Hiába egyre stabilabb a nők gazdasági helyzete, a járványt így is megszenvedték

Előrejelzések szerint 2030-ban a jelenleginél 100 millióval több nő lesz aktív kereső. Világszinten a nők jelenleg 23 százalékkal kevesebbet keresnek, mint a férfiak, és továbbra is nagyobb valószínűséggel vesznek ki szabadságot gyermekeik vagy idős hozzátartozóik gondozása céljából.

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

Ezt a helyzetet csak tovább súlyosbította a Covid-19 járvány, mely a világ minden táján aránytalanul jobban sújtotta a nőket, mint a férfiakat. Sok nő még ma sem tekint magára befektetőként, ez pedig hatással lehet nem csak a jelenlegi, hanem a jövőbeli pénzügyeikre is. A Fidelity nemzetközi felmérésben a világ hat piacán, az Egyesült Királyságban, Németországban, Tajvanon, Japánban, Kína kontinentális részén és Hongkongban vizsgálták meg az ezzel kapcsolatos tapasztalatokat.

A nők világszerte sokat tesznek a gazdaság előmozdításáért. Ők irányítják a világ legnagyobb vállalatainak egy részét, ott vannak a tudományos felfedezések élvonalában, vállalkozásokat vezetnek otthonról, és sokan felnőtt fejjel visszaülnek az iskolapadba, hogy továbbképezzék magukat.

Mindez egyértelmű előnyökkel jár. A nők munkaerejét hadrendbe állító gazdaságok jobb termelékenységről, nagyobb ellenálló képességről és a gazdasági növekedés gyorsulásáról számolnak be. Ezek után talán nem meglepő, hogy folyamatosan − és gyorsuló ütemben − nő a dolgozó nők száma. Előrejelzések szerint 2030-ra világszerte 100 millióval több nő lesz aktív kereső, mint jelenleg. Ennek járulékos következménye, hogy egyre nő a jövedelmük is. A nők jövedelme 2018-ban 20 ezer milliárd dollár volt, ez az érték 2020-ra 24 ezer milliárd dollárra nőtt. Csakhogy miközben a nők egyre stabilabb helyet foglalnak el a világgazdaságban és a munka világában, továbbra is számos olyan kihívással kell szembenézniük, melyek a férfiakat nem érintik – vagyis a fejlődés ellenére továbbra sem beszélhetünk teljes egyenlőségről.

(Fotó: Pexels.com)

Világszinten a nők jelenleg 23 százalékkal kevesebbet keresnek, mint a férfiak, és továbbra is nagyobb valószínűséggel vesznek ki szabadságot gyermekeik vagy idős hozzátartozóik gondozása céljából. Ezt a helyzetet csak tovább súlyosbította a Covid-19 járvány, mely a világ minden táján aránytalanul jobban sújtotta a nőket, mint a férfiakat.

Jelentős hátrányban a női befektetők

A nők csupán egyharmada (33 százaléka) tekint magára befektetőként, ami jóval alacsonyabb érték, mint a férfiak esetében (41 százalék). Ez a vélemény, vagyis hogy a befektetés a férfiak világa, Kína kivételével az összes Fidelity által vizsgált piacra jellemző volt. Kínában a nők 60 százaléka tekint magára befektetőként, ami valamivel nagyobb arány, mint a férfiak körében mért 58 százalék. A magukra befektetőként tekintő nők aránya Japánban a legalacsonyabb (9 százalék), sőt, a nők Japánban aggódnak a legnagyobb mértékben az általános pénzügyi helyzetük és amiatt is, hogy képesek-e önállóan kezelni a saját pénzügyeiket.

Sok nő igenis befektető, csak maga sem tud róla. Amikor viszont eljut odáig, hogy befektessen, akkor általában körültekintőbb, mint a férfiak. Számukra a fő szempont a veszteségminimalizálás, míg a férfiak a veszteségek kezelését ugyanolyan fontosnak tartják, mint azt, hogy a pénzük nyereséget termeljen számukra.

A válaszadó nők 55 százaléka számolt be arról, hogy ők kezelik a háztartásuk napi és havi kiadásait és bevételeit. Ez különösen igaz Kínában, Hongkongban, Japánban és Tajvanon. Az Egyesült Királyságban és Németországban ez a felelősség jellemzően egyenlő arányban oszlik meg a nők és partnerük között.

A megkérdezett nőknek mindössze a fele (52 százaléka) nyilatkozott úgy, hogy aktívan részt vesz a megtakarításokkal és befektetésekkel kapcsolatos döntéshozatalban. Japán esetében ez az arány már csak 28 százalék, de az Egyesült Királyságban is a nőknek csupán 43 százaléka tartja saját kezében a megtakarítással és befektetésekkel kapcsolatos döntéseket. Ezen a téren is a kínai nők bizonyultak a legaktívabbnak.

Véleményvezér

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába 

Bevásárlóturizmusra spekulál egy román vállalkozó.
Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat 

Nincs következménye az uniós pénzek széthordásának.
Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni

Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni 

Nyolc éve nem veszik észre az egészségbiztosítónál az inflációt.
Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból

Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból 

Becsapott a villám a Fideszbe.
A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest

A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest 

Szomorú statisztika a mobilpiacon.
Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra

Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra 

Meglepetésre ébredt egyik reggel a polgármester.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo