Bár az elmúlt években nagyjából kitisztult a kép a törvényi szabályozást illetően, most készült egy felmérés, melyben olyan cégeket kérdeztek, melyek már vettek igénybe diákmunkaerőt. A válaszadók 35 százaléka legalább fél éve, 61 százaléka pedig két évnél régebb óta áll kapcsolatban diákszövetkezetekkel.
A Produkteam Kft. felmérését budapesti és környéki cégek HR munkatársai töltötték ki, akik időszakosan vagy rendszeresen diákmunkát vesznek igénybe. Az eredmények nem reprezentatívak, azonban igen széles skálát ölelnek fel, mind a vállalatok nagyságát a dolgozók létszáma szerint nézve, mind pedig szakterületeik alapján: a válaszadók között volt például ügyvédi iroda, nemzetközi logisztikai cég, rendezvényszervező iroda, és autóipari beszállító gyár is – olvasható együttműködő partnerünk, a HR Portál cikkében.
A válaszadók közel fele 1-25 fő közötti állandó létszámmal rendelkező cég, érdekes azonban, hogy harmada pedig 200 főnél nagyobb multinacionális vállalat. Ez arra enged következtetni, hogy a hazai gazdasági élet legkisebb, illetve legnagyobb szereplői, a kkv-k és a multik egyformán fogékonyak erre a foglalkoztatási formára.
Az ezerarcú diákmunka
Jelenleg a vállalatok 61 százaléka az időszakosan megnövekedett munkaerő-igény esetén dönt a diákmunka mellett, azonban második helyen 28 százalékban már gyakornoki munkakörökben, az utánpótlás biztosításának érdekében választják a diákmunkát.
A diákmunka akkor lehet a legmegfelelőbb, ha a pozíció betöltése rugalmasságot igényel. A válaszadók ugyanis a diákok rugalmasságával és munkához való hozzáállásával voltak megelégedve leginkább, ami a gyakornoki pozíciók legáltalánosabb követelménye is. A fent említett tendencia folytatására enged következtetni az, hogy a vállalatok 70 százaléka lehetségesnek tartja, azon belül pedig 33 százalékuk biztos abban, hogy szeretné bővíteni diákmunkaerő-bázisát.