A műholdas és helikopteres légi felvételekre támaszkodó vizsgálat hat régiót azonosított be, ahol már fokozott mértékű és gyorsaságú a jéghegyek és a gleccserek olvadása. A Pine Island gleccser, a Thwaites gleccser, a Haynes gleccser, a Pope gleccser, a Smith gleccser és a Kohler gleccser hamarosan a múlté lesz. A melegedő óceán megeszi a talapzatukat, s mind belebuknak, belefolynak az Amundsen-tengerbe.
A kutatás vezetője, Eric Rignot, a University of California és a NASA pasadenai Jet Propulsion központjának munkatársa úgy látja, a sarkköri jégtakaró eltűnése "elkerülhetetlen". Csak idő kérdése, hogy a gleccserek eltűnnek az óceánban", nyilatkozta a Reuters-nek. Hogy megbizonyosodjanak e lehetőség valószínűségéről, radarokat is bevetettek, ezek azonban nem mutattak olyan domborzatot, illetve hegységeket a gleccserek alatt, melyek képesek lennének megfékezni a jégtömegek vízbe omlását.
Rignot szerint az említett gleccserek évente egy kilométerrel rövidülnek meg, ami olyan gyors olvadás, amire sehol másutt nincs példa. A Smith gleccser 1996 és 2011 között 33 kilométert vesztett el kiterjedéséből. Ez már egyenesen 2 kilométeres terület elolvadását jelenti évente!
A szárazföldi partszakaszoknál a következő években tapasztalható tengerszint-emelkedést nem kis részben ezeknek a gleccsereknek lesz köszönhető. E gleccserek összesen 1,2 méterrel is megnövelhetik a tengerek magasságát.
Rignot nem hallgatta el azon vélekedését sem többes számban, munkatársai nevében nyilatkozva-, hogy az olvadást az ember-okozta klímaváltozásnak tudják be. A megváltozott széljárás ugyanis melegebb vizet hozott a térségbe. (Az ENSZ égisze alatt működő klímabizottság, az IPCC szerint 95 %-os biztonsággal állíthatjuk, hogy a klímaváltozást emberi tevékenység okozza. Vagyis az ipari civilizáció légszennyezéséből eredő üvegházhatás.)
Rignot azért döntött úgy, hogy "visszafordíthatatlannak" ítéli az olvadást, mert bár az emissziócsökkentés csökkentheti az üvegházhatást, ami miatt mérséklődhet az óceán felmelegedése, de ezek alighanem túl lassan és túl későn következnének be ahhoz, hogy számottevően módosítsák az említett gleccserek olvadását - már ha egyáltalán a klímapolitikának sikerül létrehoznia a beígért 2015-es határidőig a globálisan kötelező érvényű klímaegyezményt, mely a 2020 utáni időszak légszennyezését szabályozná.