Nem gondoskodunk a jövőnkről, pedig lenne lehetőség

Nem állunk jól a nyugdíjasévekre való felkészülésben, ami nem pusztán a szándékon múlik. A magyar lakosság túlnyomó részének nincs lehetősége gondoskodni a jövőjéről a napi megélhetés finanszírozása mellett. Ebben a helyzetben nagy felelősség hárul a munkáltatókra, valamint a kormányra is, hogy milyen ösztönzőkkel próbálja alakítani szemléletünket, és terelni a forintjainkat.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kép:PP/FényesGábor

A magyarországi helyzetet alapvetően a rossz gazdasági helyzet és a félresikerült nyugdíjreform befolyásolja, amelynek során a kormány gyakorlatilag államosította az emberek magánnyugdíjalapokban lévő pénzét – olvasható a Provident Financial nemzetközi pénzügyi csoport részét képező IPF elemzésében. Ezzel a nyugdíjrendszer megtakarításra épülő egyik lényeges pillére megszűnt, kivéve azon kevesek számára, akik megőrizték magán-nyugdíjpénztári számlájukat. Ők aktív éveik után számíthatnak arra, hogy a megtakarításuk kiegészíti majd a nyugdíjukat. Ráadásul 2012-ben egyetlen olyan nyugdíjpénztári alap sem volt, amelynek a hozama negatív lett volna, sőt az eddigi inflációs adatok alapján az is valószínűsíthető, hogy – egyetlen alapot leszámítva – minden magán-nyugdíjpénztári portfólió szép reálhozamot produkált – állítja a Világgazdaság a pénztárak honlapján és a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének (PSZÁF) oldalán lévő friss adatokra hivatkozva.

Más megtakarítások sem bővültek ugrásszerűen az elmúlt években, bár az öngondoskodás fogalma egyre gyakrabban bukkan fel a pénzintézetek hirdetéseiben vagy a médiában. Ma kortól függetlenül alig vannak olyanok, akik azonnal használható készpénztartalékkal rendelkeznek, ami komoly kockázat – állapítja meg az IPF. A felosztó-kiróvó nyugdíjrendszer sajátosságaiból, valamint a demográfiai trendekből következően sokan kerülhetnek nagyon nehéz helyzetbe nyugdíjasként. A hazai jövedelmi struktúra sem fog magas nyugdíjat eredményezni: a minimálbéren foglalkoztatottak, illetve a különböző átalányadót választók jobbára abban bízhatnak, hogy aktív éveikben kellő összeget tudnak félretenni.

Mibe kerül a juttatás?
Tízezer forint bruttó költségkeretből a munkavállaló 5097 forintot kap kézhez bérként, 7370 forintot kedvezményesen adózó juttatás formájában, és 6615 forintot, ha a munkáltató normál adózású juttatást ad. Mivel 2013. január 1-jétől a kedvezményes adózással adható béren kívüli juttatásokat terhelő eho mértéke 14 százalékra nőtt, egyre kisebb a különbség a kedvezményes és a normál adózással igényelhető juttatások között: bruttó 10 ezer forint esetében mindössze 755 forint. A bérnél még a magasabb adóval adott juttatás is kedvezőbb a munkavállalónak: 10 ezer forint bruttó összegre vetítve 1518 forinttal többet kap.
A nyugdíjpénztár nem népszerű

Lehoczky László, a Stabilitás Pénztárszövetség elnöke szerint a rendszeres hosszú távú megtakarítások biztosíthatják, hogy a megszokott életszínvonalunk ne csökkenjen jelentősen a nyugdíjba vonulást követően sem. Többféle célzott megtakarítási forma közül válogathatunk. Az egyik az önkéntes nyugdíjpénztári forma, amely elvileg beállhatott volna a magánkasszák helyére, de nem így történt. A szektor jelenleg ugyanis olyan cafeteriaelemekkel versenyez, amelyek azonnal felhasználhatók, és ebben a mezőnyben, úgy tűnik, alulmarad. A készpénz, vagyis a bér helyettesítőjeként alkalmazható, azonnal felhasználható juttatások sokkal népszerűbbek.

A Generali Biztosító 2012 végén készített felmérése szerint a munkaképes korú lakosság 28,2 százaléka kapott valamilyen béren kívüli juttatást a cégétől tavaly. A társaság vizsgálata rámutatott: a juttatási csomagok kialakításánál elsősorban a gyorsan felhasználható, viszonylag likvid eszközök voltak a legkeresettebbek. A megkérdezettek körében győzött az Erzsébet-utalvány 71 százalékos népszerűséggel, és a munkaadók 44 százaléka tervezi, hogy 2013-ban a SZÉP-kártyát is beépíti a cafeteriarendszerébe. Harmadik helyen az egészségpénztári befizetések álltak, 30 százalékos részaránnyal, a nyugdíjpénztárak pedig alig szerepeltek a választott elemek között. A trend valószínűleg idén sem változik, hiszen elsősorban az azonnal költhető elemek köre bővült. A normál adózású juttatások közé illesztett „egyéb átadott termék, nyújtott szolgáltatás” például komoly népszerűségre számíthat, hiszen a dolgozó lényegében arra költi, amire akarja a ruhától a tisztítószereken át az üzemanyagig.

Az önkéntes nyugdíjpénztár a nyugdíjasévek biztonságos anyagi körülményeit teremti meg, és nem az egyszeri kifizetések gyors elköltéséről szól. Akkor sem, ha mostanában találkozni olyan hirdetésekkel, amelyek a jól ismert adókedvezmények mellett további nagy összegeket ígérnek a pénztártagok egy szűk körének – figyelmeztet a pénztárszövetség.

Ma kortól függetlenül alig vannak olyanok, akik azonnal használható készpénztartalékkal rendelkeznek, ami komoly kockázat.
A foglalkoztatói nyugdíj szinte ismeretlen

A munkáltató akár egy foglalkoztatói nyugdíjszolgáltatónál is nyithatna számlát a dolgozója számára, és az önkéntes nyugdíjpénztári tagdíj-kiegészítéssel megegyező feltételekkel – havonta a minimálbér 50 százalékáig 35,7 százalékos adóteher mellett – járulhatna hozzá a munkavállaló nyugdíjához béren kívüli juttatásként. (Itt olvashat arról, hogy bónuszként is adható.) – Nyugat-Európában és Amerikában sok évtizedes hagyományokkal rendelkezik a foglalkoztatói nyugdíjszolgáltatás, amely az állami nyugdíjrendszer legfőbb kiegészítő pillére. Elfogadott és megszokott, hogy a nyugdíjasok a korábbi munkahelyük/helyeik által üzemeltett vállalati nyugdíjalap(ok)ból tekintélyes mértékű járadékot kapnak időskorukban – mondja Zugrovics Loránd, a Quaestor vezérigazgatója.

A foglalkoztatói nyugdíjszolgáltatás célja az lenne, hogy minél több vállalat/szervezet alakítson ki olyan modern, testreszabott, EU-konform programot, amelyből a dolgozóknak jelentős mértékű kiegészítő nyugdíja lesz. Az intézményrendszer Magyarországon is felállt úgy két éve, de ismertsége és népszerűsége messze elmarad az európai gyakorlattól, ahol – különösen az angolszász országokban – a béren kívüli juttatási rendszerek központi elemeként jelenik meg.

Ezekben az országokban ugyanis a dolgozók béren kívüli juttatási csomagja alapvetően négy egymással egyensúlyban lévő részből áll: központi nyugdíjjuttatási program, központi egészség célú juttatási program, csoportos kockázati életbiztosítás, és negyedikként a fogyasztási célú juttatási elemek, amelyeket nálunk általában azonosítanak a cafeteriával. – A foglalkoztatói nyugdíjszolgáltatás „ura” a foglalkoztató, ő dönt arról – az egyenlő bánásmódra vonatkozó jogszabály előírásait figyelembe véve –, hogy mely munkavállalóit vonja be a nyugdíjprogramba, és javukra mi alapján mekkora hozzájárulást teljesít. Ily módon a foglalkoztatói nyugdíjprogramok a juttatási rendszer önálló, központi elemeinek tekintendők, szemben az önkéntes nyugdíjpénztári juttatással, amely jól illeszthető a cafetériarendszerekbe. Magyarországon a béren kívüli juttatási rendszerek nem jutottak el még a szükséges evolúciós szintre – indokolja Zugrovics Loránd az épp két éve, 2011 februárjában elindult nyugdíjprogram csekély népszerűségét. – A tapasztalatok szerint a csatlakozott foglalkoztatók többsége a cég vezetőire, illetve meghatározó kulcsembereire indítja el ezt, jelentős összegű hozzájárulás mellett.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo