Nehéz számszerűsíteni, hogy mitől lesz az egyik város zöldebb a másiknál. Számít például az autót birtokló lakók vagy a zöld terület aránya, a kerékpár- és a zöldenergia-használat, az újrahasznosítás mértéke és a vízfogyasztás.
Közlekedési szempontból egyértelműen Stockholm nyeri a világversenyt, ahol a lakók 93 százaléka gyalog, tömegközlekedéssel vagy kerékpárral jár dolgozni. Ebben persze szerepe van a kiváló közösségi közlekedési hálózatnak – ahogy New York impozánsan alacsony autóbirtoklási adataiban is –, de a jól használható közbicikli-rendszernek és a „dugóadónak” is. Tehát kell szabályozás, infrastruktúra, de a lakóknak is kell erőfeszítéseket tenniük. A vízhasználatról szóló statisztikákban viszont kifejezetten rosszul szerepel az amúgy meglehetősen tudatos lakókkal büszkélkedő London, a csővezetékek rossz állapota miatt. Energiatudatosságban pedig egyértelműen Vancouver a világelső, ahol a felhasznált energia 90 százaléka megújuló forrásból származik.
Ezeknek az adatoknak a sokszínűsége is mutatja: nehéz egyértelmű győztest hirdetni, különösen, hogy a számokat nem is érdemes önmagában nézni, azokat az adott település társadalmi és fizikai környezetéhez kell viszonyítani. A legzöldebbekre nem a konkrét számok, hanem az ott bevált módszerek és ötletek miatt érdemes figyelni, amelyek sok más, valamilyen szempontból hasonló város számára jelenthetnek követendő példát.
Gazdasági + kulturális + társadalmi
A fenntartható város egyáltalán nem csak „zöld”. Mellette a ma különösen aktuális gazdasági aspektus mellett a kulturális, társadalmi megközelítéseknek is fontos szerepe van. A technológia fejlődése sokat tehet a városok fenntarthatóbbá válása érdekében. Egyre több iparágban játszanak fontos szerepet az úgynevezett „okos technológiák”, amelyek összekapcsolása révén a már meglévő adatokkal és lehetőségekkel hatékonyabb városi szolgáltatásokat és megtakarítást lehetne elérni.
A lakók szempontjából fenntartható település támogatja az egészséges életmódot, többek között egészséges közösségi színterek és dohányfüstmentes területek létrehozásával, az alkohol- és drogproblémák megoldásáért való határozott fellépéssel, az egészséges táplálkozás lehetővé tételével, az aktív élet elősegítésével, de az erőszak és a balesetek számának csökkentésével is.