„Pontosan a börtönfal választja el az adóelkerülést és az adótervezést” – vélekedett Mihály Péter a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara (BKIK) és a Piac&Profit közös rendezvényén. A Cégépítés külföldön címmel, a Kkv Akadémia sorozat keretein belül megrendezett konferencián a szakember kiemelte, hogy érdemes megvizsgálni olyan adótervezési lehetőségeket, amelyek komoly költségelőnnyel járhatnak a magyar vállalkozók számára, ugyanakkor hangsúlyozta, hogy a nemzetközi szabályok, korlátok betartása ehhez elengedhetetlen.
„Fiktív ügyeletek, fiktív számlák befogadását sehol sem tolerálják, így adócsalással se itthon, se külföldön ne próbálkozzunk. Az adótervezés azonban azt jelenti, hogy úgy tervezzük az ügyleteinket, hogy lehetőleg minimalizáljuk az utánuk megfizetendő adót.” – mondta Mihály Péter. A szakértő kiemelte, hogy a nemzetközi adótervezéshez fontos, hogy az ügyeleteknek valóban legyen nemzetközi vonatkozása. Ha valakinek nemzetközi ügyletei vannak, nemzetközi kereskedelemben érdekelt, akkor van lehetősége arra, hogy megfontolja az adótervezés különféle lehetőségeit.
Export- import: beszerzési, vagy értékesítési központok létrehozása. (Kínai import esetén pl. beszerzési központ létrehozása Hongkongban, német export esetén pl. értékesítési képviselet alapítása Münchenben)
Tipikus adótervezési ügyletek
Befektetési és finanszírozási ügyletek – jó bankszektorral rendelkező, stabil gazdaságú uniós országokban, ahol alacsony a befektetésből származó jövedelmek adója, pl. Málta, Luxemburg.
Vagyoni értékű jogokkal történő adótervezés – tipikus példa erre az innováció során létrehozott szoftverek szabadalmi jogai, amelyek viszonylag egyszerűen áthelyezhetők kedvezőbb adózású országokba, mint Hollandia.
Angliában is érdemes céget alapítani, hogy miért, azt itt megtudhatja!
Eszközök:
Offshore cégek – azaz kedvező adózású országokban bejelentett cégek, amik helyben nem végeznek tevékenységet. A kedvező adózású, sokszor adóparadicsomoknak nevezett országokban (mint Ciprus) volt ez jellemző, azonban a jelenlegi tendenciák ezeknek a helyszíneknek a felszámolása felé mutatnak.
Vannak olyan kedvező adózású helyszíneken – Hongkong, Makaó – létező cégek, amelyek valós tevékenységet végeznek, mégis adóelőnyt élveznek, itt jellemzően csak a belföldi, azaz például kínai tevékenységből származó jövedelem után kell adózni.
Bizonyos helyszíneken speciális jövedelemtípusokat részesítenek előnyben, itt léphetnek be a tőkejövedelmek adóterhelésének eltolása. Ilyen például Hollandia, ahol a leányvállalatok
Fontos szempontok, korlátozások
Rendeltetésszerű joggyakorlás elve – az adótervezésnek nem lehet kizárólagos célja az adóelkerülés.
Hiába külföldi bejegyzésű a társaság, ha annak magyarországi igazgatója van aki túlnyomórészt itthon tartózkodik, akkor annak a társaságnak az üzletvezetési helye Magyarországon vélelmezhető, ezért minden jövedelme után itt kell adót fizetnie.
Hiába van egy külföldi cég, ha annak állandó üzleti telephelyén keresztül végzi vállalkozásán keresztül végzi a tevékenységét, akkor a telephely ott helyben adózik. Ez igaz az építési tevékenységre, ingatlanhasznosítási tevékenységre is.
Forrásadó kérdése: ha egy társaság szolgáltatásokat, vagy finanszírozást nyújt több országa is, akkor ügyelnie kell arra, hogy a célországban milyen forrásadót vet ki az adott állam, illetve milyen mértékben korlátozzák ezt a kettős adóztatást rögzítő egyezmények.
Ingatlanok: az ingatlanhoz kapcsolódó jövedelmek mindig helyben adóznak.
Adóegyezmények: érdemes figyelni!
Sok hazai vállalkozást érint, hogy a magyar kormány, az elmúlt három évben számos külföldi országgal – például Németországgal és az USÁ-val – megkötött adóegyezményét módosította, illetve több régi egyezmény újratárgyalása jelenleg is folyik – hívja fel a figyelmet a MAZARS legfrissebb jelentése. A nemzetközi könyvvizsgáló és tanácsadó vállalat szerint azért érdemes a változásokat követni, mert vannak passzusok, amelyek kiterjesztik az adóztatási lehetőségeket, míg mások hatására kedvezőbbé válik az osztalék forrásadóztatása.
Magyarország legtöbb hatályos adóegyezményét az 1970-80-as években kötötte, amelyek felülvizsgálata – a jelentősen megváltozott gazdasági és adózási környezet miatt – az elmúlt években kezdődött el. A Nagy-Britanniával és Németországgal aláírt adóegyezmény tavaly év eleji változása után idén január 1-jétől a Dániával, Katarral és Grúziával kötött adómegállapodások módosultak, az Amerikai Egyesült Államokkal kötött új egyezmény hatályba lépése pedig az amerikai szenátus jóváhagyására vár.
Részletek a már módosított egyezményekről itt olvashatók!
A már módosított egyezmények mellett többek között a Luxemburggal, Belgiummal, Svájccal, Ausztriával és Olaszországgal kötött adópaktumok módosítása is folyamatban van. A közeljövőben az előbb említetteken kívül Magyarország számos más állammal kötött egyezményét tervezi újratárgyalni, valamint adóegyezmény megkötéséről tárgyal Irakkal, Szaúd-Arábiával, Ománnal és Panamával is.