Gazdaság
Több CSOK-ot vehetnek fel, akik kistelepülésen vesznek lakást
Az 5000 fő alatti településeken lakást vásárlók számára emelkedik a CSOK összege, még nem tudni, mennyivel – mondta Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter a Kormányinfón.
Csúcson az üzleti, mélyponton a fogyasztói várakozások
Júniusi történelmi csúcsa után júliusban még tovább emelkedett a GKI konjunktúraindexe. A GKI felmérése szerint ezen belül az üzleti várakozások minden korábbinál optimistábbak lettek, a fogyasztóiak viszont – bár továbbra is nagyon kedvezőek – idei mélypontjukra estek.
Kerületek, ahol nem érdemes ingatlanba fektetni
A legnépszerűbb kerületekről és felkapott környékekről mindenki beszél, de vajon tudjuk-e hol vannak azok a kerületek, ahol a legkevesebben keresik leendő otthonaikat? Miért nem népszerűek egyes környékek és vajon mi okozhatja ezt? A Duna House az ingatlankeresők által megjelölt adatok alapján elemezte a kevésbé népszerű lokációkat.
Brexit: horrorforgatókönyvre készülnek a befektetők
Beárazta a piac a brexit-tárgyalások bukását és a kemény brexitet – írja a Quartz. Kevesebb mint egy év maradt a kilépési egyezmény aláírására, de még nem látszik az új kereskedelmi egyezmény.
Történelmi csúcson a magyar használt autópiac
2018 második negyedévében új csúcsra ért a hazai használtautó-piac: a gazdát cserélt használt személyautók száma az időszak során elérte a 201 ezret, ami 20 ezerrel magasabb a valaha mért legnagyobb értéknél. A belföldi átírások száma mind májusban, mind júniusban példátlanul magas szinten, 70 ezer közelében mozgott. Az év első felében összesen 374 ezer volt használtautó-piac forgalma, ami 14 százalékkal szárnyalta túl az előző év hasonló időszakának szintjét.
Miért félünk az újépítésű lakásoktól?
Tévhitek, féligazságok és a társadalomba beleivódott bizalmatlanság jellemzi a hazai újépítésű lakásokkal szemben a magyar fogyasztót. Pedig aki már vett, az általában pozitívan vélekedik – derült ki egy hiánypótló kutatásból.
Idén is meredeken emelkedhetnek a fizetések
Lassul ugyan a bérnövekedés üteme, mégis kétszámjegyű lehet a bruttó bérek emelkedése az idén éves átlagban a makrogazdasági elemzők szerint. A bérek emelkedését elsősorban a munkaerőhiány hajtja és ezen a fronton nem látszik javulás.
A betörők is igazodnak a szezonhoz
Egy-egy népszerű nyaralóhely frekventált területein az ingatlan négyzetméterárak már vetekszenek a fővárosi új beruházások áraival. A tavaszi-nyári időszak azonban nem csak a nyaralások időszaka, hanem a kárbejelentéseké is. Nem árt tehát a nyaralók esetében is a megfelelő biztosítási védelemről gondoskodni – hívja fel a figyelmet a Magyar Biztosítók Szövetsége (MABISZ).
Jobban vigyázunk a lakáshitelekkel
A legfrissebb adatok alapján veszítettek korábbi népszerűségükből a rizikósabb, változó kamatozású lakáshitelek, amelyeknél a kamatok emelkedése a törlesztőrészletet is azonnal növeli. A teljes piac ugyanakkor lendületesen bővül - áll a BankRáció.hu legfrissebb, a jegybank hivatalos piaci adatait feldolgozó elemzésében.
Arcunk elárulja, gazdagok vagyunk-e
Tapasztalataink formálják arcunkat. Már a kamaszkor végére olyan változások mennek végbe az ember "arcberendezésében", amik az átélt élményei számlájára írhatók. Ez a benyomás fontos szerepet játszik az állásinterjúnál: a gazdagabbnak vélt embert veszik fel inkább a HR-esek.
Túlbecsülik a kockázatokat a befektetők
Londoni pénzügyi elemzők szerint a világgazdasági növekedés kilátásait terhelő kockázatok kétségtelenül növekedtek az idén, a piacok azonban túlárazzák az olyan kockázati forgatókönyvek valószínűségét, mint például a kereskedelmi háború globális eszkalációja vagy Olaszország törlesztésképtelenné válása.
Európa új partnert talált – így vág vissza Amerikának
A EU történetének legnagyobb szabadkereskedelmi megállapodását kötötte Japánnal. Az egyezmény eltörli a vámokat, jelentősen növeli majd a forgalmat és árcsökkenéseket is hoz a fogyasztóknak.
Ez nem hiányzott – mit hoz a világnak a vámháború?
A befektetők kezdik komolyan venni a vámháború veszélyét. Egyre több jel mutat arra, hogy az USA-n kívül más országok is bekapcsolódnak a történetbe, ami negatívan érinti az egész világgazdaságot – figyelmeztet a K&H Alapkezelő.
Csőd is lehet az unortodox gazdaságpolitikából
Jó lehetőség van rá, hogy a súlyosan eladósodott Törökország, a Recep Tayyip Erdogan elnök által erőltetett „unortodox“ gazdaságpolitika miatt csődbe megy.
Pogátsa Zoltán: hosszú távon nagy a baj
A következő években a paksi orosz és a kínai hitel, a Belgrád-Budapest gyorsvasút elősegíthetik Magyarországon a növekedést, de később ezek már súlyos államháztartási hiányként üthetnek vissza. Ezek nem értelmes beruházások, de törleszteni kell majd őket, - véli Pogátsa Zoltán közgazdász, a Nyugat-magyarországi Egyetem docense.
A Trabant volt az első szerelem
A legtöbb internetezőnek Trabant volt az első autója, de volt olyan is, aki Ferrarival kezdte autós pályafutását, derült ki a Használtautó.hu felméréséből.
Többet költünk, de okosabban nyaralunk
2017-ben többet költöttünk nyaralásra és több időt is töltöttünk kikapcsolódással, mint egy évvel korábban. Az Intrum legújabb Európai Fogyasztói Fizetési jelentéséből megállapítható, hogy a magyarok figyelnek arra, hogy ne hitelből vagy kölcsönkért pénzből menjenek vakációra.
A mezőgazdaságban is elindulhat a digitalizáció
A magyar agrárvállalkozók kétharmada támogatások nélkül is fejlesztette gazdaságát, a modernizációra koncentrálhatnak a mezőgazdasági vállalkozók – derül ki a Budapest Bank Agrár Gazdasági Indexéből.
Jövőre vége az olcsó lakásépítésnek
Az ingatlan.com szerint a lakásépítési kedv fokozódni fog, elsősorban a kedvezményes áfára vonatkozó határidő szorítása miatt.
Erős növekedés várható, de lehetnek kockázatok
Az Európai Bizottság ma közzétett időközi gazdasági előrejelzése szerint a gazdasági növekedés 2018-ban és 2019-ben várhatóan az EU-ban és az euróövezetben egyaránt erős marad: idén 2,1%-os, jövőre 2%-os növekedés prognosztizálható.
123 ezerbe kerül az átlag albérletdíj Budapesten
A Rentingo.com első félévre vonatkozó legfrissebb elemzése szerint a budapesti bérlakáspiacon az elmúlt fél évben a VIII., XIII. és XIV., míg budai oldalon a XI. kerületben található lakások iránt volt a legnagyobb kereslet.
Gyorsan növekszik a belföldi turizmus
13 százalék feletti volt a növekedés a belföldi turizmusban a második negyedévben a Szallas.hu elemzése szerint. Budapest, Siófok és Eger voltak a legnépszerűbb úticélok.
Ez sokba fog nekünk kerülni
Ultimátumot adott az amerikai elnök a szövetségeseknek: 2019-ben már a GDP-jük 2 százalékát védelmi kiadásokra kell költeniük, vagy számoljanak a következményekkel. Források szerint az USA kilépésével fenyegette meg a tagállamokat.
Irodapiac: bajban lesznek a kis cégek
Bár 2020 végéig 25 irodaház épül Budapesten, a már elindult projektek majdnem fele (45 százalék) már bérlőre talált. Egyre kevesebb a kis iroda.
Lassan egy kisebb lakás kijön a garázs árából
A lakáspiaci áremelkedés, a magyar autópiac jelentős bővülése, a parkolási díjak emelkedése és a parkolóhelyek szűkössége is hozzájárult a garázspiac átalakulásához. Az ingatlan.com elemzése szerint a lakások drágulásával párhuzamosan a budapesti és az ország többi nagyvárosában lévő garázsok ára is jelentősen emelkedett 2013 óta.
Tőzsdén is lehet kereskedni az első magyar kriptovalutával
A MicroCoin az első magyar saját blokklánc alapú kriptovaluta, amelyet Németh Péter indított útjára 2017 decemberében. Az alapító közlése szerint a MicroCoin mögött nem állnak befektetők, így indításának oka nem üzleti természetű volt, a MicroCoin-t nonprofit működési modellben fejlesztik és menedzselik. Mivel egy nyílt forrású projekt, így bárki csatlakozhat a MicroCoin közösségéhez, befolyásolhatja annak működését és a jövőjét.
Emberi fogyasztásra alkalmatlan ásványvizet talált a Nébih
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal elrendelte a 2019.11.25. minőség-megőrzési idejű San Benedetto Oligominerale Naturale megnevezésű, 1,0 literes PET palackos kiszerelésű ásványvíz forgalomból történő kivonását.
Lemondott a brexitügyi miniszter, jöhet a puha kilépés
Benyújtotta lemondását hétfő hajnalban David Davis, aki eddig a brit EU-tagság megszűnésének folyamatát irányító brit minisztériumot (DExEU) vezette. Lépését azzal indokolta, hogy véleménye szerint a kormány Brexit-politikájának iránya és taktikája miatt mind kevésbé valószínű a brit EU-tagságról két éve tartott - a kilépést pártolók szűk, 51,9 százalékos arányú győzelmével végződött - népszavazás döntésének maradéktalan végrehajtása.
Kirúghatja bunkón viselkedő alkalmazottait a Google
A Google felsővezetése tavaly szívott azzal a botránnyal, amikor egyik programozója azt bizonygatta, a nők biológiai okokból kevésbé jó programozók, mint a férfiak. Aztán az alkalmazottak fellázadtak az ellen, hogy munkaadójuk a hadsereggel dolgozik. Most megváltoznak a belső online üzenőfalak szabályai.
Emelkedhet a kata
Több lehetőséget is vizsgál a kamara a katával kapcsolatban, a legnagyobb esélye annak van, hogy a kata befizetésének emelését javasolják, párhuzamosan a kata összeghatárának emelésével - derül ki Parragh László a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke FüHünek adott interjújából.
Kínai koordinációs központ indul Budapesten
Koordinációs Központ felállításáról döntöttek a Kínai–Kelet-Közép-Európai Bankközi Szövetség tagjai a Szófiában ma lezárult Igazgatósági Ülés keretében. A 16+1 országot tömörítő szövetség döntése szerint a Koordinációs Központot a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) fogja működtetni Budapesten.
Gombaházak építését támogatja az állam
Mintegy száznyolcvan agrárvállalkozás 18 milliárd forintos támogatással épít, vagy fejleszt gombaházakat és hűtőházakat a Hanságban, a Rábaközben és a Fertő térségében.
Sztrájk jöhet a cafeteria megmentéséért
Demonstrációra vagy akár munkabeszüntetésre készülnek a szakszervezeti szövetségek, amennyiben a jelenleg tervezett formájában alakítja át a cafeteria-rendszert a kormány a jövő évi költségvetésben.
Az éves cél 104 százalékán az államháztartási hiány
A hiány már az első fél évben meghaladta az egész évre tervezett összeget, 1420,5 forint az államháztartás hiánya az első félévben.
GDPR – gyakori kérdések: Milyen adatokat kezelhetők, és milyen feltételek mellett?
Az uniós adatvédelmi rendelettel kapcsolatos leggyakrabban feltett kérdésekre választ adó sorozatunkban a következőkben a vállalkozások számára fontos kérdéseket válaszoljuk meg az Európai Bizottság tájékoztató anyaga segítségével.
200 milliót is elkérhetnek egy belvárosi lakásért
Átlagosan 826 ezer forintot kellett négyzetméterenként fizetnie annak, aki júniusban Budapesten vásárolt új építésű lakást. Ez 20,9 százalékos növekedést jelent a tavalyi év azonos időszakához képest – derül ki az Otthon Centrum legfrissebb újlakás-piaci felméréséből.
Importvámok: így kerülhető el a ráfizetés
Június 22-től számos USA-ból érkező termék vámterhe nő 25 százalékkal, ezért érdemes tisztában lenniük a cégeknek a kivételekkel, speciális eljárásokkal, amelyekkel jelentős vámteher megspórolható.
Eltűnnek az import tejek a boltokból
Gyakorlatilag eltűnhetnek az import UHT tejek a hazai boltok polcairól, amelyek szállítása az áfacsalás egyik melegágya – hangzott el a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által szervezett tejágazati egyeztetésen.
Emelkednek az üzemanyagárak
Emelte bruttó 3-3 forinttal a 95-ös benzin és a gázolaj literenkénti nagykereskedelmi árát pénteken a Mol Nyrt.
Csak a magyarok 7 százalékának van terve a nyugdíjas évekre
Az egyénnek sokkal nagyobb szerepet kell vállalnia a biztonságos öregkor feltételeinek megteremtésében, miközben a kereteket új társadalmi közmegegyezésben lenne érdemes rögzíteni – állapította meg az Aegon nyugdíjfelkészültségi kutatása.
Raiffeisen: 4 százalék felett lehet a növekedés
A Raiffeisen elemzői 4,2 százalékra növelték idei GDP-várakozásukat a korábbi 3,8 százalékról, jövőre 3,4 százalékos gazdasági bővülést jósolnak - mondta Török Zoltán, a pénzintézet vezető elemzője sajtótájékoztatón, csütörtökön Budapesten.
A gyenge forint miatt jobban fogynak a magyar használtautók
Nőtt a külföldi vevők érdeklődése a fiatal, keveset futott magyarországi használt autók iránt a kereskedők tapasztalatai szerint, a gyenge forint hatására – ismerteti a DasWeltAuto az MTI-hez eljuttatott közleményben.
A vendéglátóhelyek negyede megbukott a NAV vizsgáján
Egy héten keresztül tartott a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) ellenőrzési akciója a főváros nagy forgalmú szórakoztató negyedeiben, vendéglátóhelyein, vásárcsarnokaiban. Minden negyedik ellenőrzött vállalkozásnál találtak valamilyen szabálytalanságot a hivatal munkatársai.
Készülnek az új 500 forintosra az ATM-ek és más automaták
A bankjegysorozat utolsó elemeként megújul az 500 forintos is. 2019. február 1-től fizethetünk majd a megújított 500 forintos címlettel, a jelenlegi bankjegyeket jövő év október 31-ig használhatjuk.
Veszély vagy lehetőség az árfolyam-ingadozás?
Banki szakértők szokatlannak tartják a forint folyamatos, immár hosszú hetek óta tartó gyengülését. Az OTP elemzése szerint ennek a zuhanásnak nem fundamentális okai vannak, a magyar deviza az elmúlt években nagyon stabil pályán mozgott a fő devizákhoz képest.
Milliókkal drágulhatnak a lakások a kamatok miatt
Emelkedésnek indultak a bankközi kamatok, ez pedig a lakáshitelek törlesztőrészletét is növelheti, így végső soron a megvásárolt lakásra is többet kell fizetni.
Trump magát lövi lábon a vámokkal
Amennyiben Amerika további vámokat vezet be az importált autókra és alkatrészekre, azzal saját gazdaságának árt – egyúttal kiprovokálja az EU ellenintézkedéseit, amelyek 290 mrd. dollárba kerülhetnek az USA-nak.
Putyin a focilázra időzíti a kellemetlen bejelentéseket
Az orosz kormány a lakosság figyelmét elterelő labdarúgó VB-t használja ki kellemetlen bejelentésekre és intézkedésekre. Beismerik például, hogy a gazdasági növekedés jóval lassabb a vártnál és ez így is marad – nem segít már a magas olajár sem.