Nem szabad, hogy tovább nőjön a kibocsátás!

Akár 2,5 Celsius-fokkal nőhet a hőmérséklet 2050-ig az emberi tevékenység, a magas szén-dioxid-kibocsátás miatt. Nobel-békedíjjal elismert kutatók kedden, Balatonfüreden egy előadáson hangsúlyozták: el kell érni, hogy 2020 után ne növekedjen a kibocsátás.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Csökkenteni kell a kibocsátást - Kép: SXC

Az ENSZ Nobel-békedíjjal 2007-ben kitüntetett klímaváltozási bizottságának egyik magyar tagja, Somogyi Zoltán, az Erdészeti Tudományos Intézet munkatársa előadásában felelevenítette a klímakutatás történetét. A kormányközi testület (IPCC) arra keresi a választ, hogy az ember okozza-e a klímaváltozást - ismertette. Az IPCC közös és transzparens tudományos munkával keresi a választ. Egy ilyen csoportban vett részt Jászay Tamás, Nováky Béla, Somogyi Zoltán, Tóth Ferenc, Ürge-Vorsatz Diána és Faragó Tibor - közölte a Magyar Távirati Iroda.

A világszervezet klímaváltozással kapcsolatos legutóbbi, egy hete kiadott jelentését 39 ország 259 tudósa készítette, és csaknem 55 ezren véleményezték. Ebben szerepel, hogy 95 százalékos biztonsággal kimondható: az 1951 és 2010 között megfigyelt hőmérséklet-emelkedésért az emberi tevékenység a felelős - ismertette Somogyi Zoltán. A kutató szerint ha a legkisebb mértékben befolyásoljuk, akkor is 1 Celsius-fokot, a legrosszabb esetben viszont 2050-ig további csaknem 2,5 Celsius-fokot emelkedik a hőmérséklet, ami rendkívül drasztikus növekedés.

A klímaváltozást leginkább a megnövekedett szén-dioxid-kibocsátás okozza, ami a nagymértékű erdőirtásoknak köszönhető - mondta a tudós. Megjegyezte, hogy a mai szén-dioxid-kibocsátási folyamat fenntarthatatlan, mert olyan mértékben nő a hőmérséklet, amekkorát nem tudunk elviselni, ezért a kibocsátást csökkenteni kell. "A klíma további változása elkerülhetetlen, alkalmazkodni kell a megváltozott körülményekhez" - összegezte Somogyi Zoltán.

A legdrágább kincsünket pazaroljuk
Egymilliárd ember nem jut tiszta ivóvízhez. Az értékes természeti erőforrást pazarlóan használják a fejlett országok, miközben egyes régiókban már a vízkészletekért folytatott fegyveres harc veszélye is fennáll.
Egy másik szakértő, Jászay Tamás, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem nyugalmazott professzora arról beszélt, hogy egy tonna szén-dioxid-kibocsátásból 700 kilogrammért a fogyasztás felel és csak 300-ért az energiaipar. A különböző fogyasztási cikkek előállítása energiába kerül, ezért a túlfogyasztást csökkenteni kell, és minél energiatakarékosabb felhasználásra kell törekedni a hétköznapi életben - hangsúlyozta. Hozzáfűzte: az ENSZ-jelentés szerint Kína és az Egyesült Államok kibocsátása után - a mennyiségét tekintve - a megtermelt, de fel nem használt, illetve a szemétre kerülő élelmiszerek bomlása a harmadik legnagyobb tényező.

A modern energetikával a világ rendkívül sebezhetővé tette magát: az élet minőségének meghatározójává vált az energia - fejtette ki Jászay Tamás. A professzor azt mondta, a megoldásban a megújuló energiák nagy szerepet játszanak, a szakemberek kidolgozták a megfelelő módszereket, és a század végére megváltozhatnak a technológiák.

Ürge-Vorsatz Diána fizikus, a Közép-Európai Egyetem tanára arról beszélt, hogy miként lehet a klímaváltozást befolyásolni az épületekkel, hiszen a világ áramfelhasználásának 60 százaléka történik az épületekben. Ha elkezdjük alkalmazni a jó technológiákat, 2030-ig az épületszektorban lehet a legnagyobb mértékben és a legolcsóbban csökkenteni a kibocsátást - mondta. "Ez nem jelent nagy áldozatot, mert kényelmesen, jobb életminőségben lehet élni a jó technológiájú épületekben" - jegyezte meg.

Faragó Tibor, a Corvinus egyetem tanára előadásában kiemelte: a fejlett országoknak meg kellene állapodniuk abban, hogy 2020 után ne növekedjen a szén-dioxid-kibocsátás, 2050-re pedig a mostani mennyiség a felére csökkenjen.

Kisebb szennyezést füllentenek a multik
Az Environmental Investment Organisation kimutatása szerint a világ 800 legnagyobb vállalatának többsége téves adatokat ad meg légszennyezéséről, vagy üzletvitele emissziós vonzatának csak egy részét vallja be. A karbonkönyvelés elmismásolását az is segíti, hogy sokuk nem szerződtet független auditort.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo