Uniós közbeszerzés szén-dioxid kereskedelmi rendszerre

Az Európai Bizottság 24 tagállammal közös közbeszerzési eljárás keretében választja ki az uniós kibocsátás-kereskedelmi rendszer (European Union Emissions Trading Scheme - EU ETS) allokációs és aukciós platformot. A tervek szerint a kiválasztott rendszerben 600 millió kibocsátási egység elosztás tervezik, amelyeknek darabonkénti értéke akár 20 euró is lehet, így az elkövetkező négy évben a közös platform forgalma elérheti a 12 milliárd eurót.

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

Jelentős változásokat hoz a világ legnagyobb szén-dioxid piacaként működő európai uniós kibocsátás-kereskedelmi rendszer életébe a kereskedés harmadik fázisának bevezetése. A módosítások aktuális lépéseként az Európai Bizottság 24 tagország együttműködésével - az Egyesült Királyság, Németország és Lengyelország nem vesz részt a folyamatban - egy közbeszerzési eljárás keretében fogja kiválasztani azt a közös aukciós platformot, amelyen az európai kibocsátási egységek allokálása zajlik majd.


Forrás: SXC

„Az eljárás már csak azért is precedensértékű, mert ez az első eset, hogy a Bizottság a tagállamok többségével együtt ír ki egy közbeszerzési eljárást. Ez is jelzi, hogy az Európai Unió elkötelezett a klímavédelem mellett, s az egyik leghatékonyabb eszközként tekint egy valóban átlátható és jól működő kibocsátás-kereskedelmi rendszerre" - mondja Simon Gábor, a DLA Piper nemzetközi ügyvédi iroda energiapiaci ügyletek támogatására szakosodott jogi szakértője.

Az európai villamosenergia-kereslet növekszik, s az előrejelzések szerint a fosszilis energiahordozókból előállított villamos energia aránya a következő évtizedekben is az össztermelés több mint kétharmadát fogja adni. Eközben az évek óta tartó gazdasági válság és a kvóták viszonylagos túlkínálatának hatásaként jelentősen esett a szén-dioxid kvóták ára a kontinensen. Mindezek miatt az Európai Unió hosszú távú klímapolitikai céljának elérése - az üvegházhatású gázok kibocsátásának radikális csökkentése - érdekében az EU kibocsátás kereskedelmi rendszere módosításra szorul. Ennek eszköze lehet az új aukciós platform, amelynek elindítását a kereskedelmi rendszer reformjának szükségessége indokolja.

A közös platform elősegíti az ETS második kereskedési időszakából történő átmenetet a 2013-ban kezdődő harmadik kereskedési időszakba. A tenderfelhívás szerint az első aukcióra a közös platformon 2012 második felében kerül sor. A második kereskedési időszakban főszabályként alkalmazott ingyenes kiosztással szemben az egységek sokkal nagyobb hányada kerül majd aukción értékesítésre. Az aukciók forgalmát élénkíti majd, hogy a tagállamok más eszközzel nem élhetnek majd a kiosztást illetően - árverésre bocsátás helyett nem tarthatják vissza vagy semmisíthetik meg az ingyenesen ki nem osztott kibocsátási egységeiket.

Hazánk 2013-tól évente 30 milliárd forintra számíthat az EU széndioxid kibocsátás-kereskedelmi rendszeréből. A beáramló karbonforintok elköltésének legjobb módja a Magyar Energiahatékonysági Intézet (MEHI) szerint, ha a hazai épületek energiahatékonyságának fejlesztésébe fektetjük be. 

Túl azon, hogy hozzájárul környezetünk védelméhez, segíti gazdasági fellendülést, munkahelyeket teremt, és nem utolsó sorban jelentős mértékben csökkenti a rezsiköltséget is. Számítások szerint az éves szinten 30 milliárd forintnyi összegből 2020-ig félmillió lakás újulhatna meg, tartósan 35 000 munkahely keletkezne, miközben a megtakarított költségekből és a befolyó adókból gyorsan meg is térülne az országnak ez a befektetés.

Mik azok a karbonforintok?
Az EU széndioxid-kibocsátás kereskedelmi rendszere 2005 óta kötelezi az EU iparvállalatait és energiatermelőit arra, hogy szén-dioxid kibocsátásaikat számon tartsák, jelentsék, és éves széndioxid-kibocsátásukat ún. kibocsátási egységekkel, más néven kvótákkal kompenzálják. A kvótákat a tagállamok bocsátják ki, és azok szabadon adhatók-vehetők. Mivel kevesebb kvóta van, mint amennyire igény lenne, a kvótáknak piaci ára van, ami kibocsátás-csökkentésre ösztönzi a vállalatokat. Eddig a kvótákat a tagállamok ingyen osztották ki a vállalatoknak. 2013 után azonban a kvóták kb. 50 százalékát egy EU-szintű központi árverés útján értékesítik. Ez az értékesítés 2020-ig garantált bevételt jelent Magyarországnak, amelynek mértékét csak a kvóták aktuális piaci ára befolyásolja. A mai árakon az éves bevétel várhatóan 30 milliárd forint lesz. Az EU előírásai miatt e karbonforintoknak legalább a felét az éghajlatváltozás elleni harc céljaira kell fordítani.

Véleményvezér

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába 

Bevásárlóturizmusra spekulál egy román vállalkozó.
Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat 

Nincs következménye az uniós pénzek széthordásának.
Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni

Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni 

Nyolc éve nem veszik észre az egészségbiztosítónál az inflációt.
Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból

Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból 

Becsapott a villám a Fideszbe.
A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest

A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest 

Szomorú statisztika a mobilpiacon.
Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra

Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra 

Meglepetésre ébredt egyik reggel a polgármester.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo