Gazdaság
Vidéken is belehúztak az építtetők
Újabb lendületet vett az építőipar: áprilisban az ágazat termelése 14,2 százalékkal nőtt éves szinten, ami gyorsulást jelent a márciusi, mindössze 1,4 százalékos növekedéshez képest. Az év első négy hónapjában pedig 17,5 százalékkal növekedett a termelés. A lakásépítéseket magában foglaló épületépítéseknél áprilisban 7, az év első négy hónapjában pedig 15,2 százalékos volt az emelkedés - áll az ingatlan.com elemzésében.
Jóváhagyták az EU-tagállamok az amerikai importvámokat
Egyhangúlag jóváhagyták az európai uniós kormányok képviselői az ellenintézkedéseket az importált acélra és alumíniumra kivetett amerikai védővámokra - közölték csütörtökön brüsszeli diplomáciai források.
Két év múlva 20 százalékban zöld energiát kéne használnunk
Az uniós intézmények tárgyalói megállapodtak, hogy az Európai Uniónak teljes energiafogyasztása legalább 32 százalékát megújuló forrásokból kellene fedeznie 2030-ra, hogy biztosítsa a megváltozó globális energiapiacon is az Európai Unió versenyképességét - közölte az Európai Bizottság csütörtökön-
Tönkrevágja a brexit a brit autóipar
Több százezer ipari állás szűnhet meg Nagy-Britanniában, a kilépés után összeomolhat a brit autóipar - figyelmeztetett Paul Drechsler, a British Industry Confederation elnöke a CNN Money szerint.
Költségvetés 2019: így változik a kkv-k adózása
A reálkereset alakulásának függvényében 2019 folyamán (várhatóan július 1-jétől) további 2 százalékponttal csökken a szociális hozzájárulási adó kulcsa - derül ki a szerdán benyújtott költségvetési javaslat indoklásából. Az adó törvénycsomagot a kormány jövő héten nyújtja be.
75 millió eurós hitelt oszt szét az MFB
A Magyar Fejlesztési Bank (MFB) és az Európa Tanács Fejlesztési Bankja 75 millió euró összegű hitelkeret-megállapodást kötött, amely az MFB finanszírozási programjaihoz biztosít forrást kedvező feltételekkel.
Idén már egyre több embernek futja nyaralásra
A magyarok 63 százaléka várhatóan elmegy nyaralni az idén és átlagosan 194 ezer forintot szán erre - derül ki a K&H biztos jövő indexéből. A nyaralást kihagyók 59 százaléka a pénzhiányt hozta fel indokként, 22 százalékuk viszont az utazásra költendő összegből inkább a megtakarításait növeli.
Külföldi befektetőkkel stabilizálhatja a hatalmát Kim Dzsongun
Szabadpiaci zónák megnyitása, déli befektetők és nyugati turisták Észak-Koreába csábítása lehet Kim Dzsongun célja. Ugyanakkor a külföld évtizedes démonizálása miatt a diktatúra nem engedhet meg egy Kínához hasonló nyitást, és az atomfegyverek leszerelése sem áll szándékában.
Turistabusz-káosz a Hősök terén
A Műcsarnok melletti autóbusz-parkoló váratlan lezárása miatti kaotikus közlekedési helyzet kezd kialakulni a fővárosban. Naponta 200-250 turistabusz kénytelen ugyanis a Hősök tere és a Kerepesi út között keringeni, ami sokszorosára növeli a dugókat, a károsanyag-kibocsátást és a szálló port a levegőben.
Az esővizet is megadóztatják
Megadóztatná a portákon összegyűlt esővizet a kiskunhalasi önkormányzat. Csatornadíjat egyébként is fizetni kell, most a nem elvezetett víz után is adót szednének be.
Elbukott a svájci bankreform
A vasárnap tartott svájci népszavazás hivatalos eredményei szerint a voksolók 75,7 százaléka utasította el a monetáris rendszer reformját, míg az online szerencsejátékról szóló javaslatot 72,9 százalék támogatta.
Pörögnek a panellakások
Az idén tovább csökkent a panellakások forgási ideje, az új lakások átlagosan 66 nap alatt keltek el. A belvárosban a magas árak miatt lassabban kelnek el a panellakások.
G7: Trump a világ ellen
Botrányba fulladt a kanadai g7-es találkozó, az USA és az elvileg szövetséges országok megegyezése Trump vámtervein bukott el. Hétből hat ország egységes, de az Egyesült Államok nélkül keveset tudnak tenni a klímavédelem és a szabad kereskedelem érdekében.
Egyre biztonságosabbak a személyi kölcsönök
58 százalékkal több személyi kölcsönt vettek fel tavalyhoz képest, a BankRáció.hu szerint kedvező, hogy az új személyi kölcsönök többsége, mintegy 73 százaléka több mint 1 évig fix törlesztőrészletű.
J. P. Morgan: idén még nem lesz válság
Az idén nem várható gazdasági összeomlás az Egyesült Államokban, de befektetni inkább Kínában érdemes – mondta Juscsák György, a J. P. Morgan igazgatója.
Állami támogatás a szaletlire?
Kertes házban lakni megfizethetetlen élmény, ugyanakkor a kerti grill, a garázs, vagy a szaletli a forintban mérhető költségei is hasonlóak lehetnek. Habár kevesen számolnak vele, például egy szaletli és nyári konyha felépítéséhez – a házfelújításhoz hasonlóan – állami támogatás is igénybe vehető.
Évente 300 milliárdba kerül nekünk a hamisítás
A szellemitulajdon-intenzív iparágakban 434 ezer munkahely esik ki közvetlenül a hamisítás következtében az Európai Unióban, ami évente 60 milliárd eurót, vagyis az érintett szektorok értékesítésének 7,5 százalékát teszi ki, derül ki az Európai Unió Szellemi Tulajdoni Hivatalának (EUIPO) a hamisítás elleni világnap alkalmából kiadott jelentéséből.
Európai válság jön? A legnagyobb cégek vezetői szerint nem
Továbbra is pozitívak az üzleti kilátások az európai nagyvállalatok vezetői szerint – derül ki abból a kutatásból, melyet a Gyáriparosok Európai Kerekasztala (ERT) második alkalommal végzett el tagvállalatai körében.
Vámunióba lép Koszovó és Albánia
Vámuniót hoz létre Koszovó és Albánia, a pristinai parlament szerda késő este pedig jóvá is hagyta az erről szóló megállapodást - számolt be róla a koszovói sajtó csütörtökön.
Vége a stabil forintnak?
A magyar forint nagyon stabil pályán mozgott a fő devizákhoz képest az elmúlt években, de a korábbi időszakot jellemző „boldog békeéveknek”, úgy tűnik vége szakadt – írja Barlai Róbert, az OTP regionális treasury igazgatóságának vezetője a LinkedInen közzétett véleményében.
Itt vannak az importvámok az amerikai termékekre
Már júliusban hatályba lépteti válaszintézkedéseit az Európai Unió az importált acélra és alumíniumra kivetett amerikai védővámokra; a tervezett lépések keretében első körben nagyjából 2,8 milliárd eurónyi amerikai termékkel szemben vezetnek be 25 százalékos importvámot.
Egy darabig még velünk maradnak a panelházak
A 2013-as mélypont óta a fővárosban több mint megduplázódtak a lakótelepi panellakások árai, míg a vidéki nagyvárosokban az árnövekedés „mindössze” 50-70 százalékos. Ennek fényében nehéz elképzelni a panelházak részleges visszabontását, sokkal reálisabb a korszerűsítés és a panelprogram.
Putyinról, a populizmusról és a kvantumszámításról is szó lesz a Bilderberg-konferencián
Ma tartja éves gyűlését a cégvezetőket, nagybefektetőket és politikusokat is tömörítő Bilderberg-csoport. A zárt ajtók mögött zajló ülésen olyan témákat beszélnek meg, mint Oroszország helyzete, a szabadkereskedelem korlátozása és az álhírek jelentette fenyegetés.
Áfacsökkentést akar a NAK
Folytatni kell az alapvető élelmiszerek áfacsökkentését, hiszen annak gazdaságfehérítő hatása megkérdőjelezhetetlen, és javítja a legálisan működő piaci szereplők versenyképességét – közölte a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) élelmiszer-feldolgozási osztálya.
Kezd megjönni a nagyvállalatok beruházási kedve is
Élénkülőben a hazai nagyvállalatok beruházási szándéka, a cégek 54 százaléka tervez valamilyen fejlesztést a következő egy év során. Nyugat-Magyarországon még ennél is ígéretesebb a helyzet, ugyanis tízből hat cég kíván beruházni. A legnépszerűbb beruházási cél jelenleg a technológiafejlesztés – jelzi a K&H nagyvállalati növekedési index.
Ingatlanvásárlás: egy döntés, ahol a méret is számít
Az ár mellett a környék és a ház vagy lakás mérete számít leginkább, amikor ingatlant keresünk– derül ki a Jófogás és a GKI Digital közös felméréséből. Az otthonkeresés főleg online felületeken történik, átlagosan 3 platformon kutatunk új otthon után.
A magyaroknak már nem gond a hiteltörlesztés?
Az elmúlt 12 hónapban hitelért folyamodó magyar lakosság 65 százalékának nem okoz nehézséget jelenlegi hitelének törlesztése, a hitelesek 27 százalékának pedig a havi jövedelem tizedét sem éri el a havi törlesztőrészlet.
Jönnek az egymilliós négyzetméterárak a Belvárosban
2020-ra egymillió forint feletti négyzetméterárakkal kell a belvárosban, elsősorban az V. kerületben számolni, amennyiben a jelenlegi ütemben drágulnak tovább az ingatlanok – derül ki a Duna House legújabb elemzéséből.
Mi várható, ha az USA-Kína kereskedelmi háború tovább fokozódik?
Úgy tűnik, hogy a piacok beárazták a legfrissebb vámokat, de egy kiterjedt kereskedelmi háború esélye továbbra is jelentős. A gazdasági elemzésekre épülő különböző piaci forgatókönyvek azt mutatják, hogy egy világszintű kereskedelmi háború a globális eszközök árát 10 százalékkal csökkentené, mindezt úgy, hogy leginkább az amerikai befektetőket terhelné a változás.
Újra kéne gondolni a tao-t
Szükséges a társasági adó (tao) kedvezményrendszerének újraszabályozása és szakmai ellenőrzése - jelentette ki a Nemzeti Kulturális Alap (NKA) alelnöke csütörtökön a Music Hungary konferencián Egerben.
Mi hajtja a magyar gazdaságot?
Az első negyedévben 4,4 százalékkal növekedett a GDP. A fejlődés részben a belső fogyasztásnak köszönhető. Az idén 4 százalék körüli növekedésre lehet számítani, amit jövőre 3-3,5 százalékos emelkedés követhet.
Napelemet is telepít a Közművek
A Nemzeti Közművek elindította lakossági napelemes szolgáltatását. Az ügyfelek a napelemes rendszer telepítésével áramfelhasználásuk jelentős részét közvetlenül megújuló energiaforrásból fedezhetik.
Palócz Éva: „Ilyen lehetőségünk többet nem lesz”
Hatalmas mennyiségű uniós pénz áramlott a magyar gazdaságba az elmúlt években. Kérdés, hogyan hasznosulnak ezek a források, mely ágazatok profitálhatnak valójában a pályázati konstrukciókból, és hol ütötte fel fejét a korrupció. Palócz Évával, a Kopint-Tárki Konjunktúrakutató Intézet vezérigazgatójával beszélgettünk a témáról.
Orosz szankciók: akár a gázt is elzárhatják
Hatályba lépett hétfőn az az orosz törvény, amely felhatalmazza az elnököt arra, hogy ellenszankciókkal sújthassa az ellenségesnek ítélt országokat, többek között nyersanyagok exportját is leállíthatják.
Interneten gyűjtenek az államadósság kifizetésére
Egy magánszemély indított közösségi gyűjtést Malajzia államadósságának visszafizetése érdekében. Egy nap alatt 2 millió dollár gyűlt össze, de ez csak a teljes deficit töredéke.
A belvárosban már az Airbnb népszerűbb, mint az albérlet
A Rentingo.com elemzése alapján, a budapesti bérlakáspiacon idén eddig a legnagyobb kereslet pesti oldalon a VIII., XIII, XIV., míg budai oldalon a II. és a XI. kerületben található 30-49 négyzetméteres lakások iránt volt.
Minimálbérre emelnék az ápolási díjat
A Lépjünk, hogy léphessenek! Közhasznú Egyesület aláírásgyűjtésbe kezd azért, hogy emelkedjen az otthoni ápolásért járó díj. Azt szeretnék, ha legalább a minimálbér összegét megkapják azok, akik családtagjukat gondozzák.
Budán egyszerűen már nincs 15 millió alatt lakás
Budapesten alig pár tucat ilyen ingatlan akadt, azok többsége is a külső pesti kerületben. Vidéken ezzel szemben az 50 ezer főnél kisebb településeken értékesített ingatlanok legalább kétharmadát 15 millió forint alatt adták el ebben az évben az Otthon Centrum adatai alapján.
Amerikai az álom, de magyar a realitás
A magyarok 80 százaléka legszívesebben egy amerikai stílusú kertes házba költözne, azonban közeledve a tényleges lakásvásárláshoz 41 százalékuk már egy panellakással is kiegyezne – derül ki az OTP Bank első alkalommal elkészített Hello Otthon kutatásából. A lakásvásárlók dolgát a szárnyaló ingatlanárak sem könnyítik meg, és napról-napra nehezebbnek tűnik jó vételnek számító lakáshoz jutni.
Romlott a magyar külkereskedelmi mérleg
Csökkent a külkereskedelmi mérleg többlete a fokozódó import miatt. Az is látható a részletes adatokból, hogy a fogyasztáshoz kapcsolódó behozatal gyorsabban bővül, mint a potenciális növekedést és a versenyképességet fokozó gépek importja.
Euró: beszállni könnyű, kiszállni nehéz
A hét eleji mozgolódást követően konszolidálódni látszik a helyzet a kötvénypiacokon. Csökkenő mértékben, de továbbra is a biztonságosabb fundamentumok felé fordulnak a nemzetközi befektetők – ismertette Horváth István, a Sberbank Treasury vezetője. Az USA és a német államkötvények mellett a hagyományos menekülőeszközök, az arany és az olaj a kedveltek most a piacon.
Jól érzik itt magukat a német vállalatok
Jónak értékelik a gazdasági helyzetet a közép- és kelet-európai országokban tevékenykedő német vállalatok a német kamarai hálózat legfrissebb felmérése szerint. Javult mind a gazdasági helyzet, mind a saját kilátásaik megítélése a tavalyi évhez képest.
Amerikai exportvámok: ezek az áruk drágulhatnak Magyarországon is
Az USA által kivetett, elsősorban acél- és alumíniumárukra vonatkozó védővámokra válaszul Brüsszel hasonló mértékű terhek bevezetéséről döntött. Az intézkedés többek között élelmiszerek, italok és járművek árát befolyásolhatja.
Itthon mennyit kell dolgozni egy BicMacért?
Zürich a világ legdrágább városa, utána Genf következik. Hongkongban 12 percet kell dolgozni egy BigMac áráért, Nairobiban viszont tízszer annyit, míg egy iPhone X-ért a zürichi 38 órát dolgozik, a kairói ezret… Meglepő adatok az UBS-nek a világ 77 városára kiterjedő felméréséből.
Ez fájni fog - negyedével csökken az uniós támogatás 2020 után
Az Európai Bizottság a maximális 24 százalékkal vágná vissza a Magyarországnak juttatott kohéziós források mértékét a 2020-ban kezdődő ciklusban.
2020 után akár recesszió is lehet
A két éve hivatalba lépett Trump-kabinet fiskális politikája élénkítette az amerikai gazdaságot és felgyorsította a növekedést. Ez azonban hamarosan problémákat okozhat, mivel már bőven a pozitív konjunktúra végén vagyunk – mondta a Piac&Profitnak Joachim Fels, a PIMCO alapkezelő elemzője. Szerinte 2020 után ennek a következménye a buborék kipukkanása és a 2008-ashoz hasonló recesszió is lehet.
Itt sem Magyarország vezeti a listát
Az Egyesült Államok a világ leginkább versenyképes állama, utána Hong Kong, Szingapur, Hollandia és Svájc következik. Magyarország 63 állam rangsorában versenyképesség szempontjából a 47. helyen áll.
Nagyon mennek a fogyasztóbarát hitelek
A jegybank várakozása szerint az idén május végére meghaladhatja a 100 milliárd forintot a bankok, takarékszövetkezetek által folyósított minősített fogyasztóbarát lakáshitelek állománya.