Az idei év eddig a legmelegebb 1880 óta, amióta időjárási adatokat mérnek. Globálisan az átlaghőmérséklet 1,22 Celsius-fokkal volt magasabb az idén, mint a 20. század átlaga, az Amerikai Óceáni és Légköri Intézet (NOAA) szerint. Norvégiában több gleccser fogyása láthatóan mutatja a hőmérséklet emelkedését. 38 nagy gleccserből 33 húzódott vissza. (Egész országok költözhetnek el a klímaváltozás miatt.) A Grafjell 120 métert vesztett hosszából 2000 óta. „Az utóbbi évtizedben láthatóan felgyorsult zsugorodás, drámai, ha hosszabb időtávot veszünk figyelembe” - mondta Jostein Bakke, paleoklíma kutató. Sokkoló az a képpár, ami a Bondhusbreen gleccserét mutatja 1981-ben és manapság az Országos Meteorológiai Szolgálat (OMSZ) közlése szerint.
A 2000-es esztendő után az átlagos vagy annál hűvösebb évek voltak túlsúlyban. Az Egyesült Államok északkeleti részén átsüvítő hideg légtömegek okoznak alacsonyabb átlagokat, de ez a terület a Föld csupán 2 százalékát teszi ki. A NOAA amerikai klímakutató intézet szerint a halálos áldozatokat követelő viharos esőzések, áradások például Marokkóban és az óceánok hőmérsékletének emelkedése között összefüggés van.
2014-ben Európát szintén sújtották halálos áldozatokkal járó viharok, például Olaszország északi részén a Földközi-tenger térségének melegedése miatt. A Világbank szakértője, Rachel Kyte szerint sürgető, hogy a vezető politikusok valós prioritással kezdjenek foglalkozni a klímaváltozással: „Az összes káros anyag, amivel évtizedeken át szennyeztük a levegőt, most mutatja meg igazán a hatását, másfél fokkal megemelve az átlaghőmérsékletet. Ez azt jelenti, hogy eddig nem tettünk hatékony intézkedést a folyamat megakadályozására. Meg kell hoznunk a megfelelő intézkedéseket” - mondta Rachel Kyte. (2047-re már radikálisan átalakul az éghajlat.)
Hazai adatsorokból is hasonló következtetésre lehet jutni
Az Országos Meteorológiai Szolgálat éghajlati adatbázisa alapján folyamatosan nyomon követhető a hőmérsékleti viszonyok alakulása. Az interpolált országos éves középhőmérsékletek sorában a november végéig tartó időszakok között a 2014-es év és a 2007-es év ezen időszakai pályázhatnak az első helyre. Egyelőre tizedre pontosan megegyezik a két év ezen időszakának a középhőmérséklete, ami 12,9°C-nak adódik az adatok jelenlegi feldolgozottsága mellett. Ez az érték az 1971–2000-es átlagot közel két fokkal, a legutóbbi 1981–2010-es normált pedig 1,6°C-kal múlja felül.
A 2014-es év számos szokatlan eseményt produkált. Tavasziasan enyhe téli hónapokkal kezdődött, februárban, ami egyébként a legszárazabb hónap térségünkben, nagyon sok eső hullott. Nem így júniusban, amikor a várakozások szerint a legtöbbnek kellett volna esni. Ami elmaradt júniusban azt a monszunszerű esőzések pótolták, sőt túlszárnyalták júliusban és augusztusban. A hosszú ősz pedig kellemesen magas hőmérsékleteket és a délebbi területeken sok csapadékot hozott. Az év folyamán több napi rekord is megdőlt.