Bár az IPCC jelentése szeptemberben jelenik meg, az előzetes hírek alapján az éghajlat-változási előrejelzések sokkal súlyosabbak, mint az előző, 2007-es jelentésben voltak. Várható, hogy a negatív hatások felerősödnek, a tengerek-és óceánok vízszintjének emelkedése a közeljövőben akár New Yorkot és Londont is veszélyeztethetik. Az éghajlatváltozás egyik tüneteként egyre gyakoribbá és szélsőségesebbé váló időjárás felhívja mindannyiunk figyelmét: nem elég a részproblémákat kezelni, és felszínes megoldásokkal foglalkozni, hiszen a természetben a rendszerek összefüggnek, mint például a biológiai sokféleség az éghajlatváltozással – mondta Botár Alexa, a Magyar Természetvédők Szövetségének programvezetője.
Az éghajlatváltozás jelentősen hat a biológiai sokféleségre: megnehezíti a fajok alkalmazkodását – kiemelten a bennszülött, szűk tűrésű fajokét –, azáltal, hogy új özönfajok és kártevők bukkannak fel, illetve a körfolyamatok megváltoznak, például egy-egy terület vízellátottsága drasztikusan csökken vagy nő. Az adott terület természeti (ökoszisztéma) szolgáltatásai így jelentősen csökkenhetnek, így veszélybe kerülhet a megfelelő talajképződés, vízkörforgás, beporzás, élelmiszer-termelés. Mindezek miatt az embernek egyre nagyobb beavatkozással egyre több energiát kell befektetnie, hogy a csökkenő ökoszisztéma-szolgáltatásokat pótolja, és sokszor ördögi körök jönnek létre.
A csökkent biológiai sokféleség visszahat az éghajlatváltozásra. A földművelés kimeríti a talaj szénkészleteit, a talaj kevesebb szenet tud megkötni, nő az üvegházgáz-kibocsátás, ami erősíti az éghajlatváltozást. A felborult egyensúlyú ökológiai rendszerek a klíma szabályozására kevésbé képesek. A 2007-es 2 Celsius-fokkal szemben 2013-ban a tudósok a legjobb szcenárió esetén csak 1,5 fokos felmelegedéssel számoltak.
A biológiai sokféleség megőrzésében a jogi és gazdasági szabályozó rendszerek fontosságára, a hatékony nemzetközi és kormányzati törekvéseken túl pedig az egyén felelősségére hívja fel a szervezet a figyelmet. Az elmúlt néhány hónapban hat megyében összesen több mint 300 érdeklődő kapcsolódhatott be a Magyar Természetvédők Szövetségének önkéntes programjaiba. Az önkéntesek madárodú-készítésben és madárgyűrűzésben, élővilág-felmérésekben vagy éppen özöngyomok irtásában próbálhatták ki magukat, miután megismerkedtek azzal a svájci–magyar programmal, amely nemzetközi jó példákat mutatott a magyar önkénteseknek. Az akciók eredményeképpen a jövőben további 300 önkéntes segíti a biológiai sokféleség védelmét itthon, a Magyar Természetvédők Szövetsége és tagszervezetei munkája keretében.