Beteg a gyerek: mit tehetünk akkor, ha hirtelen kiesünk a munkából a vészhelyzet miatt?

A gyermeket nevelő és dolgozó szülők mindennapjaiban szinte állandóan egy kimondatlan gondolat a „mi van, ha történik valami a gyerekkel”. Ha pedig ténylegesen megérkezik az a bizonyos hívás akár az iskolától, akár az óvodától, még inkább nehezebb a munkára koncentrálni. A Harvard Business Review tanácsai segítenek abban, hogyan lehet tudatosan felkészülni a hasonló helyzetekre, különösen akkor, ha a család és a partner nem tud besegíteni.

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

Az ápolási kötelezettségek miatti hirtelen kiesés a munkából, a megnövekedett stressz szint, és a lecsökkent mozgástér mind hozzájárulhat a munkahelyi produktivitás csökkenéséhez, ráadásul egyes cégeknél ez hosszútávon a fejlődési és előrelépési lehetőségek elvesztéséhez is vezethet. A HBR mindezek miatt úgy véli, hogy „jobb félni, mint megijedni”, azaz a legjobb döntés a dolgozó szülők részéről az, ha előre felkészülnek, és terveznek az esetleges vészhelyzetekre.

Tervezzünk előre!

Mielőtt még megérkezne a váratlan hívás, érdemes lépéseket tenni azért, hogy a vállalt feladatokat és a heti időbeosztást alaposan tanulmányozzuk – amellett, hogy így növelhető a munkahelyi produktivitásunk, az alapos előre tervezéssel helyet találhatunk az esetlegesen kialakuló vészhelyzetek kezelése miatt kieső feladatok elvégzésére, és az elmaradó találkozók megtartására. A napi tervezés különösen fontos a találkozók esetében, hiszen ennek segítségével könnyen felmérhető, hogy mely megbeszélések lemondhatók, és melyeket kell áthelyezni egy másik időpontra – azaz pánik helyett könnyen megfejthető, hogy kivel kell a legsürgősebben kapcsolatba lépni.

(Fotó: Pexels)

Fontos az átgondoltság, és a szükségletek pontos kommunikációja

Vészhívás és vészhívás is van különbség, nem mindegy, hogy a bébiszitternek van halaszthatatlan kérdése, vagy esetleg arról van szó, hogy a gyerek csonttörést szenvedett a játszótéren, így a telefon letétele után érdemes megállni egy pillanatra, és átgondolni, hogy pontosan mire van szükség. Haza kell rohanni? El kell hozni a gyereket az iskolából? Esetleg egyenes a kórházba kell indulni? Vagy elegendő, ha a home office-ból folytatjuk a munkát? A teendő felmérése után pedig mindezt a menedzsmenttel, a kollégákkal, és az ügyfelekkel is közölni kell, ezekben a beszélgetésekben pedig jelentős előnyt jelent, és sokkal összeszedettebb hatást kelt az, hogyha nyugodtan ki tudjuk fejezni, hogy pontosan mire van szükségünk a kialakult helyzetben.

Szinte biztos, hogy vannak olyan ügyfelek és kollégák, akik tudnak és akarnak rugalmasak lenni, legyen szó akár határidők eltolódásáról, akár találkozók lemondásáról vagy átszervezéséről. Döntéstől független a kialakult probléma munkahelyi megoldásában kulcs a tiszta kommunikáció.

Rugalmasság a munkavégzésben

Ha megtörtént a baj, és gondoskodni kell a lábadozó gyerekről, a munkavégzés terén hajlamosak vagyunk átállni problémamegoldó „üzemmódba”. A pandémia idején a munkavállalók minden eddiginél több órát dolgoztak otthonról, azonban az is bizonyossá vált, hogy a gyereknevelés és a távmunka menedzselése sokszor kihívást jelent.

A HBR szakértői ezért azt javasolják, hogy a szülők az ápolás idején a gyerekek alvásideje alatt végezzék a munkájukat, hiszen így lényegesen hatékonyabban tudják ellátni a feladataikat. Emellett érdemes több kisebb elemre szedni a munkát, így a gyerekekkel töltött idő mellett kevésbé tűnnek majd lehetetlenül nagynak az elvégzendő feladatok.

Gondolkodjunk kreatívan!

Ha a gyerek egészséges, de nincs ki vigyázzon rá, esetleg valamiért bezárt az iskola, a munkavégzés és a gyereknevelés párhuzamos feladatához nem árt egy kis kreativitás. Danielle Tenconi, az amerikai veteránokat támogató Operation Gratitude marketing és kommunikációért felelős alelnöke például ún. „sétáló hívásokkal” garantálja, hogy még a legsűrűbb munkanapokon is jusson ideje a gyerekekre, hiszen a parkban sétálva fogadja a munkahívásokat, és így fiai időt kapnak arra, hogy kedvükre játsszanak.

A szakértők emellett tanácsolják egy „vészhelyzet-doboz” megalkotását is, amely olyan játékokat tartalmaz, amelyeket a gyerekek korábban nem, vagy csak alig láttak, így az újdonság még inkább leköti őket, és a fontosabb munkamegbeszéléseket így jelentősen könnyebb lesz lebonyolítani.

(HBR)

Véleményvezér

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat 

Nincs következménye az uniós pénzek széthordásának.
Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni

Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni 

Nyolc éve nem veszik észre az egészségbiztosítónál az inflációt.
Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból

Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból 

Becsapott a villám a Fideszbe.
A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest

A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest 

Szomorú statisztika a mobilpiacon.
Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra

Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra 

Meglepetésre ébredt egyik reggel a polgármester.
Újabb megszorítás a szenzációsnak ígért évben

Újabb megszorítás a szenzációsnak ígért évben 

A betegek is pórul járnak.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo