Gazdaság
Tartósan az import lenyomja az exportot
Bár júniusban az export növekedése meghaladta az importét, az első félévben utóbbi nagyobb mértékben nőtt. A lakossági fogyasztás bővülése, a beruházások felfutása, valamint az export magas importhányada miatt az importbővülés a következő időszakban is magasabb lehet, emiatt mérséklődhet a külkereskedelmi többlet.
Minden kiszárad, 40 éve nem volt ilyen kevés zöldség
A zöldség- és gyümölcstermelők európai egyesülete (PROFEL) szerint az elmúlt 40 évben nem tapasztaltak hasonló válságot a gazdák. Az aszály júliusban is folytatódott, így a zöldségfélék hozamai drámaian csökkennek - írja az euractiv. Magyarországot szintén súlyosan érinti a szárazság.
Sok pénzt hoznak Ukrajnának a vendégmunkások
A privát pénzátutalások volumene külföldről Ukrajnába az idei év első öt hónapjában 30 százalékkal haladta meg a tavalyi év hasonló időszakáét és elérte a 4,5 milliárd dollárt - adta hírül Bohdan Danilisin, az ukrán jegybank tanácsának elnöke szerdán Facebook-oldalán.
Infláció: 20 százalékkal drágultak a külföldi utazások
A júniusi 3,1 százalékról júliusban 3,4 százalékra ugrott az infláció. A maginfláció ugyanakkor stabilnak mondható. A K&H vezető elemzője szerint az idei átlagos infláció 2,8 százalék körül lehet.
Két és félszeres forgalom várható a hosszú hétvégén
Több mint két és félszeresére nő a szállásadók forgalma az augusztus huszadikai hosszú hétvégén a tavalyi év ugyanezen időszakához képest. Átlagosan 46 650 forintot fizetnek a vendégek foglalásonként a Szallas.hu elemzése szerint. Úti célok közül Siófok, Hajdúszoboszló, Eger, Szeged és Gyula a legkeresettebbek.
Három és fél százalékkal nőttek a fogyasztói árak
A fogyasztói árak átlagosan 3,4 százalékkal voltak magasabbak júliusban, mint egy évvel korábban, júniushoz viszonyítva pedig átlagosan 0,3 százalékkal nőttek - jelentette a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) szerdán.
Nem csak keleten veszik a használt német dízeleket
Miután a használt dízel-autók Németországban csak rossz áron adhatók el, azokból évente százezerszám visznek ki Nyugat-és Kelet-Európába.
Eufória a lakáspiacon: a kereslet és az árak is tovább emelkedhetnek
Az ingatlanpiac egészét illetően még sosem voltak ennyire derűlátók a piaci szereplők.A GKI fővárosi ingatlanpiaci indexe 3, míg az országos csaknem 2 ponttal emelkedett az előző (idén áprilisi) felméréshez képest. Mindkét index éves alapon 4-4 ponttal emelkedett, s ezzel historikus csúcsukra emelkedtek.
Atomerőművek is leálltak a hőség miatt
A nukleáris energia üvegházgáz-szempontból az egyik legtisztább energiaforrás, azonban a klímaváltozás mégis kérdésessé teszi a jövőjét. Ennek egészen praktikus oka van: túl meleg van ahhoz, hogy működjenek.
Behúzta a féket az ipar
Júniusban az ipari termelés a várakozásoknál kisebb mértékben növekedett az előző év azonos időszakához képest. A KSH szerint ez kevesebb a 4 százalékos piaci várakozásnál, és az első félév átlagánál.
Akár 100 dollár is lehet egy hordó olaj az év végére
90 dollár fölé is emelkedhet az olaj hordónkénti ára az Iránnal szembeni szankciók hatásár a CNBC-nek nyilatkozó szakértő szerint.
Annyit kérnek egy kiadó szobáért mint öt éve egy lakásért
Az ingatlan.com adatai szerint augusztus első napjaiban a kiadó téglalakásokért átlagosan 150 ezer forintot kértek Budapesten egy hónapra. Az albérletpiaci drágulás miatt ma már egy budapesti kiadó szobáért annyit kérnek, mint egy garzonért öt évvel ezelőtt.
Mától élnek az Irán elleni amerikai szankciók
Az Egyesült Államok teljes mértékben érvényesíttetni fogja az Irán elleni szankciókat - jelentette ki Mike Pompeo amerikai külügyminiszter vasárnap este az alaszkai Anchorage-ben - szingapúri útjáról visszatérőben az Egyesült Államokba - az őt kísérő újságíróknak.
Önkéntes pénztárak: van élet a cafeteria beszántása után?
A cafeteriarendszer megnyirbálásával a munkáltatók már nem fizethetnek kedvezményesen a munkavállalók önkéntes egészség- vagy nyugdíjpénztáraiba sem. Az Önkéntes Pénztárak Országos Szövetségének (ÖPOSZ) elnökét, Dr. Kravalik Gábort kérdeztük arról, milyen lehetőségek maradnak az öngondoskodásra.
A brit külkereskedelmi miniszter szerint kemény brexit lesz
A brit külkereskedelmi miniszter szerint egyre nő annak az esélye, hogy nem születik megállapodás az Egyesült Királyság európai uniós tagsága megszűnésének (Brexit) feltételrendszeréről. Liam Fox az Európai Bizottságot hibáztatva úgy vélekedett, már 60 százalék a valószínűsége ennek.
Szabad hétfő délelőttel a munkahelyi stressz ellen
A japán kormány arra ösztönzi a vállalatokat, hogy biztosítsanak szabad hétfő délelőttöt munkatársaiknak, javítandó az ország merev munkakultúráján.
20-40 százalékkal is felviheti a BMW-gyár a debreceni ingatlanárakat
Mester Nándor, az Otthontérkép Csoport vezető elemzője szerint 20-30, vagy akár 40 százalékkal is emelkedhetnek a lakásárak Debrecenben 3-4 éven belül, amikor igazán beindul a gyártás a BMW új, a hajdúsági városban létesülő gyárában.
A sikeres webáruházak már tartalomszolgáltatók is
A jó termékeknél és a jól használható website-nál többet kell ma már nyújtani a vevőnek. Olyan történetbe kell belehelyezni, ami vásárlásra serkenti és lojalitást ébreszt benne, derült ki a Piac & Profit Webáruházi trendek - 2018 című konferenciáján.
A hőség miatt nem lesz kamionstop a hétvégén
A hőségriasztás miatt a nehéz tehergépkocsik egészségvédelmi és közlekedésbiztonsági okokból korlátozás nélkül közlekedhetnek a hétvégén - közölte az Innovációs és Technológiai Minisztérium.
Folytatódik az adok-kapok az USA és Kína között
Újabb, 60 milliárd dollárnyi értékű amerikai árut érintő szankciós listát jelentett be Kína, válaszul az amerikai importvámokra.
Repülőssztrájk: munkahelyek áthelyezésével fenyegetőzik a Ryanair
Az ír, belga, portugál, spanyol és olasz dolgozók után a német pilóták is sztrájkba lépnek. A Ryanair vezérigazgatója munkahelyek áthelyezésével fenyeget, ha a dolgozók tovább rontják az üzletet a munkabeszüntetésekkel.
Az olajár csökkenéséhez vezethet a kereskedelmi háború?
A nyersolaj ára újra lefelé tart a július második felében produkált emelkedés után. Mind a WTI, mind a Brent továbbra is oldalazó mozgást végez, de a nyári alacsony likviditás miatt nagyobb a volatilitás esélye.
Megálljt parancsolna a külföldi befektetőknek és az ökoturistáknak Izland
Izlandon az utóbbi években húzóágazattá vált az ökoturizmus, de a 300 ezres ország és annak érzékeny ökoszisztémája nehezen bírja a turisták rohamát. Sokan attól is félnek, hogy a külföldi, turisztikai befektetők egyszerűen kivásárolják alóluk az országot, ezért a kormány szigorításokat tervez a földvásárlások piacán.
Venni vagy eladni? Az időzítésen vagyonok múlhatnak
Még a legtapasztaltabb befektetési rókáknak is nehézséget okoz előre kitalálni, mikor érdemes adott befektetést megvenni vagy éppen eladni. A piaci időzítésnek nevezett problémára két biztos megoldást javasolnak a K&H befektetési szakemberei.
Egyre drágábban termel a magyar ipar
A KSH adatai szerint júniusban a minimálbér növekedése, az olajár-emelkedés és a forint gyengülése miatt tovább gyorsult az ipari termelői árak emelkedése. Tavalyhoz képest a termelői árak 7,5 százalékkal nőttek a májusi 5,3 százalék és az áprilisi 2,3 százalék után.
Jogi szabályozás hiányában nem fizeti a biztosító a drónkárokat
Elérheti a százezer főt is a drónhasználók köre Magyarországon, de közülük elenyésző számban lehetnek azok, akik szabályosan, eseti légtérrel is rendelkeznek. Ez azért problémás, mert annak hiányában a drón által okozott károkat sem téríti a biztosító.
Két év alatt harmadával nőtt a fizikai munkások bére
Az idei második negyedévben 1000 forint volt a fizikai munkát végző szak- és betanított munkások átlagos bruttó órabére – derül ki a Trenkwalder közel 7 ezer fő béradatait feldolgozó elemzéséből.
Trump és Juncker kicsit máshogy emlékeznek a megállapodásukra
Donald Trump úgy véli, megnyitotta Európát az amerikai farmerek előtt. Ezt azonban az EU-s vezetők vitatják, az Európai Bizottság szóvivője szerint nincs szó az amerikai élelmiszerek vámmentességéről.
Mától visszavihetők a patikába a forgalomból kivont gyógyszerek
A mai naptól kezdve augusztus 31-ig vihetik vissza a betegek a forgalomból kivont, minőségi hibás valsartan hatóanyagú gyógyszereket a patikákba.
Enyhülőben a lakásépítési láz
2018 I. félévében 6517 új lakás épült, 30 százalékkal több, mint egy évvel korábban, de új építési engedélyből már kevesebbet adtak ki, mint tavaly - írja a KSH.
Online kétszer annyit is vásárolunk
Az éves forgalom tekintetében érett piaccá fejlődött a hazai e-kereskedelem. Még van növekedés, de már lassul, derült ki a Piac & Profit Webáruházi trendek - 2018 című konferenciáján tartott előadásokból. A vásárlók közel kétharmada vidéki. Ha online vásárolunk, kétszer többet rakunk a kosarunkba, mint amikor egy fizikai áruházban válogatunk.
Egészségügy: megfér egymás mellett az állami és a magán?
Az elmúlt években a hazai magán-egészségügyi kiadások ütemesen nőttek, tavaly elérték az ezermilliárd forintot, és 2021-ig évi négy-öt százalékos további növekedést jósolnak a szakértők. Összeállításunkban vetettünk egy pillantást néhány ország jól vagy rosszul működő gyakorlatára, amelyek akár követendő példaként is szolgálhatnak a hazai egészségügy átalakításához.
GKI: itt a csúcs a magyar gazdaságban
A magyar gazdaság 2017 utolsó és 2018 első negyedévében egyaránt 4,4%-kal bővült. Ennél gyorsabb növekedésre az elmúlt bő egy évtizedben csak egyetlen egyszer volt példa. Ezzel, a régióban negyedik-ötödik legmagasabb ütemmel Magyarország feltehetőleg mostani konjunktúraciklusa csúcspontjára jutott. Az EU-transzferekkel finanszírozott beruházások és a választások által is gerjesztett lakossági fogyasztás növekedése ugyanis az év hátralevő időszakától kezdve várhatóan lassul, s a külső konjunktúrában inkább romlás, semmint további élénkülés várható.
Erre érdemes figyelni lakásbérléskor
A Duna House összegyűjtötte a legfontosabb szempontokat, amiket érdemes átgondolni a bérlőknek és lakáskiadóknak egyaránt a megállapodás során.
Felnőttképzésben alaposan le vagyunk maradva Európától
Nagyobb arányban tanulnak szakmát azok, akik külföldre költöznek, a legaktívabbak az EU-n kívülről érkező bevándorlók voltak tavaly – derült ki az Eurostat felméréséből.
Vége a keménykedésnek? Fű alatt lazít a Kínával szembeni vámpolitikáján az USA
Az amerikai szenátus egyhangúlag, vita nélkül megszavazta a több, főleg Kínából importált termék (vegyi anyagok, kenyérpirítók, vasalók) vámterhének csökkentését, sőt, bizonyos termékek teljesen vámmentesek lettek.
Zenét már leginkább a Youtube-on hallgatnak a fiatalok
A 19-29 éves fiatalok 83 százalékkal használja naponta a Facebookot, saját tévéje viszont alig van a 25 év alatti korosztálynak a K&H ifjúsági indexe szerint.
Három pont, ahol az USA gazdasága sebezhető
Habár az amerikai elnök szívesen állítja be úgy magát, mint a világ első számú vezetőjét, az Egyesült Államok gazdaságának vannak olyan pontjai, amelyekre az európaiak és Kína nagyon érzékeny ütéseket tud bevinni.
Trump és Juncker megállapodott, de a legkényesebb kérdésekben még nincs egyezség
Donald Trump és Jean-Claude Juncker megállapodott, hogy nem vezetnek be újabb importvámokat, és várhatóan törlik az eddig bevezetett (európai fémipari termékekre és amerikai exportra) kivetett vámokat is.
Egymillió százalékos infláció: megvan mit lép Venezuela
A világ legnagyobb olajtartalékán ülő Venezuela példátlan gazdasági és humanitárius válság irányába halad. Az év végére az infláció mértéke elérheti az egymillió százalékot, a gazdaság 18 százalékkal zsugorodik. A kormány intézkedései várhatóan csak súlyosbítanak majd a helyzeten.
Fillérekért hajtjuk szét magunkat
Az OECD statisztikája szerint tavaly 22 576 dollár volt az átlagos kereset Magyarországon. Ami ugyan 8 százalékkal több az előző évinél, mégis változatlanul a második legalacsonyabb a szervezet tagállamainak sorában – írja az mfor.hu
Ha így megy tovább, vízum kell egy londoni hétvégére
Miközben az Egyesült Királyságban a napi belpolitikai izmozás folyik a Brexit körül, a tárgyalások nem haladnak London és Brüsszel között. Most már maga a miniszterelnök vezeti majd az egyeztetéseket, miközben egyre fogy az idő és mind valószínűbb egy horror forgatókönyv a britek kilépése után.
Bizonytalan befektetők, romló kilátások, gyenge forint – ez várható a vámháború miatt
A kibontakozó vámháború miatt az európai növekedési kilátások romlása és az inflációs várakozások emelkedése várható. Ennek hatására az Európai Központi Bank várhatóan szeptemberig kivár a jegybanki politika további iránymutatásával kapcsolatban.
Szakképzés munkahelyi körülmények között
Érettségivel lehet jelentkezni az új Külkereskedelmi Szakgimnáziumba, az intézményben munkahelyi körülmények között tanítanak majd szakmát.
Nem lesznek eladhatatlanok az elővásárlási jogos ingatlanok
Az elmúlt hónapokban állami elővásárlási jogot jegyeztettek be 80 147 ingatlanra a világörökségi helyszíneken. Szakértőket kérdeztünk arról, hogyan érintheti ez az ingatlapiacot.
Extrém időjárás: mit fizet a biztosító?
Az újabb rendkívüli időjárás kapcsán jó ha tudjuk mire fizetnek a lakásbiztosítási szerződések. A Biztosítás.HU internetes portál összegyűjtötte, mire kell most figyelniük a lakástulajdonosoknak a felhőszakadások, viharok kapcsán.
Ismét népszerű az agglomeráció
Budapest vonzáskörzetében és a nyugati országrészben virágzik legjobban az ingatlanpiac, a GDN Ingatlanhálózat alapító-tulajdonosa szerint azonban néhány éven belül fokozatosan lassulhat a piac bővülése.
Döntött az MNB: nem változik az alapkamat
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) egyetlen horgonya az infláció, amely várhatóan 2019 közepétől fenntartható szerkezetben eléri a 3 százalékos célt - erősítette meg a monetáris tanács keddi kamatdöntése után.