A munkáltatói márka alapvetően a cégek magukról alkotott narratívája: bemutathatjuk tehetségmenedzsment-rendszerünket, mesélhetünk az átlátható bérezési rendszerről, vagy egyszerűen csak elárulhatjuk, hogy néz ki egy átlagos munkanap nálunk. Fontos azonban, hogy mindezt a külvilág felé is hatékonyan és őszintén fogalmazzuk meg – ez a jó munkáltatói márka kiépítésének titka, ez alapján döntik el az álláskeresők, hogy szeretnének-e velünk dolgozni.
Jogosan kérdezhetjük, hogy mégis miért fontos ez például az értékesítés szempontjából – a vásárlók nem kollégáinkat, hanem termékeinket veszik meg. Nem feledkezhetünk meg viszont arról, hogy gazdasági sikerünkért munkatársaink felelősek. Ha ők jól érzik magukat nálunk, jobban teljesítenek, elkötelezettebbek lesznek termékeink és szolgáltatásaink iránt, ezáltal pedig nagyobb bevételre tehetünk szert. A munkáltatói márka építésének egyik célja, hogy megtaláljuk azokat az embereket, akik örömmel dolgoznak majd velünk, így pedig hozzájárulhatnak vállalatunk eredményességéhez. A márkaépítés mellett szól az az érv is, hogy egy „rossz felvétel” – azaz egy olyan ember, aki hat hónapon belül elhagyja a céget, mert például nem érzi jól magát a csapatban – mintegy mínusz 300 százalékos befektetési mutatóval jár, hatalmas veszteséget termelve ezzel.
Nem mindenkinek startup az álma
A munkáltatói márkától sokan ódzkodnak, mert a Szilícium-völgyi óriáscégek, vagy a startupok sajátjának tekintik. Pedig erről szó sincs: nem mindenkinek egy startup az álma, mint ahogy nem mindenki egy óriáscégnél szeretne elhelyezkedni. A munkáltatói márka lényege az, hogy átadjuk, nálunk miért más, mint máshol - és azt, hogy ki érezné jól magát a cégünknél. Ha pedig bevonzottuk a megfelelő munkavállalókat, nagyobb valószínűséggel jönnek majd az üzleti eredmények is.
Németh Anna társalapító DreamJo.bs