Nyugdíj: így lehet kiegészíteni a szolgálati időt

Az öregségi nyugdíj már húsz év szolgálati idővel elnyerhető, tizenöt év szolgálati idő résznyugdíj megállapítását teszi lehetővé. Nem szükséges szolgálati idő a baleseti nyugellátáshoz. Szükség lehet azonban arra, hogy az ellátásra való jogosultságot el nem érő szolgálati időt kiegészítsük, meghosszabbítsuk, illetve a nyugdíj összegének növelése érdekében további szolgálati időről gondoskodjunk. Az Adó Online szakértői cikkének segítségével megmutatjuk, hogyan lehetséges ez!

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kép: Fotolia

A társadalombiztosítás ellátásaira és a magánnyugdíjra jogosultakról, valamint e szolgáltatások fedezetéről szóló törvény alapján a nyugdíjbiztosítási igazgatási szerveknél: biztosítási jogviszony hiányában vagy annak szünetelése esetén, felsőoktatási intézményben nappali rendszerű oktatás keretében folytatott tanulmányok idejének szolgálati időként történő elismerése, öregségi teljes, illetve öregségi résznyugdíjra jogosultsághoz szükséges szolgálati idő szerzése, illetve a gyermekgondozási segély (GYES) idejének szolgálati időként történő elismerése céljából megállapodás köthető. (Erre szükség lehet, ha a munkáltató elfelejt bejelenteni minket.)

Megállapodás legkorábban annak a hónapnak az első napjától köthető, amely hónapban a megállapodás megkötését kezdeményezték. A megállapodás megkötését követően a járulékfizetési kötelezettséget havonta a tárgyhónapot követő hó 12. napjáig - kell teljesíteni. A befizetés elmulasztása a megállapodás megszűnését vonja maga után.

A megállapodás alapján az érintett személy olyan helyzetbe hozza magát, mintha biztosítási jogviszony (pl. munkaviszony) fennállása során szerzett volna szolgálati időt. A jogszabályi előírások alapján megállapodást köthet az a belföldi nagykorú személy, aki nem saját jogú nyugdíjas, és biztosítási kötelezettséggel járó jogviszonyban nem áll, illetve, akire a biztosítás nem terjed ki, valamint akinek a biztosítása szünetel - nyugellátásra jogosító szolgálati idő és nyugdíjalapot képező jövedelem szerzése céljából.

A nyugdíjban sem pihenhetünk
A magyarok többsége úgy gondolja, hogy a nyugdíjkorhatár elérése után is dolgoznia kell majd a megélhetésért. Mi tesszük félre a legkevesebbet a nyugdíjas éveinkre, mert meggyőződésünk, hogy az időskori megélhetést a járulékok rendszerén keresztül a munkáltatónak és az államnak kellene garantálnia.
A megállapodás alapján fizetendő összeg nem nevezhető jelentéktelennek, az ugyanis a foglalkoztató által fizetendő szociális hozzájárulási adó (24 %) és az egyén által fizetendő nyugdíjjárulék (10 %) együttes összegéből tevődik össze. A 34 %-ot legalább a minimálbér alapulvételével kell megfizetni.

Így lesz nyugdíj a diákmunkából!

Kevesebbet – vagy többet

Annak eldöntése, hogy pontosan milyen összeg után vállalja az érintett a 34 %-os járulék megfizetését, általánosságban nem tehető meg. Ha egy személy életpályája során, vagy annak meghatározó hányada alatt minimálbérnek megfelelő összeget keresett, a megállapodásos időszakra sem célszerű ettől eltérő összeget választani. Ha viszont magasabb jövedelem jellemezte helyzetét, javasolt hasonló nagyságrend alapján fizetni a megállapodásos összeget annak érdekében, hogy a nyugdíj összegére ne legyen negatív hatással az alacsonyabb összeg.

Megállapodás nem biztosítottak részére

Aki nem áll biztosítási jogviszonyban (például eltartott házastárs, családtag) öngondoskodásként köthet megállapodást szolgálati idő szerzésére bármilyen rövid, vagy bármilyen hosszú időszakra.

Sokat bukhatunk a tévhitek miatt nyugdíjasként
Sokakat érhet keserű meglepetés, amikor nyugdíjba mennek, ha elterjedt tévhitekre alapozzák, hogy mitől függ majd a nyugdíjuk összege. A legtöbben ugyanis még mindig azt hiszik, hogy az utolsó évek számítanak a nyugdíj megállapításánál, ők nagyot csalódnak majd.
Megállapodás a biztosítás szünetelése alatt

Sokszor merül fel megállapodás kötésének kérdése a folyamatos szolgálati idő szerzése érdekében olyankor, amikor a biztosítási jogviszony rövidebb-hosszabb ideig szünetel.

Megállapodás felsőfokú tanulmányok idejére

A felsőfokú nappali tagozatos tanulmányok ideje 1998. január 1. óta már nem minősül szolgálati időnek az öregségi nyugdíjhoz. Megállapodás kötéssel azonban van lehetőség ezen időszak szolgálati időkénti figyelembe vételére is.

Megállapodás gyermekgondozási segély időtartamára

A tanulmányok ideje alatt kötött megállapodás alapján havonta kell - a tárgyhónapot követő hó 12. napjáig - a járulékfizetést teljesíteni, míg a „visszamenőleges" időre kötött megállapodás esetén a megkötött időtartamra egy összegben - a megállapodás megkötését követő 30 napon belül - kell a járulékot megfizetni.

Nemzetközi szervezetek tagjai

Megállapodás köthető arra az időtartamra, amely alatt a megállapodást kötő személy (kedvezményezett) olyan nemzetközi szervezetnél (pl.: ENSZ, NATO) áll jogviszonyban, amelyre az EGK koordinációs rendeletek, vagy szociálpolitikai, szociális biztonsági egyezmény hatálya nem terjed ki.

A megállapodás különleges esete

Létezik azonban egy különleges lehetőség, amikor egy alkalommal, egy összegű befizetéssel, visszamenőleg lehet szolgálati időt „vásárolni”.

Lehet több is a nyugdíj
A nyugdíj összegét meghatározó tényezők, így a valorizációs szorzószámok, és az ún. degressziós sávhatárok évről-évre változnak, nagymértékben képesek befolyásolni a nyugdíj összegét, de nem csak negatív, hanem pozitív irányban is.
A Tbj. 34. § (5) bekezdés b) pontja alapján megállapodást köthet szolgálati idő szerzése céljából az a személy, aki az öregségi teljes, illetve öregségi résznyugdíjra jogosultságához szükséges hiányzó szolgálati időt – legfeljebb azonban öt évet – kívánja szolgálati időként elismertetni. A hiányzó szolgálati idő elismerésére akkor köthető megállapodás, ha az érintett személynek az öregségi teljes nyugdíjhoz szükséges húsz év szolgálati ideje nincs meg, vagy aki a reá irányadó öregségi nyugdíjkorhatárt 1997. december 31-ét követően tölti (töltötte) be, de nem rendelkezik az öregségi résznyugdíjhoz szükséges tizenöt év szolgálati idővel. A megvásárolható szolgálati idő napokban meghatározott számát a nyugdíjigény tárgyában hozott első fokú határozat tartalmazza, ettől eltérő szolgálati időre megállapodást kötni nem lehet.

Amikor nem célszerű megállapodást kötni

A nyugellátások területén 2011. óta találkozunk olyan esettel is, mikor a szolgálati idő típusa miatt, speciális esetről lévén szó, nem segít a megállapodáskötéssel szerzett szolgálati idő a hiányzó jogosultsági feltétel pótlásában. A nők negyven év jogosultsági idővel történő kedvezményes nyugdíjbavonulási lehetőségénél ugyanis a jogosultsági időnél nem vehető figyelembe a megállapodással szerzett szolgálati idő.

Ilyen esetben tehát, ha a cél kifejezetten az, hogy a kedvezményes nyugellátást elnyerjük, és a negyven évből egy kicsi még hiányzik, a megállapodás kötése nem, csak a keresőtevékenység folytatása segít.

Ha mégis lenne megállapodással szerzett szolgálati idő, az a nyugellátás összegének kiszámításakor természetesen nem vész el, ebben a szakaszban figyelembe vételre fog kerülni.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo