úgy tűnik, az Egyesült Államokban a Fed az infláció megfékezése érdekében a semleges szintet jelentősen meghaladó kamatemelésre szánja el magát. A Fidelity nem számít fordulatra mindaddig, amíg a kemény adatok, különösen az infláció és a munkaerőpiac tekintetében nem következik be jelentős romlás. Az amerikai lakáspiacon már most is a feszültség jelei mutatkoznak, mivel a magasabb jelzáloghitel-kamatlábak és a vevők vásárlóerejének csökkenése elfojtja a piaci aktivitást. Az infláció és a munkaerőpiac azonban még mindig erős, ami folytatásra készteti a Fed-et, főleg mivel tavaly alulbecsülte az inflációs nyomás jelentőségét, így most inkább az aktuális spot adatokra összpontosít. Ebben a helyzetben a Fidelity szakértőinek egyik legfontosabb aggodalma, hogy a Fed túlságosan a visszatekintő adatokra figyel, főleg a munkaerőpiaccal kapcsolatban, pedig mire az a gyengeség jeleit mutatja majd, lehet, hogy már túl késő lesz az amerikai gazdaság számára.

A reálkamatlábak egy ideje már pozitívak, és a hozamgörbe egyes szakaszain a globális pénzügyi válság (GFC) előtti szintek felé közelítenek. Többször elmondtuk, hogy a pénzügyi rendszer (a magas adósságállomány miatt) nem viseli el hosszabb időn át a pozitív reálkamatlábakat, mert ezzel veszélybe kerülhet a pénzügyi stabilitás. Mivel a likviditás és az eszközök már most is jelentős nyomás alatt állnak, a rendszer elkezdhet megrepedezni. Fennáll a veszélye annak, hogy ha a Fed betartja, amit most ígér, és nem áll le addig, amíg az infláció vissza nem tér a 2 százalék közelébe, akkor a „szokásos” recesszióból valami rosszabb is kialakulhat.

Véleményvezér

Magyar Péter nyilvánosságra hozta a Fidesz „őszödi beszédét”

Magyar Péter nyilvánosságra hozta a Fidesz „őszödi beszédét” 

A Fidesz eddigi állításával ellentétben nem békepárti.
A magyar vállalkozók az ötödik legmagasabb árat fizetik Európában az áramért

A magyar vállalkozók az ötödik legmagasabb árat fizetik Európában az áramért 

Az európai átlagár felett kapják az áramot a magyar vállalkozók.
A közeli fővárosokban sorra építik a metróvonalakat

A közeli fővárosokban sorra építik a metróvonalakat 

Budapesten is elkelne még néhány metró.
A lengyeleknek sikerült a repülőrajt

A lengyeleknek sikerült a repülőrajt 

A nyomában sem vagyunk a lengyeleknek.
Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből

Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből 

Amikor kitiltanak a munkahelyedről, kicsit vicces.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo