A trafiktörvény alapján állami monopólium lesz a dohánytermékek kiskereskedelme jövő év július 1-jétől, az állam koncessziós szerződéssel engedheti át az értékesítést az erre pályázóknak. A koncessziós pályázatokat az összes magyarországi településen kiírják; a kétezer lakosúnál kisebbeken legfeljebb egy, az annál népesebbeken legalább egy dohányboltot lehet majd üzemeltetni, kétezer lakosonként pedig további egy dohányboltra szerezhető koncesszió. A jogszabály nagyjából hétezer dohánybolt létrejöttével számol.
A törvény eredetileg úgy rendelkezett, hogy a trafikokban dohánytermékeken kívül mást nem lehet majd árulni. Most ezen változtattak, a módosító javaslatot jegyző Lázár János indoklása szerint ugyanis a szerencsejáték-forgalmazás törvényi előírásainak betartása - vagyis hogy 18 éven aluliak nem vehetnek részt szerencsejátékban - az adóhatóság ellenőrzése mellett a dohányboltokban is biztosított.
A törvénymódosítás a parlament gazdasági bizottságának indítványára a vámhatósági eljárásokról szóló rendelkezéseket is pontosítja. Eszerint a vámhatóság akkor adhatja meg a dohánytermék-kiskereskedelmi engedélyt, ha a jogosult bejelenti a dohánybolt helyét, alapterületét, nyitvatartási idejét és helyszínrajzát, valamint igazolja a jogosultság megszerzését.
Maradnának a kiskereskedők
A Magyar Dohány Kiskereskedők Egyesületének (MDKE) a tagjai körében végzett felmérése azt mutatja, hogy aki kizárólag dohánykereskedelemből él, az a trafiktörvény bevezetése után is ebben a szektorban kíván dolgozni - mondta Adorjánné Pordán Éva, az egyesület titkára szerdán Debrecenben a témában tartott szakmai rendezvényen.
Mivel - mint jelezte - a kizárólag a dohánykereskedelemmel dolgozók továbbra is a szektorban képzelik el a jövőjüket, inkább a többi kereskedőnek kell döntést hoznia arról, hogy tudja-e vállalni a megváltozott jogszabályok közepette is a dohánytermékek forgalmazását. Ez ott fog dilemmát okozni, ahol a dohányáruk "behozó termékként" jelennek meg, például benzinkutaknál, sörözőkben, éttermekben..
Megítélésük szerint a dohánytermékekre tehető jelenlegi 3-5 százalékos árrés megmaradhat a forgalom koncentrálódásával is, illetve további bevételt jelenthet a dohányhoz kapcsolódó kiegészítő termékek forgalmazása. Az MDKE titkára úgy vélte, a koncessziós jogokért folytatandó versenyben várhatóan a nagyvárosokban kiadható helyekért lesz a legélesebb a küzdelem.
Adorjánné Pordán Éva kiemelte, hogy az egyesület tagjainak dohány-szakkereskedői és pénzügyi területű képzéseket szerveztek. Ez azért is fontos, mert a koncesszióra pályázók könnyebben elkészíthetik a trafikok működtetéséhez kapcsolódó üzleti terveket és a jövedelmezőségi számításokat, így könnyítve meg döntésüket a pályázatra.