A sikeres üzletvitelhez elengedhetetlen, hogy adatokkal rendelkezzünk a cégünk működéséről, a vásárlóin szokásairól, a körülöttünk lévő világ trendjeiről. Persze, hagyatkozhatunk a megérzéseinkre is, de ha ezeknek semmi nem ad alapot, leginkább vakon repülünk.
A cégen belüli működés pontos átlátása elsődleges – szakértőnk itt adott tippeket ahhoz, hogy hogyan építhetünk használható információs rendszert magunknak.
A cégünk eredményeinek, folyamatainak átlátása azonban csak az egyik oldal. A másik, hogy minél több információra lenne szükség a potenciális vagy meglévő vásárlóinkról. A vállalkozók hajlamosak azt gondolni, hogy kutatásokat megrendelni csak a nagy cégek kiváltsága, ami ugyan korántsem igaz, de tény, hogy a legtöbb büdzséjébe pedig tényleg nem nagyon fér bele a rendszeres felmérés.
Kivéve, ha ingyen juthatunk adatokhoz.
Igen, erre is van lehetőség! Persze így általánosabb információkhoz juthatunk, de mindenképpen érdemes megismerkedni néhány jól használható, ingyenes piackutatási eszközzel.
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) által begyűjtött és kiadott rengeteg anyag bizony a vállalkozások számára is hasznos! A honlapon rengeteg információ elérhető – bár igényel némi türelmet és gyakorlatot, hogy megtaláljuk köztük, amit keresünk. Számos letölthető kisebb elemzés is rendelkezésre áll, ami kiváló alap tudást adhat. Érdemes rendszeresen körülnézni, mik az újdonságok.
A Google a barátunk
A Google Adwords nem csak a hirdetések menedzselésére kínál felületet, hanem arra is, hogy megismerjük, hogy gondolkodnak azok a potenciális vásárlók, akiket a kampányunkkal el akarunk érni. A kampány sikerességében rengeteget számít, hogy pontosan milyen kifejezéseket használunk. Olyanokat kell találnunk, amelyeket a célcsoportunk megért és használ. Az ilyen kifejezések felkutatásában segíthet az Adwords. Ha megadunk egy keresőszót, a rendszer megmutatja, mennyi a havi lekérdezés és milyen a verseny az adott kulcssszó estében, milyen más javaslatok merülhetnek fel például a „long tail” elmélet alapján.
A Google további hasznos eszközöket is kínál ingyenesen a kisvállalkozásoknak. A Keresési trendek (Insight) segítségével egyszerűen és gyorsan kideríthető, hogy egy személy, esemény, márka vagy bármilyen kifejezés mikor mennyire volt népszerű, hogyan alakult az adott téma iránt a Google felhasználók érdeklődése, de megadhatunk akár több kifejezést is, hogy azokat összehasonlítsa a rendszer.
Lehetőség van külön keresni kategóriákon belül is, így a saját piacunkat még pontosabban tudjuk feltérképezni, ráadásul a keresések földrajzi elosztása is megjeleníthető.
Mit szeretnek?
Az online fogyasztói magatartás megismerését szolgálja a Google Consumer Commerce Barometer (CCB). Az IAB Europe-pal együttműködésben elindított kutatási eszköz a TNS adataira támaszkodva szolgáltat információt a fogyasztói szokásokról összesen 45 országban, 36 termékkategóriában.
A felhasználók (hirdetők és ügynökségek) az eszközt használva országok és termékkategóriák mentén hasonlíthatják össze célcsoportjuk online információgyűjtési és vásárlási szokásait. Az évente frissülő adatoknak köszönhetően a trendekben bekövetkező változások is nyomon követhetők és mérhetők a szolgáltatás segítségével.
De ennél azért személyre – vagyis cégre – szabottabb megoldásokhoz is juthatunk némi munkával. Saját közvélemény kutatást is készíthetünk ingyenesen, például az amerikai központú Survey Monkey eszközét használva. Az online kérdőív-gyártó rendszer a szakértők szerint elég erős elemzéseket is képes készíteni, nagyobb cégek is használják vásárlói felmérésekhez.
Bizonyos kiemelten fontos esetekben - például egy új termék bevezetésekor - nem érdemes megspórolni a komolyabb piackutatást. Erre is több módszer létezik, ezekről szakértőnk itt nyújtott egy kis áttekintést.