Május közepéig kell benyújtania az egységes kérelem keretében a gazdálkodóknak a mezőgazdasági biztosításokra szóló állami támogatás igénylését. A lehetőség évek óta kihasználatlan: az ötmillió hektáros magyar termőföld-területnek még a felére sem kötnek biztosítást, de még ha kötnek is, akkor sem jelentkeznek az állami támogatásért, miközben évente átlagosan közel 130 milliárd forintos időjárási kár éri a mezőgazdaságot. (Csak az árvízkárok meghaladták a kétmilliárd forintot tavaly.)
A szakemberek számára is érthetetlen a mezőgazdaságból élők viselkedése. Több százmilliós állami támogatást hagynak a kasszában, pedig csak igényelniük kellene az őket megillető részt. A támogatott konstrukció lényege, hogy azok, akik befizetik a növénybiztosítási díj teljes összegét, s megfelelnek a minisztérium által előírt egyéb feltételeknek – regisztrált termelők, valamint a támogatott körbe tartozó tevékenységi körben dolgoznak –, visszakapják a díj 65 százalékát. Persze csak akkor, ha jelzik a biztosítónál, hogy részt kívánnak venni a programban, bekerültek a rendszerbe, s igénylik a támogatási részt. Sok gazda éppen ezt a végső, fontos lépést nem teszi meg.
– Tavaly sokan kötöttek biztosítást úgy, hogy végül nem jelentkeztek a nekik járó állami támogatásért. Reméljük, hogy idén már tájékozottabbak lesznek a gazdálkodók – mondta Németh Péter, a CLB Független Biztosítási Alkusz értékesítési vezetője, aki szerint az, hogy a termelők tartanak a biztosításoktól, több okra is visszavezethető. – Lehet, hogy még nem is ismerik, vagy a regisztrációtól és az ezzel járó adminisztrációtól félnek. A mezőgazdaságban levő bizonytalan jövedelmek miatt sokan nem merik bevállalni ezt a fix biztosítási összeget. A díj jelentősen magasabb még a támogatással együtt is, mint egy átlagos vagyonbiztosítás ára – hangsúlyozta a szakember.
(A mezőgazdasági biztosítási konstrukciókról itt olvashat részletesen!)
Talán a legtöbb problémát az okozza, hogy miközben a gazdálkodónak a biztosítás teljes összegét a tárgyév október 31-éig be kell fizetnie, a visszatérítést a jelenlegi szabályozás szerint akkor is csak 4-5 hónap múlva kaphatja meg, ha minden folyamat rendben lezajlott. A sokszor akár milliós nagyságrendű összeg előfinanszírozását csupán nagyon kevés termelő képes gond nélkül megoldani.