A jégtakarók olvadása önmagát erősítő folyamat

A világ legészakibb fekvésű gleccseréből a múlt héten közel 260 négyzetkilométer nagyságú jégmező tört le, mely akkora, mint fővárosunk fele. Az esemény egybeesik a globális felmelegedés, mint természettudományos koncepció megszületésének 35. évfordulójával.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Tudósok a múlt héten észlelték a Grönland északnyugati részén lévő Petermann gleccser jégmezőjének leválását, melynek mérete négyszer nagyobb, mint Manhattan. A gleccser ezzel jégmennyiségének mintegy negyedét vesztette el. 2001-ben és 2008-ban már nagy darabok törtek le róla a globális felmelegedés miatt. Jason Box, az Ohio State University munkatársa a gleccser viselkedését tanulmányozva már számított az esemény bekövetkeztére, amely egybeesik a globális felmelegedés köztudatba kerülésének 35. évfordulójával, jelentette a Discovery News.

Az ember által (f)okozott üvegházhatásról már korábban is írtak, de a globális felmelegedés első magyarázatát egy 1975. augusztus 8-án megjelent tanulmányhoz kötik. A tekintélyes "Science" szakfolyóiratban ekkor látott napvilágot Wallace Smith Broecker, a Columbia University munkatársának tollából a "Határozott Globális Felmelegedés Előtt Állunk?" címet viselő dolgozat, mely becsléseket is bocsátkozott a jövőt illetően. 2010-re 0,8 Celsius fokos hőmérséklet-emelkedést jósolt. A NASA jelenlegi adatai szerint ez az 1880 óta számított felmelegedés mértéke, míg 1940 óta 0,6 fokot melegedett éghajlatunk.

Eltűnik az Antarktisz jégtakarója?

A Kanada és Izland között található Grönland a sarki égövbe tartozik és az Antarktisz után e szigeten lelhető fel a legnagyobb jégtömeg a Földön. Az elmúlt évszázadban 15 centiméterrel emelkedett a tengerek vízszintje. Tudományos becslések szerint a 21. század folyamán legalább egy méterrel nő majd az óceánok szintje. A University of Leeds kutatócsoportjának műholdas vizsgálatából úgy valószínűsítik, hogy a jégolvadás évente 0,049 milliméterrel emeli a tengereket, vagyis a jelenlegi sebességet véve évtizedenként fél centivel.

Csakhogy a sarki jégtakarók olvadása önmagát erősítő folyamat, így az olvadás sebessége alighanem gyorsulni fog: minél több jég olvad el és válik vízzé, annál nagyobbak a tengerek, s a víz annál erősebben nyeli el a napsugarak hőjét (míg a jég azt visszaverte). Vagyis a tengerszinttel együtt a vízhőmérséklet is emelkedik, ami miatt még több jég olvad el a jövőben. Az elolvadó jégmezők friss édesvizet tartalmaznak, nem pedig sós tengervizet. Amikor olvadt formában belefolynak az óceánba, kisebb fajsúlyuk miatt nem vegyülnek el benne, hanem a felszínen maradnak.

Tudósok az önmagát erősítő folyamat miatt már évi 1,6 milliméteres emelkedésről beszélnek, a szárazföldi mérések azonban eddig évi 0,8 milliméteres emelkedést mutattak. A Scientific American azt állítja, hogy egy méteres vízszint-emelkedés 2, 2 millió négyzetkilométer szárazföldet tüntetne el és 145 millió embertől venné el az élőhelyét.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo