Az elmúlt 2-3 évben az üzemanyagárak – még ha szelídültek is – olykor 30-35%-os kilengést is produkáltak. Ha a fuvarozók ezt teljes mértékben áthárították volna a piacra, ez önmagában 14%-kal növelte volna meg a szállítási költségeket. Az üzemanyagok közvetlen súlya az inflációs kosárban pedig eléri az 5%-ot. Karmos Gábor, a Magyar Közúti Fuvarozók Egyesülete (MKFE) főtitkára már régen figyelmeztetett, hogy a vállalkozók minden tartalékot felhasználtak, így az e-útdíj rendszer bevezetése újabb nemkívánatos fordulatot jelent, amely közvetve vagy közvetlenül mindenkit érint a kiskereskedelmi árakon és az infláción keresztül.
A tartalékokat vizsgálva - az OGH Hírügynökség úgy értesült – a Magyarországon futó autóflották személy és haszongépjárműveinek 92%-ában, azaz hozzávetőleg körülbelül nyolcszázezer vállalati járműben jelenleg nincs GPS-es flottafelügyelet. Nehezen követhető az útvonaluk, a tankolásuk, becslések szerint minimum 120 milliárd forintot pazarolnak el a cégek ezzel évente. A Magyarországon futó autóflották alig 8%-ában használják csak ezt a lehetőséget, miközben Németországban már 35% feletti az alkalmazásuk. A másik oldalon ugyancsak 120 milliárdos nagyságrendű megtakarítás lenne elérhető üzemanyag-adalék alkalmazásával.
Egy legfrissebb magyar vonatkozású, de Németországban megvalósult k+f projektből született találmány (üzemanyag adalék) révén 30-60 százalékos károsanyag-kibocsátás csökkenés mellett 10%-kal, de akár negyedével is csökkenthető a fogyasztás. A Prowerdose projekt magyarországi vezetője, Tóth János úgy nyilatkozott, hogy miközben egyre több magánszemély fordul az üzemanyag adalék, mint megoldás felé, a fuvarozók és személyszállítók - meglátása szerint - még mindig az állami segítségben és kompenzációkban bíznak. Eközben a hazai gépjárműpark átlagéletkora is 12 év fölé emelkedett, amely nem csak az üzemanyag fogyasztásra, hanem a légszennyezésre, ezáltal a közegészségre is negatív hatással van.
Nőtt az adalékok iránti érdeklődés
A most aktuális nyári -háztáji és mezőgazdasági - munkák kapcsán is végzett felméréseket a Prowerdose. „A K+F folyamat és a gyakorlati alkalmazás egyaránt megmutatta, hogy meglepő hatékonyság tapasztalható a mezőgazdasági kisgépek (fűnyíró, fűkasza, kerti kapák, láncfűrészek) esetében. Nem ritka a 40-50% fogyasztás csökkenés. A gépek azonnal indulnak és megnő a teljesítményük. Kifejezetten jó tapasztalataink vannak a mezőgazdasági vontatók és kombájnok esetében is. A sok bosszúságot okozó dugulások minimálisra csökkennek” – összegzi a tapasztalatokat Tóth János.
A Prowerdose-projekt közép-európai felmérése szerint a magánszemélyek érzékenyebben reagáltak az elmúlt 1-1,5 évben a közlekedést terhelő költségek és az üzemanyagok árának növekedésre. Jelentősen nőtt az üzemanyag adalékok iránti érdeklődés Romániában, Szlovákiában és Csehországban is.