Újabb rákkeltő anyag a mezőgazdaságban?

Az ENSZ Világegyészségügyi Szervezetének rákbetegségekkel foglalkozó intézete a "valószínűleg" szót választotta a gyomirtószer rákkeltő hatásának jellemzésére. Akkor most rákkeltő vagy sem?

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A WHO szakirányú szervezete, az IARC (International Agency for Research on Cancer) az "ember számára valószínűleg rákkeltő" anyagok osztályába sorolta a glifozátot, mely fontos alkotóeleme az agráróriáscég Roundup nevű, széles körben alkalmazott gyomirtó szerének.

Az ügynökség azért döntött e nem egyértelmű besorolás mellett, mert úgy találta, nem kielégítő a bizonyíték arra nézvést, a glifozátnak szerepe volna a non-Hodking limfóma kialakulásában, jelentette a Reuters hírügynökség.

A Monstanto sietett hangsúlyozni, hogy a tudományos adatok szerinte nem támasztják alá a Roundup kritikusainak vélekedését és felszólította a WHO-t, hogy sürgősen magyarázza meg határozatát. "Nem értjük, az IARC hogyan jutott ehhez a következtetéshez, mely drámai eltérést mutat a szabályozó szervezetek eddig kialakított álláspontjától", fogalmazott a vállalat globális szabályozási ügyekért felelős alelnöke, Philip Miller.

Nem a gaz, hanem a tudomány állítja meg a gazokat. De milyen áron?
(fotó: freeimages.com)

2013-ban a Monstanto elfogadási kérelmet nyújtott be az amerikai kormány illetékes szerveihez a glifozát alkalmazásához, és a Környezetvédelmi Hatóságtól (EPA) megkapta azt. Az EPA ezzel megengedte, hogy a lakosság nagyobb dózisban legyen kitéve a glifozátnak.

Siker: lehet, hogy tényleg tilthatjuk a GMO-t
A korábbi tanácsi állásponttal ellentétes, a GMO-mentességet engedélyező határozatra bólintott rá az Európai Parlament szakbizottsága. A döntés még nem végleges, de lehet, hogy megóvhatjuk GMO-mentességünket.
A glifozátot főleg génmódosított vetőmagokon használják, javarészt szója- és kukorica-magon, melyeket "genetikailag módosítottak, hogy túléljék ezt", írta a Reuters.

A glifozát jelenlétét már kimutatták élelmiszerekben, ivóvízben és a levegőben is, véli a WHO jelentése, mely 2001 óta közzétett amerikai, kanadai és svédországi adatokat összegezett a lakosság glifozát-kitettségéről. Az ENSZ alá tartozó szervezet azt is hozzátette, hogy a háztartások és a nagyközönség továbbra is alig találkozik ezzel az anyaggal.

A glifozát körüli közéleti vita is hozzájárult ahhoz, hogy az Egyesült Államokban 2014-ben Vermont állam olyan törvényt léptetett életbe, mely kötelezővé tette annak közlését az élelemiszerek címkéjén, hogy a termék génmódosított anyagokat tartalmaz-e.

Mi a glifozát?
A Wikipedia definíciója szerint a glifozát "gyenge szerves sav, színtelen kristályos, szilárd vegyület, vízben jól oldódik. Világszerte elterjedt gyomirtószer gyümölcsök, zöldségek, szántóföldi növények termesztése során, vízi és szárazföldi termesztésben."

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo