Gazdaság
Három éve robbant ki a dízelbotrány
Három éve robbant ki Amerikában a dízelbotrány. Magyarországon mintegy 193 ezer új Euro 5 és Euro 6 osztályú dízelautó vásárlóját verték át a gyártók. Ezek azok az autók, amelyek használat közben a nitrogénoxidoknak az előírtnál legalább a kétszeresét engedik a levegőbe.
Egyre kevesebb hamis terméket vásárolunk
A legtöbb magyar fiatal továbbra is olcsó árut vesz, de már kevesebben vannak azok, akik beérik a hamis termékkel, derült ki a Hamisítás Elleni Nemzeti Testület (HENT) és a TÁRKI közös kutatásából.
Megöregszünk, amíg összeszedünk egy lakásra valót
Budapesten 9 évnyi nettó fizetés kell egy használt lakáshoz, de az átlagbérekhez képest még nem is itt a legdrágábbak a lakások. Az Ingatlan.com megnézte, hogy a különböző megyékben hány átlagfizetés szükséges egy átlagos lakás megvételéhez.
A befektetők tanultak az összeomlásból
Teljes évtized telt el azóta, hogy a Lehman Brothers összeomlása megindította az eszközök áresését, mely nemcsak a globális részvénypiacokat rázta meg, hanem – és ez volt a súlyosabb probléma – a lakáspiacokat és a reálgazdaságot is.
Nem változik a jegybank politikája
Az alapkamat a helyén maradt, emellett a jegybank kicsit átrendezi a monetáris eszköztárát, de érdemi változás nem történt. Továbbra is laza marad a környezet. Az EKB politikájára figyelni fog az MNB – a K&H Bank vezető elemzője szerint.
Többet tesznek a közösbe a bevándorlók, mint a benszülött britek
A brexiterek állításával a Nagy-Britanniában élő külföldiek átlag fölött járulnak hozzá a brit költségvetéshez, annyira, hogy a brexit után adóemelésre lesz szükség.
Világszintű olimpiai partner lesz az Allianz
A Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) és az Allianz bejelentette, hogy a biztosító 2021-ben csatlakozik a NOB „Világszintű Olimpiai Partner” programjához.
Egyre több vagyon, egyre kevesebb kézben
A 2008-as recesszió után tovább nőttek a vagyoni egyenlőtlenségek, Magyarországon az összes vagyon felét, az USA-ban közel 80 százalékát a leggazdagabb 10 százalék birtokolja. A válság tanulságait és következményeit elemezte az OECD.
A fiatalok nagy része anyagilag is támogatná nyugdíjas szüleit
Ma már egyáltalán nem mondható, hogy a lakosság nyugodt lenne nyugdíja felől. A 18–29 éves korosztály arra készül, hogy anyagilag segítse nyugdíjas szüleit.
Kína meghódítja Afrikát is
Az afrikaiak kétharmada pozitívnak tekinti, hogy Kína egyre nagyobb szerepet vállal a kontinensen, sok megfigyelő viszont kizsákmányolásról, függőségről, új gyarmatosításról beszél.
Behúzzák az adósságféket
Októbertől szigorodnak az adósságfék szabályok, hatályba lép ugyanis a Magyar Nemzeti Bank (MNB) rendelete, amely a rövidebb kamatperiódusú jelzáloghiteleknél a mostaninál alacsonyabb eladósodottságot enged meg a jövedelem mértékéhez képest.
Luxemburg óriási pénzeket tesz az űrbányászatba
Az Egyesült Államok után a parányi Luxemburg a világ második országa, amely törvényi kereteket teremtett a világűr nyersanyagainak felhasználásához.
Az egész országban "hiánycikk" a munkaerő
A magyar munkáltatók egyötöde venne fel új dolgozót még ebben az évben, 4%-uk tervez leépítést és 76%-uk nem szándékozik változtatni a meglévő munkaerő-helyzeten – a ManpowerGroup Munkaerő-piaci Mutató kutatása szerint.
Tovább csökken a magyar boltok száma
A legutóbbi statisztikai adatok szerint 2010 és 2017 között 23 ezerrel csökkent a kiskereskedelmi boltok, a vendéglők, valamint a nagykereskedelmi raktárak száma - írja a blokkk.com.
Magyarországon is betilthatják a műanyag zacskókat
Szeptember végén várható egy jogszabálytervezet a műanyag zacskók számának korlátozására, de hosszú távon a zacskók forgalmazásának a teljes tiltását is tervezi a kormány.
Michael Bloomberg elindulna az elnöki címért
Sajtóértesülések szerint elindulna az amerikai elnöki címért Michael Bloomberg New York-i milliárdos, az azonos nevű gazdasági lap tulajdonosa.
Rekordmagasban az amerikai költségvetési hiány
Az amerikai költségvetés augusztusi hiánya csaknem kétszerese lett az egy évvel korábbinak, utoljára 2001-ben volt csak ennyire magas a hiány.
Nem támogatja a brexit-megállapodást a brit Munkáspárt
Nem szavazza meg a brit Munkáspárt Theresa May brexit-megállapodási tervét, ezzel semmissé válhat az elmúlt hónapokban már körvonalazódó kilépési egyezmény.
Elindult az áfaemelés előtti lakásépítési roham
Júliusban 38 százalékos bővülést ért el az építőipar. A lakásépítéseket magában foglaló épületépítéseknél 28,5 százalékos volt a többlet. Az ingatlan.com szerint újabb építési hullám indult, csúcson van az újlakás-fejlesztések száma.
Ezért drágulnak az új lakások
Bár a lakásépítési kedv évek óta fokozódik és növekszik az átadott új lakások száma, évtizedes összevetésben még mindig alacsony szinten van a piac - derül ki az ingatlan.com legfrissebb hivatalos KSH-adatokat is feldolgozó elemzéséből.
Ennyi zenei jogdíjat fizetünk
1,3 milliárd forintot osztott ki az Az Előadóművészi Jogvédő Iroda (EJI) magyar és külföldi jogtulajdonosoknak a médiában, üzlethelyiségekben lejátszott zenékért.
Váratlan kamattdöntés Törökországban
Erdogan korábbi, határozott elzárkózása ellenére mégis 17,75%-ról 24%-ra emelte a török jegybank az alapkamatot. A líra egyből erősödni kezdett.
Palkovicsékhoz kerül a Corvinus
Jövő július 1-jétől állami alapítású alapítvány tartja fenn a Budapesti Corvinus Egyetemet, amely közhasznú felsőoktatási intézményként működik majd - közölte Gulyás Gergely, Miniszterelnökséget vezető miniszter csütörtöki budapesti sajtótájékoztatón.
Súlyos szabálytalanságokat jelentett az ÁSZ az állami kórházakban
Súlyos szabálytalanságokat tárt fel az Állami Számvevőszék a szekszárdi, a soproni, a hatvani, a mosonmagyaróvári és a berettyóújfalui kórház ellenőrzése során.
Maradnak az orosz szankciók
Az Európai Unió hat hónappal, március 15-ig meghosszabbította az Ukrajna területi integritásának megsértése és függetlenségét aláásó vagy fenyegető intézkedések miatt Oroszország ellen bevezetett korlátozó intézkedéseket - közölte az Európai Unió Tanácsa csütörtökön.
Nyáron sem csökkent az ingatlanforgalom
A Duna House Barométer augusztusi adati alapján a nyár utolsó hónapjára egyértelművé vált, hogy az ingatlanpiac jelentős mértékben egyenesített eddig megszokott szezonalitásnak görbéjén. A forgalom augusztusban is erősebb volt, mint azt az elmúlt két évben tapasztalhattuk, ráadásul a kereslet index is 80-as értékével erős érdeklődést jelent.
Ismét összecsap az ortodox és unortodox gazdaságpolitika
Argentína és Törökország hasonló gazdasági gondokkal küzd, de a reakciójuk egészen eltérő. Kérdés, hogy az IMF-kompatibilis ortodox válságkezelés vagy a törökök unortodox megoldása működik-e jobban.
Már itthon sem kapós a dízel
A magyarok elsősorban új, benzines autót vásárolnának, de már a hibridek is egyre népszerűbbek – derül ki az OTP Bank legfrissebb, autófinanszírozással kapcsolatos reprezentatív felmérésből. A vásárláshoz a fiatalabbak nagyobb arányban vennének fel hitelt, míg ötödük a teljes árat kölcsönből finanszírozná.
Az élelmiszerárak húzzák fel az inflációt
A fogyasztói árak átlagosan 3,4 százalékkal növekedtek augusztusban éves összevetésben. Az adat egyértelműen meglepetést jelentett, hiszen a piac jelentős része az inflációs mutató enyhe csökkenésére számított – az ING elemzése szerint.
A fix kamatozás mindent visz
Már egy hónap sincs a Magyar Nemzeti Bank által bejelentett szigorított adósságfék szabályok életbe lépésig. A Duna House Hitelcentrumának körképében megnézte, hogy a szigorított szabályok milyen változást hozhatnak egy átlagos hitel esetében.
Idén eljöhet az igazság pillanata
Trendfordulóhoz érkezett az elmúlt időszak árfolyamemelkedési hulláma, egyre nyomasztóbb a fejlődő piacokkal szembeni bizalmatlanság, Donald Trump kereskedelmi háborújának valamelyik lépése pedig könnyen lehet az utolsó csepp a pohárban.
Nagy baj készül: újabb válság jöhet?
A Lehmann Brothers csődjét követő 2008-as pénzügyi válságnál is nagyobb krízistől tartanak a közgazdászok, mint William White, aki már 2007-ben is figyelmeztetett a kockázatokra. A gond, hogy az állami mentőcsomagok csak a tüneteket kezelték, a válságot okozó problémák megmaradtak.
Mit tanuljunk válság idején?
A 2008-as válság sok egyéb mellett átalakította a diákok preferenciáit is. A Quartz összeszedte, milyen egyetemi szakokat választottak többen, melyikeket kevesebben a gazdasági válság óta.
Kevesebb gond van az új lakásokkal
Kevesebb gond van velük, jobb minőségűek, nem kell a felújítással bajlódni – többek között ezeket a tényezőket emelték ki a Jófogás és a GKI Digital közös felmérésében megkérdezett internetezők az új ingatlanok előnyeivel kapcsán. A már most is új házban vagy lakásban élők egyértelműen pozitív tapasztalatokat gyűjtöttek, azonban sokaknak nem tetszik az üres telkek beépítése.
Ennyi személyi kölcsönt még nem vettünk fel
Folytatódik a kiugró növekedés a személyi kölcsönök piacán: az év első hét hónapjában 52 százalékkal 256 milliárd forintra nőtt az új szerződések száma, ekkora összegre az utóbbi 10 évben nem volt példa.
Warren Buffett is érzi, hogy újabb válság jön
A 86,7 milliárd dolláros magánvagyonnal rendelkező, hosszú távú befektetésekben utazó Buffett idén nem tudott nagy cégfelvásárlásokat bonyolítani, mert szerinte túl vannak árazva a cégek, a kelleténél magasabbak a részvényárfolyamuk. Márpedig ha az egész mezőny túl van árazva, akkor hamarosan jön a korrekció. A lufi kipukkadása. Csúnyább nevén: az összeomlás.
Nem marad sokáig drága az olaj
A Kínából érkező keresletcsökkenés ellensúlyozhatja az iráni olaj kiesését, ez azonban időbe telik, rövidtávon áremelkedésre kell felkészülni.
Kitarthat a kétszámjegyű növekedés a lakáspiacon
A NAV forgalmi adatait feldolgozó OTP Lakóingatlan Értéktérkép szerint fél év alatt átlagosan 15 százalékkal lettek drágábbak a lakások, mint 2017 év végén. Magyarországon egy ingatlan átlagos négyzetméterára idén nyáron már 336 ezer forintba került.
50 alatt már nem menő a sárga csekk
Az 50 évnél fiatalabbak körében a többség (58 százalék) már nem kizárólag készpénzben fizeti a rezsit – derül ki a Nézőpont Intézet személyes közvélemény-kutatásából.
Füves cigi miatt eshettek a Tesla-részvények
Egy riporter azzal viccelődött Elon Muskkal, hogy vajon zavarja-e a részvényeseket, ha a Tesla vezére élő adásban gyújt rá egy füves cigire. Úgy tűnik, igen.
Hiánycikk lett a felújított lakás
Országos átlagban több mint 20 százalékkal drágábbak a felújított lakások a piacon, de egyre kevesebb ilyen ingatlant hirdetnek – írja az Ingatlan.com.
Több mint másfélszeresére nőtt az államháztartási hiány tavaly óta
Az államháztartás központi alrendszere az első nyolc hónapban 1646,2 milliárd forint hiánnyal zárt szemben az egy évvel korábbi 979,9 milliárd forinttal - tájékoztatta az MTI-t az előzetes adatokról a Pénzügyminisztérium pénteken.
150 ezer euróra pályázhatnak zöld startupok
A klímaváltozás kihívásaira megoldást kínáló magyar vállalkozások jelentkezését várja a Climate-KIC inkubációs programja, 40 ezer euró vissza nem térítendő támogatásra lehet pályázni.
Októbertől szigorodik a lakossági hitelfelvétel
Október 1-től a Magyar Nemzeti Bank rendeletben szabályozza, hogy egy háztartás a jövedelme hány százalékát fordíthatja hiteltörlesztésre. A cél, hogy minél többen válasszanak biztonságosabb kamatozású hiteleket.
Így kell adózni a lakbér után
A kiadó ingatlanok piacának csúcsszezonja augusztusra és szeptemberre esik, évek óta ilyenkor keresnek a legtöbben bérelhető házat, lakást. A tanév kezdetével lassan megtelnek a kiadó albérletek, így nem árt tisztázni a hosszú távú lakáskiadás szabályait.
Újra drágábban tankolhatunk
A Mol bruttó 3 forinttal emeli a gázolaj literenkénti nagykereskedelmi árát pénteken, a 95-ös benzin ára változatlan marad – értesült az MTI piaci forrásból szerdán.
Egyre drágább laptopokat veszünk
A Notebook.hu adatai alapján néhány év alatt sokat nőtt az az átlagos összeg, amennyiért hajlandóak vagyunk hordozható számítógépet venni, írja a Bitport.
Fogy a gőz, de gőzünk sincs hogyan tovább
Miközben mindenki azon kesereg, hogy milyen problémákkal jár a munkaerőhiány, azzal már kevesen foglalkoznak, hogy érdemben kezdjen is valamit ezzel a helyzettel. Pedig lehet, hogy a kapacitások tekintetében még korai farkast kiáltani.