Gazdaság


Jó lenne a családi ház, de alig van telek

Jó lenne a családi ház, de alig van telek 

Fővárosszerte hatalmas ingatlanfejlesztések folynak: az állami nagyberuházások mellett zömében irodaházak, társasházak nőnek ki a földből. Eközben töretlen a családi házak népszerűsége is, aminek főleg a szabadon beépíthető telkek hiánya szab határt.
Most pótolják be a magyarok a hét szűk esztendőt

Most pótolják be a magyarok a hét szűk esztendőt 

Az első félévben közel 7 százalékkal bővült a kiskereskedelem, elsősorban nem élelmiszerek, ezen belül is a tartós cikkek jelentős forgalma miatt. Az év egészében közel 7 százalékos növekedés várható, jövőre viszont némi lassulásra lehet számítani Németh Dávid, a K&H vezető elemzője szerint.
Soha nem tudják visszafizetni a hiteleket

Soha nem tudják visszafizetni a hiteleket 

Miközben az EU és a görög kormány a segélyprogram sikeres befejezését ünnepli, a valóság más: a görög gazdaság erősen visszaesett, a munkaerő kivándorol és a változatlanul csődben lévő ország az óriási hiteleket soha nem tudja maradéktalanul visszafizetni.
Európai Valutaalapot hoznának létre a németek

Európai Valutaalapot hoznának létre a németek 

Európának az Egyesült Államoktól független fizetési csatornákat kellene létrehoznia és Európai Valutaalapot felállítania, javasolta Heiko Maas, német külügyminiszter.
Építőipari cégek: nő az árbevétel, de a költségek is

Építőipari cégek: nő az árbevétel, de a költségek is 

Jelentősen emelkednek az építőipari cégek költségei, ugyanakkor az elmúlt évek fellendülésében most először az árbevételük az inflációt meghaladó ütemben emelkedik. A nagy kérdés az ágazatban, hogy mi lesz 2020 után.
Játék készült a Brexitről

Játék készült a Brexitről 

Játékkal magyarázza el a Bloomberg, hány helyen futhatnak zátonyra a brexit-tárgyalások. A játékban a brit miniszterelnök bőrébe bújhatunk, megpróbálhatjuk a közös piacon tartani az Egyesült Királyságot, vagy megegyezés nélkül távozni Brüsszelből, de a döntéshez az ellenzéknek és kormánytagoknak is lesz egy-két szava.
Hiperinfláció: amikor egy talicskányi pénz kell egy ebédhez

Hiperinfláció: amikor egy talicskányi pénz kell egy ebédhez 

Történelmének legsúlyosabb gazdasági válságát éli át Venezuela, de az ottani hiperinfláció a kanyarban sincs a történelem nagy gazdasági katasztrófáihoz képest. Ugyanakkor a venezuelai megoldási kísérletek várhatóan csak még nagyobb bajt okoznak majd.
Itt az új szabályozás a korlátlan eladósodás ellen

Itt az új szabályozás a korlátlan eladósodás ellen 

A Magyar Közlönyben történő megjelenéssel hivatalosan is kihirdették az adósságfék-szabályok módosításáról szóló MNB-rendeletet. Az október 1-jétől módosuló szabályozással a jegybank továbbösztönzi a fix kamatozású jelzáloghitelek igénybevételét, támogatva ezzel a kiszámíthatóbb lakáshitel-törlesztést és az egészséges szerkezetű, fenntartható háztartási hitelezést is.
Még mindig Hűvösvölgy a legdrágább

Még mindig Hűvösvölgy a legdrágább 

Továbbra is erős kereslet és áremelkedés jellemzi a fővárosi lakáspiacot, akár a téglalakásokról, akár a panelekről van szó. A fővárosban augusztus közepén több mint 600 ezer forint felett volt a lakások átlagos négyzetméterára, ez 20 százalékos drágulást jelent.
Használtáru vásárlásával is tehetünk a környezetszennyezés ellen

Használtáru vásárlásával is tehetünk a környezetszennyezés ellen 

Ki gondolná, hogy a divatipar a világ második legszennyezőbb iparága az olajszektor után? Vagy hogy a feleslegessé vált ruhák 84 százaléka szemétlerakóban, vagy szemétégetőben végzi? A rengeteg kidobott használati cikk miatt a környezettudatos fogyasztás része lehet, ha több használtárut veszünk.

Kim Dzsong Un mégsem állította le az atomprogramot 

Kim Dzsongun észak-koreai diktátor tavasszal hangoztatott szándékai ellenére országa folytatja  nukleáris tevékenységét - állapította meg jelentésében a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ). 

Adómentes a B kategóriás jogsira adott támogatás 

2018. július 1-jétől adómentes a közlekedési alapismeretek tanfolyam és vizsga díjából a jogszabály alapján visszatérített összeg - írja közleményében a NAV.

Ahol két kiló hús 14 millióba kerül 

Egymillió százalékos is lehet a hiperinfláció Venezuelában, a kormány kénytelen új fizetőeszközt bevezetni a teljesen elértéktelenedő bolívar helyére.

Öt dolog, amire a héten figyelni kell a devizapiacon 

Egyeztetések az amerikai védővámokról és jüan-árfolyam, török válság, olasz költségvetés, Fed-bejelentés: ezekre érdemes a héten figyelni a devizapiacon.

Varoufakis: Görögország még nincs kint a vízből 

A legutolsó, immáron harmadik mentőcsomaghoz kapcsolódó gazdasági kiigazító programot is lezárta hétfőn Görögország, de az eurózóna leggyengébb tagja valószínűleg még nincs kint a vízből – vélekedik Yanis Varoufakis volt görög pénzügyminiszter.

Ezek most a legértékesebb márkák 

Százmilliárd dollárnál is nagyobb márkaértéket kellett felmutatni annak a cégnek, amelyik az idén be akart kerülni a világ 10 legértékesebb brandje közé. Az amerikaiak által dominált TOP 5-be berobbant egy kínai cég is.

Pogátsa: hosszú távon nagy a baj 

A következő években a paksi orosz és a kínai hitel, a Belgrád–Budapest gyorsvasút elősegíthetik Magyarországon a növekedést, de később már súlyos államháztartási hiányként üthetnek vissza. Ezek nem értelmes beruházások, de törleszteni kell majd őket, véli Pogátsa Zoltán közgazdász, a Nyugat-magyarországi Egyetem docense.

Már nemcsak nyaralni járunk a Balatonra 

A Bónusz Brigád és a GKI Digital közös Balaton-felméréséből kiderült, hogy már nem csak nyáron népszerű a Balaton: minden ötödik válaszadó télen is szívesen látogat ide. Sokan évente többször is elmennek a Balatonhoz, igaz, már csak egy-két napra.

Budapesten kívül is van élet az ingatlanpiacon 

Budapesten és legnagyobb vidéki városokban zajlott a hazai ingatlanpiac tranzakciók közel 40 százaléka a tavalyi évben, derül ki a Duna House és a KSH lakóingatlanpiaci tranzakciószámadatait vizsgálva. A vidéki nagyvárosokban mérsékelten, a kisebb városokban jelentősen emelkedett az adás-vételek száma, amely így országosan folyamatosan növekvő tranzakciószámot biztosított. Tavaly országosan 153 770 ingatlan cserélt tulajdonost, idén a szakemberek 160-180 ezer körüli tranzakciót várnak.

Már a boltban megisszák a sört a fesztiválozók 

A legnagyobb nyári fesztiválokon több mint egymillió látogató bulizott. És vásároltak a boltban is, leginkább az alkohol és élelmiszerek fogynak.

Eladó a világ első filmplakátja 

Árverésre bocsátja a Sotheby's a világ első filmplakátját augusztus végén Londonban – számolt be róla a The Guardian csütörtökön.

Egyre népszerűbb a szülési támogatás 

Az idei év első hat hónapjában több igénylés érkezett a pénztártagoktól születési támogatásra, mint 2017 folyamán összesen – írja az OTP Egészségpénztár, akik szerint az év második felében is megmarad.

Emelkedik a gázolaj ára 

A Mol Nyrt. emelte bruttó 3 forinttal a gázolaj literenkénti nagykereskedelmi árát pénteken, a 95-ös benzin ára nem változott.

Egy év alatt tízszeresére nőtt a GDP-arányos költségvetési hiány 

Az államháztartás nettó adóssága a második negyedévben 214 milliárd forintot, a negyedéves GDP 2,1 százalékát tette ki, szemben az egy évvel korábbi 21 milliárd forintos, a negyedéves GDP 0,2 százalékának megfelelő adóssággal.

Jobb-e az országnak, ha több a diplomás? 

2010 óta felerősödtek azok a nézetek, hogy több szakmunkásra és kevesebb diplomásra van szükség, mivel Magyarország „újraiparosításra” szorul. Ennek ellentmond, hogy a modern, fejlett gazdaságok innováció vezéreltek, illetve gyorsan képesek adaptálni az új technikákat, technológiákat – hívja fel a figyelmet a GKI legújabb kutatásában.

Ez még nem csúcstámadás, de feljebb léphet a magyar gazdaság 

Pénteken kaphat jobb osztályzatot a magyar gazdaság az S&P-től, majd az év hátralévő részében a Fitch Ratings és a Moody’s is dönthet Magyarországról. Jelenleg mindhárom hitelminősítőnél a befektetésre ajánlott kategóriába tartozik a magyar gazdaság.

Az autóipar is felpörgeti a vidéki ingatlanpiacot 

A vidéki ingatlanpiac élénkülését a nagy volumenű beruházások mellett a régiós elhelyezkedés és az infrastruktúra-fejlesztések is elősegítik. A nagyobb fejlesztések nyomán felkúszó ingatlanárak kiváló befektetési lehetőséget kínálnak.

Itt a világvége? Óvatosságra int a pénzmágnás 

Az, hogy az eurózóna egy sor országa potenciálisan igen súlyosan eladósodik, mind politikai, mind gazdasági szempontból is nagyon aggályos. Ezt állapítja meg a nemzetközi pénzvilág egyik vezető alakja, Jacob Rotschild azzal, hogy a világgazdaság 10 éve tartó, páratlan fellendülése láthatóan végéhez ér.

Kezdőknek nem ajánlott: spekulánsok és hekkerek mozgatják az árfolyamot 

Zuhan a bitcoin: az év kezdete óta értékének csaknem a felét elvesztette, és zuhan a többi kriptovaluta is. Hekkerek és a szabályozás áll a drámai fejlemény mögött.

Az összeomlás szélén az autoriter gazdaságpolitika mintapéldája 

A törökországi helyzet kapcsán egyelőre nem sok jó sejthető, így amíg nem tisztul a kép, érdemes távol tartani magunkat a török eszközöktől. Erős azonban a fertőzésveszély, hiszen már az európai bankrendszer és a feltörekvő országok devizái is célkeresztbe kerültek, a földrajzi közelség miatt pedig a forint is veszélyben van.

Bécs lett a világ legélhetőbb városa 

Bécs lett a világ legélhetőbb városa az Economist toplistáján. Az osztrák főváros a stabilitás, egészségügy és a természetes környezet kategóriákban teljesített kiemelkedően.

Lakáshitelek: a rizikós már nem kell 

Az idén hónapról hónapra csökkent a kockázatosabb, változó kamatozású lakáshitelek aránya a teljes piacon, júniusban mindössze 16 százalékos volt, szemben a januári 32 százalékkal.

Későn kezdünk nyugdíjra tartalékolni 

A fiatalabb generációk egyre inkább felismerik a nyugdíjcélú megtakarítás fontosságát, de az OTP Nyugdíjpénztár belépési adatai azt mutatják, hogy a legtöbben továbbra is inkább 40 éves koruk körül kezdenek el félretenni a boldog nyugdíjas évekre.

GDP-adatok: tartja a tempót a gazdaság 

A magyar GDP 4,6 százalékkal növekedett 2018 második negyedévében a tavalyi év azonos időszakához képest, jelentősen felülmúlva a 4,1 százalékos piaci várakozást.

Nagyot nőtt a magyar lízingpiac 

Fokozta az ütemet a magyar lízingpiac: az első félévben a finanszírozott összeg elérte a 329 milliárd forintot, ami egyrészt sokéves csúcs, másrészt 18 százalékos növekedést jelent éves szinten és meghaladja az első negyedévben elért 16 százalékos növekedést.

Betilthatják Kínában a P2P hitelezést 

A P2P kölcsönzés betiltását fontolgatja a kínai kormány, miután fintech cégek több százer embert károsítottak meg. A befektetők a Questor-botrányhoz hasonló pánikszerű rohamban próbálták kivenni a pénzüket, Pekingben a pénzüket követelő tüntetőket oszlattak.

Kiemelt támogatást kapnak a húsmarha-tenyésztők 2020-ig 

Állatbetegségek megelőzésére, vemhes üszők állategészségügyi szolgáltatásaira, állati hulla ártalmatlanításra és tenyésztésszervezési célok támogatására különítenek el állami forrásokat.

Jókora felfordulást okoz a török devizaválság 

A többi feltörekvő piacot is magával rántja Törökország, a lírával együtt gyengül az euró és a forint is. Törökországban ráadásul elhúzódó válságra számíthatunk, mert nem valószínű, hogy a kormány hajlandó külső segítséget kérni.

15 százalékkal bővülhet idén az építőipar 

A tavalyi magas bázis ellenére idén is legalább 15 százalékos termelésnövekedést várnak az építőipartól az MTI-nek nyilatkozó elemzők.

Egyelőre kudarc a nyugdíjas-szövetkezek bevezetése 

A GKI felmérése alapján nem a nyugdíjas-szövetkezetek fogják megoldani meg a munkaerőhiányt: a nyugdíjasok 80 százaléka egyáltalán nem szeretne munkát vállalni, teljes munkaidőben csak 2 százalék dolgozna.

Fordulat az egyetemeken, több lesz a mérnök 

Többen jelentkeztek és jutottak be mérnök szakokra 2018-ban a hazai felsőoktatási intézményekben, mint tavaly. Az idei felvételik adatai azt támasztják alá, hogy évről-évre – ha lassan is - növekszik az érdeklődés a műszaki- és természettudományok iránt a fiatalok körében, ami pozitív visszajelzés a magyarországi fejlesztéseket tervező ipari-és technológai vállalatoknak.

Brexit: a britek fele szerint új népszavazásra lenne szükség 

A britek fele népszavazáson mondana végső szót az Európai Unióból való kilépésről abban az esetben, ha az ország EU-tagsága megszűnéséről szóló tárgyalások megállapodás nélkül zárulnának.

Nem az amerikai szankciók miatt rengett meg a török gazdaság 

A jelzésértékű amerikai szankciók csak a puskaport berobbantó szikra, a török devizaválságot mélyebb strukturális problémák, elsősorban a török cégek devizahitel-válsága okozza. A klasszikus közgazdaságtan ilyenkor kamatemelést ír elő, Erdogan elnök és a jegybankot irányító veje azonban unortodox nézeteket vallanak a gazdaságról, ebből pedig komoly válság is lehet, amit az európai bankrendszer is megérezhet.

Moszkva ihatja meg a levét Trump keménykedésének 

Oroszországot újabb amerikai szankciók fenyegetik, amelyek megbéníthatják a kereskedelmet és kitilthatják az Aeroflot járatait. A rubel árfolyama két éves mélypontjára zuhant, egy dollárért immár 66 rubelt kell adni.

Nem hisszük el, de robbanni fog a nyugdíjpiac 

Ha nem történik változás a jelenlegi nyugdíjrendszereket illetően, a jövő nyugdíjasai elszegényedhetnek – figyelmeztet saját, széleskörű kutatásának eredményeire hivatkozva az Aegon Biztosító. Olyan strukturális változtatásokra van szükség, amely kezeli az elmúlt évtizedek demográfiai és munkaerőpiaci változásait.

Több hitelt veszünk fel, hosszabb időre 

Egyre felelősebben döntenek a lakásvásárlók a jelzáloghitel-felvételről: míg 3 évvel ezelőtt csak 30 százalékuk választott 5 vagy 10 éves kamatperiódust, mára ez az arány közel 90 százalékra nőtt – derül ki a Budapest Bank elemzéséből.

Vész fenyegeti a sörivókat 

Miután Nagy-Britanniában a foci-vb alatt a szénsav-hiány miatt sok helyütt adagolták a sört, most újabb vész fenyegeti a sörivókat: a katasztrofális árpatermés miatt máris emelkedik az ital ára.

Tartósan az import lenyomja az exportot 

Bár júniusban az export növekedése meghaladta az importét, az első félévben utóbbi nagyobb mértékben nőtt. A lakossági fogyasztás bővülése, a beruházások felfutása, valamint az export magas importhányada miatt az importbővülés a következő időszakban is magasabb lehet, emiatt mérséklődhet a külkereskedelmi többlet.
Feliratkozás a Piac & Profit Online magazin hírlevelére
Privátbankár
Mfor
Piac és Profit

Professzionális online sales és marketing vezetőt keresünk!

Részletek

Privátbankár
Mfor
Piac és Profit

Munkatársakat keresünk!

Online lapcsaládunk bővítéséhez újságírókat, szerkesztőket keresünk.

Részletek

Költségkímélés

Milyen ingatlanra harapnak a külföldi vásárlók?

Milyen ingatlanra harapnak a külföldi vásárlók? 

Noha a számuk az előző évihez képest csökkent, 2023-ban némileg erősödött a külföldi vásárlók súlya a hazai lakáspiacon.
Igazi kincs lehet az Ön személyes bankára, és nem is elérhetetlen

Igazi kincs lehet az Ön személyes bankára, és nem is elérhetetlen 

Miközben a kamatok világszerte egyre alacsonyabbak, és a forint is veszít értékéből, idén is rekordokat döntögettek a tőzsdeindexek és a nemesfémek.
Nehéz helyzetben a családok, ahol beteg lesz hirtelen egy idős hozzátartozó

Nehéz helyzetben a családok, ahol beteg lesz hirtelen egy idős hozzátartozó 

Az öngondoskodás egy újabb szintje.

Pénzszerzés

Ne béremelést kérjen jövőre – mutatjuk, mivel jár jobban

Ne béremelést kérjen jövőre – mutatjuk, mivel jár jobban 

Január elsejével lép hatályba a kedvezményes adózású lakhatási támogatási rendszer.

Adózás

Ezért örülhet a magyar adófizető Donald Trump megválasztásának

Ezért örülhet a magyar adófizető Donald Trump megválasztásának 

A kormány újraélesztené az Egyesült Államok által korábban felmondott kettős adóztatás tilalmáról szóló egyezményt.

Cégblog

Félrevezették a befektetőket, bírságolt az MNB

Félrevezették a befektetőket, bírságolt az MNB  

Az MNB 250 millió forint piacfelügyeleti bírságot szabott ki a Banus Port Zrt.-re.

Klímablog

Ráharaptak a cégek az elektromos autókra

Ráharaptak a cégek az elektromos autókra  

4200 cég igényelt forrást összesen 5005 tisztán elektromos hajtású személygépkocsi, kisteherautó vagy kisbusz beszerzéséhez.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo