Helló, röfik! Nézegessen sosem látott grafikonokat a magyar mezőgazdaságról!

A hazai GDP több mint három százalékát hozó agrárszektor gyakran nem kap elég figyelmet. Ön tudta, hogy hány disznó van Magyarországon? Vajon mennyit tejelnek a magyar marhák? Most kiderül.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kis túlzással kijelenthető, hogy Magyarország a disznók országa, legalábbis abból a szempontból mindenképpen, hogy az elmúlt években tapasztalt, a grafikonunkon is észrevehető csökkenés ellenére még mindig 2,63 millió röfögő áll a hazai gazdaságokban. Mindezek ellenére a sertések száma még mindig nagyobb, mint a szintén 2019 végén lajstromba vett juhoknak, fejősteheneknek, és más szarvasmarhaféléknek összesen.

A disznók a kormánynak is fontosak?

A sertések esetében mindenképpen érdekes, hogy Magyarországnak egyébként kifejezetten az egyedszám-növelésére is van stratégiája, ezt még 2012-ben fogadta el a kormány. A célkitűzés szerint a belátható jövőn belül 6 millió sertésnek kellene megjelennie az országban, ám úgy tűnik, hogy ennek elérésétől egyre messzebb csúszunk. Igaz, az elmúlt években szinte egyáltalán nem lehetett hallani a minisztérium háza tájáról a stratégiáról, legutoljára Nagy István agrárminiszter még 2018-ban, parlamenti államtitkárként beszélt a témáról.

A rend kedvéért azt ugyanakkor illik megjegyezni, hogy több, az elmúlt hónapokban kiírt pályázaton is pályázhatnak forrásokra a tenyésztők, de a minisztérium például Brüsszelhez is fordult májusban rendkívüli támogatásért a baromfi-, a sertés- és tejágazat részére.

Emellett még márciusban elindult a sertéshúsfogyasztást ösztönző kampány az Agrárminisztérium, az Agrármarketing Centrum, a Vágóállat és Hús Szakmaközi Szervezet és Terméktanács, illetve a Magyar Húsiparosok Szövetsége közös projekjeként, amelynek célja egyebek mellett az, hogy a fogyasztók figyelmét felhívják, hogy gondoljanak a magyar hús vásárlására mikor választanak, egyrészt azért, hogy a hazai gazdákat támogatassák, másrészt pedig az ökológiai lábnyom csökkentése miatt.

Ha már a tenyészállatokról van szó, nem lehet elmenni a húsfeldolgozás témaköre mellett sem, itt az elmúlt években a legnagyobb tételt a különböző baromfiak jelentették, átvéve a disznók korábbi egyeduralmát.

Mennyit tejelnek a magyar tehenek?

A hazai tejelő marhák számával már tisztában vagyunk, de érdemes azt is megnézni, hogy a közel 240 ezer hazai tehén mennyi tejet ad - érdekes, hogy bár az elmúlt években a tehenek száma nem nőtt jelentősen, a tejtermelésben mégis komoly növekedés volt tapasztalható.

A lefejt tejből nemcsak tartós és fogyasztásra alkalmas tejet, hanem például sajtot és vajat készítenek - az elmúlt 12 évben a vajtermékek esetében stagnálás volt tapasztalható, míg a sajtkészítők örülhetnek, hiszen egyértelműen nőtt a termelés az Eurostat adatai alapján.

Ugyan ebben a cikkben elsősorban a hazai mezőgazdaság állattenyésztési és állati eredetű termékek előállításával kapcsolatos részeire fókuszáltunk, az elmúlt 10-12 években tapasztalt növekedés így is megjelenik a grafikonon. Más kérdés, hogy annak fényében, hogy egyre inkább úgy tűnik, hogy Magyarország hamarosan belecsúszhat a koronavírus-járvány második hullámába, a bevezetendő korlátozások, és az esetleges gazdasági leállás mekkora pofont jelenthet majd az agrárszektornak.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo