A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) 58 milliárd forint értékben ír ki öt pályázatot abból a kilencből, amellyel 2014-2020-as uniós költségvetési ciklus első 120 milliárd forintos kerete megindul - jelentette be Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter. A miniszter szavaiból kiderült, hogy az NGM átszabta a kkv-szektornak megnyíló pályázati keretet: 8,5 milliárd forint áll rendelkezésre a technológiai korszerűsítésre, a külpiaci megjelenést támogató pályázatok kerete pedig 1,5 milliárd lesz. Korábban Csepreghy Nándor, a Miniszterelnökség fejlesztéspolitikai kommunikációért felelős helyettes államtitkára azt közölte, hogy 5-5 milliárd forint lesz a két keret.
A kormány döntése alapján a pályázatok már az uniós jóváhagyás előtt megjelennek a központi költségvetés kockázatára; elsősorban olyan kiírásokról van szó, amelyeket 99 százalékos valószínűséggel jóváhagy majd az Európai Bizottság - hangsúlyozta a miniszter. Varga Mihály kiemelte, hogy a szaktárcáknak október hatodikára kell elkészülnie a kiírásokkal és a háttéranyagokkal, így már hétfőtől megjelenhetnek az első kiírások. (A pályázatokat úgy várják már a kkv-k, mint a gyerek a karácsonyt.) A kkv-kat érintő kiírások - mint azt a Piac&Profit megtudta, - várhatóan csak a konvergencia régiókból lesznek elérhetőek!
A 2014-2020-as pályázati időszakban nagy hangsúlyt kap a foglalkoztatás arányának növelése. Az NGM három operatívprogram irányítását kapta meg: GINOP 2600 milliárd forint, TOP 1200 milliárd forint, VEKOP (Versenyképes Közép-Magyarország Program) 260 milliárdos keretösszeggel. A jelenlegi pályázatok a GINOP keretéből valósulnak meg. „A kiírás különleges körültekintést igényel, mivel az operatív programok egyeztetése még zajlik, így ezeket a pályázatokat a kormány jelenleg a költségvetés terhére írja ki” – mondta Rákossy Balázs európai uniós források felhasználásáért felelős államtitkár.
Munka-magánélet összehangolása: 4 milliárd forintos keretösszeg áll rendelkezésre, 100 százalékos támogatási intenzitással, pályázatonként 1-14 millió forint támogatás elérhető. A program célja, hogy segítse a kisgyermekes szülők és más speciális csoportok munkaerőpiaci visszatérésének segítése. Itt a rugalmas munkaidő, az atipikus foglalkoztatási formák bevezetését támogatják.
Ifjúsági garancia program: 40 milliárd forintos keretösszeggel indul, a program fiatalok munkanélküliségének csökkentésére szolgál. A 15-24 év közötti, végzettséggel nem rendelkező, nem tanuló, munkanélküli fiatalok ezzel hat illetve négy hónapon keresztül kaphatnak segítséget a foglalkoztatási szolgálaton keresztül. A foglalkoztatási központok ebből am keretből képzéseket, illetve a fiatalok elhelyezkedését támogathatják. A kormány reményei szerint az első körben mintegy 40 ezer fiatal juthat képzéshez, illetve munkahelyhez.
"Az unió egyik legfontosabb kitűzése, hogy 2020-ra a gdp 20 százalékát az ipari termelés adja. Magyarország már eléri ezt az arányt, 22-23 százalék. Ráadásul a termelés nálunk bővül a leggyorsabban – és óriási munkahelyteremtési potenciállal rendelkezik, ezt ki kell használnunk" – mondta Glattfelder Béla gazdaságszabályozásért felelős államtitkár. Erre a célra két pályázat kerül kiírásra: az egyik a kkv-k ipari kapacitásának bővítését szolgálja, a másik az így megtermelt termékek külpiacra jutását.
Beruházási támogatás kapacitásbővításre és kapcsolódó infrastruktúra-fejlesztésre: 8,5 milliárd forintos keretösszeggel, 10-100 millió forint pályázható értékkel, 50 százalékos támogatási intenzitással indul, mintegy 200 pályázó kaphat vissza nem térítendő támogatást új gyártókapacitás, illetve kapcsolódó infrastrukturális beruházásra. Csak a feldolgozóiparban működő, legalább egy éve 10 főt foglalkoztató kkv-k pályázhatnak majd, amelyeknek és árbevételük legalább fele az pályázatra benyújtott beruházással érintett szegmensből érkezik.
A támogatást kapcsolódó infrastrukturális beruházásokra, üzemcsarnok építésre, bővítésre stb. is igénybe lehet venni, ám itt a pályázat elkészítésénél ügyelni kell arra, hogy megjelenik a fenntarthatóság szempontja: az új épület tetőszerkezetét napelem elhelyezésére alkalmassá kell tenni, az épület energiaigényét legalább 50 százalékban megújuló energiából kell fedezni. (Nem az ipari folyamatok energiaigényét.)
Külpiaci terjeszkedés támogatása: 1,5 milliárdos keretösszeggel indul azoknak a vállalkozásoknak, amelyek magas feldolgozottságú, végfogyasztásra szánt termékeket állítanak elő. Várhatóan 3-8 millió forintos pályázati támogatások lesznek elérhetőek, 70 százalékos intenzitással. A cégeknek komoly feltételeknek kell megfelelnie: piackutatást kell végezni, idegen nyelvű honlapot kell készíteni, stb. Kiállítási tevékenységre, többször használatos marketingeszközök készítésére vehető igénybe a támogatás.