Agrár cikkek
Több ezermilliárd – nagy pénzeket vár a miniszter a mezőgazdaságba
A kormány az elkövetkező hét évben 4265 milliárd forintot fordít a magyar vidék, a magyar mezőgazdaság és élelmiszeripar fejlesztésére.
A sertéságazatnak akar támogatást Magyarország
Magyarország sürgős intézkedéseket sürgetett a sertéságazat helyzetének javítására az Európai Unió mezőgazdasági és halászati minisztereinek hétfőn tartott videokonferenciáján.
Boldogok a növénytermesztők – miben bizakodnak 2021-ben a gazdák?
A Takarék AgrárTrend Index értéke 2020 utolsó negyedévének végén 31,8 pontra emelkedett a 48 pontos skálán, ami 1,3 ponttal magasabb az előző negyedévinél.
A borok az amerikai vámharc legújabb áldozatai
Az amerikai kormányzat új vámmal sújtja a francia és a német borokat. A vám mértéke 25 százalék lesz, az intézkedés január 12-én lép életbe.
Újdonság jön a tojásoknál januárban
Könnyebb lesz magyar tojást vásárolni.
Új bortörvénye lesz Magyarországnak
Elfogadta az Országgyűlés az új bortörvényt; a szőlészetről és borászatról szóló új törvény legfőbb célja, hogy az adminisztrációs kötelezettségek átgondolásával és az elektronikus ügyintézés lehetővé tételével a szőlő-bor ágazat adminisztrációja egyszerűsödjön.
Hogy teljesített a magyar mezőgazdaság? Itt vannak a számok
A mezőgazdaság teljes kibocsátási értéke 4,1%-kal nőtt 2020-ban. A termelési volumen 2,1%-kal csökkent, az árak 6,3%-kal emelkedtek.
Több disznót etetnének a magyarokkal
Kampányt indított a minőségi sertéshús fogyasztásának népszerűsítésére az ünnepek közeledtével az Agrárminisztérium, az Agrármarketing Centrum, valamint a Vágóállat és Hús Szakmaközi Szervezet és Terméktanács.
Boldogtalanok a pulykások – komoly visszaesést hozott az év
Veszteségeket hozott az ágazatnak az elmúlt időszak.
Afrikába megy a magyar vetőmag
Együttműködési megállapodást kötött a Vetőmag Szövetség Szakmaközi Szervezet és Ter-méktanács, valamint a Marokkói Vetőmag-előállítók Szövetsége.
Megszavazták a törvényt - jó hír jött a magyar mezőgazdaságnak
Jövő évtől kedvezőbb működési és adózási környezetben folytathatják tevékenységüket az őstermelők, a családi gazdaságok és az agrárvállalkozások, miután a parlament 174 igen szavazattal, 6 tartózkodással, ellenszavazat nélkül elfogadta a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által kezdeményezett törvénytervezetet.
Miért és mennyit fizetnek a gazdáknak? Itt vannak a számok
Szeptemberben szelídült a gyümölcsök áremelkedésének üteme, de élénkült a gabonafélék, a zöldségek, valamint az állati termékek drágulása, miközben az élőállatok felvásárlási árának csökkenése erősödött, a burgonyáé lefékeződött.
Mi változik az új Közös Agrárpolitika (KAP) rendszerrel az életünkben?
A jövő év elnevezését tekintve még „csak” úgynevezett átmeneti év lesz, de 2023 január elsejétől már teljes egészében megérkeznek a ránk is vonatkozó új Közös Agrárpolitikai (KAP) szabályozási alapelvek.
Nyílik a pályázat: most erre adna pénzt a minisztérium
A szőlőfeldolgozáshoz, valamint a borászati technológiához kapcsolódó gépek vásárlására csaknem 3,4 milliárd forintos, több ütemben megnyíló támogatási lehetőség érhető el a borászatok számára november 2-ától - tájékoztatta az Agrárminisztérium az MTI-t.
Ez a magyar ágazat megsínylelheti a Brexitet
A múlt heti uniós csúcson sem született érdemi eredmény a britekkel folyó tárgyalásokról, így egyre fenyegetőbb a megállapodás nélküli brexit. Ha év végig nem sikerül megegyezni, akkor jövőre vámok sújtják majd az uniós termékeket, ez pedig sok mezőgazdasági termelőnek is veszélyezteti majd a piacát. Magyar vállalkozások is lehetnek közöttük.
Hajnalig tartó csatában született meg a legújabb mezőgazdasági egyezmény
Megszületett a megállapodás az új Közös Agrárpolitikáról a Mezőgazdasági és Halászati Tanácsban szerda hajnalban - közölte Nagy István agrárminiszter.
A vártnál több pénz jut járványvédelemre a mezőgazdaságban
Két és fél milliárd forint jut a baromfi- és sertéstartó telepek járványvédelmi rendszereinek kialakítására a Vidékfejlesztési programnak köszönhetően, a pályázatot eredetileg kétmilliárd forintos keretösszeggel hirdették meg - közölte az Agrárminisztérium.
Hamarosan fizetik az előlegeket: ők örülhetnek az érkező pénzeknek
Október 16-tól megindul az agrártámogatások előlegfizetése – jelentette be az agrárminiszter.
Nyitják a pénzcsapot – most rájuk várnak milliárdok
Megnyitottak egy kisebb pályázatot a mezőgazdasági kistermelők támogatására.
Adózási könnyítéseket kaphatnak a gazdák
A családi gazdaságokra és őstermelőkre vonatkozó szabályozás megújításával egyszerűsítené a kormány a mezőgazdasági termelők adózási környezetét, és növelné az adómentességi értékhatárokat - mondta az agrárminiszter a 33. Bábolnai Gazdanapok megnyitóján.
Helló, röfik! Nézegessen sosem látott grafikonokat a magyar mezőgazdaságról!
A hazai GDP több mint három százalékát hozó agrárszektor gyakran nem kap elég figyelmet. Ön tudta, hogy hány disznó van Magyarországon? Vajon mennyit tejelnek a magyar marhák? Most kiderül.
Sok a baj a viharokkal – még az aratás is leállt
Az esős időjárás lelassította Zala megyében a betakarítási munkákat, a szántóföldekre hullott nagy mennyiségű csapadék miatt a megye nagy részén leállt az aratás - közölte a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara megyei elnöke az MTI-vel.
Ismét jön a mentőcsomag: most ők kaphatnak pénzt
Hétfőn indul A Nemzeti Élelmiszergazdasági Válságkezelő Program (NÉV Program) második üteme, amelyben az anyajuh- és a szarvasmarhatartók, a méhészek, valamint a zöldségtermesztők nyújthatják be támogatási igényüket július 27-éig - közölte az Agrárminisztérium az MTI-vel.
Nem kell aggódni: ebből a termékből nem lesz hiány a járvány miatt
A madárinfluenza-járvány nem okoz érdemi áruhiányt baromfihúsból az idén a belföldi piacon, ugyanakkor az ágazat helyzetét nehezítették az exportkorlátozások és a koronavírus-járvány - közölte az Agrárminisztérium az MTI érdeklődésére.
Újabb rendkívüli EU-s csomag jön
Újabb rendkívüli intézkedéseket fogadott el kedden az Európai Bizottság, hogy támogassa a borágazatot a koronavírus-válság miatti nehézségek leküzdésében - közölte az uniós bizottság.
A járvány után: mire lehet számítani a mezőgazdaságban?
Alapvetően a koronavírus-világjárvány miatt beszűkült exportlehetőségek és a tavaszi aszály miatt – derült ki a Takarékbank mindenekelőtt az agrár- és élelmiszeripari ügyfeleik várakozásait tükröző bizalmi indexéből. Az ágazatok véleménye ugyanakkor eltérő, vannak optimisták és pesszimisták is.
Tiltakozik Magyarország az uniós terv ellen
A reális elvárások szükségességére hívta fel a figyelmet és teljesíthetetlennek nevezte az Európai Zöld Megállapodás célkitűzéseit felszólalásában a Nemzeti Agrárkamara a gazdálkodók világszervezetének (World Farmers' Organization, WFO) éves közgyűlésén - ismertette az agrárkamara hétfőn az MTI-vel.
Egymást érik a viharok Magyarországon – nagy a bizonytalanság
Nagy a bizonytalanság a hazai termelők körében. Ahol „tejes” érésben van a búza, akár örülhetnek is az esőknek, míg ahol már sárgul, ott ez a sok csapadék nem annyira szerencsés a gabonára nézve.
Nyitják a pénzcsapot - most erre a támogatásra lehet pályázni
Megnyílnak a magyar szőlőtermesztők és borászatok számára a koronavírus okozta gazdasági károk enyhítésére szolgáló pályázatok – közölte az Agrárminisztérium.
Hamarosan nagy munka indul a földeken
Két hét múlva az őszi árpa aratásával megkezdődhetnek a nyári betakarítási munkák, ha az elkövetkezendő időszakban jelentős lehűlés nem érkezik - közölte a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) szántóföldi növénytermesztési és beszállítóipari osztályának elnöke az MTI érdeklődésére.
Durván drágulnak a magyar földek - de mit hoz a koronavírus?
Tavaly 7 százalékkal kevesebb tranzakció keretében 14 százalékkal kisebb termőföld-terület cserélt gazdát, mint 2018-ban. Az árak emelkedése ugyanakkor továbbra is töretlen.
Rekordfogás: sok baj volt az EU-s növényvédő szerekkel
Rekordmennyiségű, 1346 tonna illegális növényvédő szert foglaltak le január és április között egy 32 országot érintő műveletben az Európai Unió rendőri együttműködését koordináló szervezete, az Europol szerdai tájékoztatása szerint.
A magyarok szeretik a húst – itt vannak a számok
Hat százalékkal több baromfifélét, két százalékkal több szarvasmarhát és egy százalékkal több sertést vágtak az első negyedévében a 2019. január–márciusi időszakhoz képest a magyar vágóhidakon - derült ki a NAIK Nemzeti Agrárgazdasági Kutatóintézet honlapján közzétett jelentésből.
Több százmilliárdot kaphatnak a magyar gazdák
A magyarországi gazdálkodók csaknem 170 ezer egységes támogatási kérelmet nyújtottak be május 15-ig a Magyar Államkincstárhoz, ezen belül több mint 113 ezret a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara közreműködésével adtak be. Az érintettek a mostani nehéz helyzetben több százmilliárd forintnyi támogatáshoz juthatnak - közölte a kamara.
Elkapkodják a magyarok a tojásokat
Az elmúlt két-három hétben a szokásosnál sokkal nagyobb volt a tojásforgalom – mondta a Magyar Tojóhibrid-Tenyésztők és Tojástermelők Szövetségének (Tojásszövetség) titkára.
Óriási uniós pénzeket szórt ki a gazdáknak a kormány
Közzétett az Agrárminisztérium összefoglalóját arról, hogy pontosan mekkora hozzájárulást jelentettek a mezőgazdasági és vidékfejlesztési támogatások a magyar gazdálkodóknak 2019-ben.
Megjelent a vírus Magyarországon – súlyos intézkedések jönnek
Madárinfluenza vírus jelenlétét mutatták ki egy Komárom-Esztergom megyei Ács település nagy létszámú pulykát tartó gazdaságában, a hatóság a szükséges intézkedéseket azonnal megtette - közölte a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal.
Tovább pusztít a sertéspestis
Újabb 26 ezer sertés elpusztításáról döntött a romániai állategészségügyi és élelmiszerbiztonsági szakhatóság (ANSVSA), miután afrikai sertéspestis (ASP) vírusát mutatták ki a kelet-romániai Braila megyében egy sertésfarmon.
Baj van - elfogyhat a kávé a világban?
A Nemzetközi Kávészervezet azzal számol, hogy a kávékereslet felülmúlja majd a kínálatot a 2019/2020-as idényben.
Több mint 200 milliárdot már kifizettek a gazdáknak
Lezárult a 2019. évi agrártámogatások előlegfizetési időszaka.
A terjedő vírus felelős a téliszalámi árának emelkedéséért is
Az afrikai sertéspestis miatt elszálltak az alapanyagárak, aminek hatása már a fogyasztói árakban is megjelenik.
Örülhetnek a méhészek – komoly támogatást ígért be a miniszter
A nemzeti méhészeti program részeként 2020-tól 25 százalékkal több támogatást kapnak a méhészek - mondta Nagy István agrárminiszter.
A szüret számokban: mennyi szőlő termett Magyarországon?
Átlagos éve volt a magyar szőlősgazdáknak a számok alapján.
Óriási halom kukorica termett Magyarországon
Az országban a legnagyobb területen termesztett őszi betakarítású szántóföldi növény, a kukorica az idén 982 ezer hektáros területről hektáronként 8 tonnát kissé meghaladó hozammal, összesen 7,8-7,9 millió tonnás termést adott - közölte az Agrárminisztérium.
1230 hektár állami földet kaptak ingyenes használatra hátrányos helyzetű falvak
A terület 17 megye 109 települése között oszlik el. Pályázniuk kellett rá, 5-15 évre kapták meg a grátisz földhasználati jogot.
Elhozza a biotermelés aranykorát a Monsanto megabírsága?
Rákkeltőnek mondta ki a kaliforniai bíróság a Monsanto glifozát tartalmú Roundup növényvédő szerét. Ez a harmadik ilyen per. Az ügy hatására vajon csökkenhet-e a vegyszer termelés az agráriumban? És a globális népesség növekedése mellett célszerű-e egyáltalán átállni a biotermelésre? El tudunk látni 9,6 milliárd embert bioterméssel 2050-ben?
A banánt is elviheti a klímaváltozás
A fekete sigatoka, közkeletűbb nevén a fekete levélfoltosodás egy olyan gombás fertőzés, ami a banánfa levelét támadja meg, és akár a termés 80 százalékát is elpusztíthatja. A kárt valójában a gomba által kibocsátott toxikus anyagok okozzák.
Mi köze az ezotériának és Rudolf Steinernek a klímabarát borhoz?
Egyre erősödik a környezet- és egészségtudatos fogyasztók szegmense az élelmiszerpiacon. A bortermelésben az organikus és a „biodinamikus” szőlőtermesztés most az új divat. Illetve nem is annyira új ez: már a teozófia 19. századi német atyjának, Rudolf Steinernek is megvoltak a gondolatai arról, milyen a jó bor. Az ökotudatos 21. századi borászatok tulajdonképpen az ő nyomdokain járnak.