Vannak részei Kaliforniának, ahol a lakók hetente csak egyszer zuhanyoz(hat)nak és az e célra használt vizet sem engedik le a lefolyón, hanem öntözésre használják.
A csapadékkal rendszerint gazdagon ellátott Észak-Kaliforniával ellentétben az aszályos déli régióban nem ritka látvány, hogy az egykor gyönyörűen zöldellő gyepeket felváltják az esővízgyűjtő hordók és egyéb eszközök - írta a The New York Times.
A füvet több helyen gránitkövekkel vagy egyéb borítással helyettesítették. Sokan az edények elmosogatásához használt vízzel locsolnak a kertben.
E-bemószerolás
Azok a szomszédok, akik merészelnek füvet öntözni, nem kevesebbet kockáztatnak, minthogy lencsevégre kapott akciójuk a közösségi oldalakon köt ki. Már neve is van az online agorán történő beárulásnak: aszályszégyenítés (drought shaming), mondván szégyellje magát, aki a köz és a polgártársak kárára mer pazarolni.
Kalifornia kormányzója, Jerry Brown új szabályozást kezdeményezett a vízerőművekben és víztározókban levő készletek megőrzésére. Ez magában foglalja a víz szándékos drágítását egy bizonyos mennyiségen felül és büntető jellegű felár kiszabását a nagybani felhasználókra. Ilyenek például a milliomosok villái és birtokai.
Brown szerint vízadóra lenne szükség. A kormányzó 4,6 millió négyzetméternyi vízigényes terület (főleg gyep és virágágyás) átalakítását irányozta elő.
Kérésére a State Water Resources Control Board április közepén hozta nyilvánosságra rendelet-tervezetét, mellyel a vízfogyasztás 10-35%-os csökkentését irányoznák elő (a 2013-as szinthez képest), a spórolás mértékét az adott település és közösség életkörülményeihez, de legfőképp az eddig megvalósult víztakarékosság mértékéhez szabva, írta az International Business Times.
Ahol már élen járnak a spórolásban, ott kisebb mértékű további megtakarítást vár majd el a közösségtől a jogszabály. Tavaly Brown már meghirdette a 20%-os önkéntes vízspórolást, de törvényileg kötelező erő híján a magánszektor céges szereplői és a magánszemélyek nem voltak képesek valóra váltani a kívánt takarékosságot.
Ha az állam képviselő-testülete elfogadja a javaslatot, júniustól kezdve Kalifornia lakossága és gazdasága -tagállami szinten- 25 %-kal lesz kénytelen visszafogni vízhasználatát.
Kaliforniában összesen 400 vízműipari társaság és társulás látja el a fogyasztókat. Ha nem lesznek képesek igazodni az új követelményekhez, az új rendeletek értelmében borsos bírságra számíthatnak.
A vízhálózaton átfutó mennyiség 80%-a azonban mezőgazdasági célra megy el.
Eközben 1 milliárd dolláros beruházással épült egy vízsótlanító üzem San Diego County-ban (Carlsbandban), amely a tengervizet alakítja át -nem kevés energiafelhasználással, hiszen a módszer rendkívül energiaigényes- ivóvízzé. (San Diego jelenleg a Colorado folyóból látja el lakossága vízigényeit.) A telep 80 %-ban már kész van, várhatóan idén üzembe is helyezik. A beruházás finanszírozását kötvények árusításával oldották meg.
- Világszerte 12 500 vízsótlanító üzem működik, ezek többsége (60 %) a sivatagos Közel-Keleten található.
- Los Angelestől délre 13-15 új vízsótlanító üzem építése van tervbe véve.
- Az USA-ban lévő 300 vízsótlanító létesítménynek mintegy fele Floridában működik.
- A World Water Council szerint a Föld minden 6. lakójának nincs hozzáférése ivóvízhez.