Ilyen, amikor egy olajboom véget ér

Az olajhomok kitermelés hosszú távú játszma: az infrastrukturális befektetések megtérülése 40 év. De az olajár csökkenése miatt gazdaságtalanná vált a kitermelés e módja. Ami rendkívül környezetszennyező is.

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

A klímablogon többször foglalkoztunk a kanadai olajhomok-boommal. A fosszilis energiahordozók e fajtájának kitermelése több szempontból problematikus módszer. Egyrészt rendkívül energiaigényes (s azt az energiát is fosszilis források elégetésével kell megtermelni), az olajat ugyanis szinte kisütik a felhevített talajból. (Bitumenszerű anyagból állítanak elő szintetikus olajat.) A talajt is meg kell mozgatni, ehhez erdőket tarolnak le, hegyeket skalpolnak meg. Ami marad: ipari szennyvízzel telített tavak, élhetetlen ökoszisztémák.

S ha ráadásul a boom is véget ér, nem marad más hátra, mint munkanélküliség és megcsappant önkormányzati, regionális adóbevételek.

A The New York Times nemrég szemlére ment az éveken át dübörgő olajhomok kitermelés helyszínére, a kanadai Alberta államba. A látvány: 16 darab 3 emeletes épületet, mely üresen kongott - holott korábban 2000 munkás dolgozott bennük. A tartományban összesen 35 000 embernek adott munkát a szektor.

Itt bányásszák az olajhomokot - a kanadai Fort McMurray-ben (foto: Wikipedia)

Az építő munkát rendszerint utazó dolgozókkal oldják meg, akik építőipari munkaerőként hozzá vannak szokva, hogy néhány hónapig vagy évig az ország egyik részében dolgoznak, majd az ország másik szegletében. A boom helyszínén ugyanis négyszer-ötször is többet kereshettek, mint lakóhelyükön.

A földterületek holdankénti ára az olajmezőn néhány tízezer dollárról 1 millióra emelkedett. Fort McMurray városa virágzó gazdasági központtá vált - igaz, csak rövid időre. A hanyatlást természetesen az olajárak mélybe zuhanása okozta. Az olajhomok kitermelési technológia egyszerűen nem gazdaságos az alacsony olajárnál.

Csak az autópályán nagy a forgalom. A traktorok és teherautók azért járnak még, mert néhány olajcég annyira sok pénzt fektetett itteni érdekeltségeibe, hogy egyszerűen nem engedheti meg, hogy leálljon a kitermeléssel, hiába veszteséges az üzlet.

Olajhomok: drága kibányászni, olcsó eladni
(fotó: wikipedia)

Az olajmultik 2000 óta mintegy 200 milliárd dollárt fektettek be a régióbeli olajhomokbizniszbe, melynek fejlődési, fejlesztési és növekedési lehetőségei nemrég még korlátlannak tűntek. (A tervezett Keystone-vezeték, melyet arra szántak, hogy közvetlenül az amerikai olajfinomítókba szállítsa az itt kitermelt olajat a lakosság és a zöldek tiltakozása miatt bukott meg. Túl sok környezetpusztítással járt volna az építkezés érintetlen természeti tájakon.)

Időközben a kanadai közvélemény elpártolt az olajhomoktól, mint gazdaságserkentő eszköztől. A konzervatív párt - amely akárcsak az amerikai republikánusok, hagyományosan jó viszonyban van az olajlobbival - éppen nem népszerű Kanadában. (A liberális párt nyerte a választást.) A tartomány új kormányzója, Rachel Notley is demokratapárti és azt szorgalmazta, hogy az olajvállalatok kezdjék el eltisztítani azt a szutykot, amit maguk után hagytak. (Az eltakarítás eddig opcionális volt.) Ez újabb kiadásokat jelent a szektor szereplőinek.

Véleményvezér

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat 

Nincs következménye az uniós pénzek széthordásának.
Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni

Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni 

Nyolc éve nem veszik észre az egészségbiztosítónál az inflációt.
Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból

Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból 

Becsapott a villám a Fideszbe.
A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest

A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest 

Szomorú statisztika a mobilpiacon.
Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra

Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra 

Meglepetésre ébredt egyik reggel a polgármester.
Újabb megszorítás a szenzációsnak ígért évben

Újabb megszorítás a szenzációsnak ígért évben 

A betegek is pórul járnak.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo