Nyáron is pörög már az álláspiac, csak lassabban

Évek óta él az álláskeresők képzeletében a téves elképzelés, mi szerint a nyári időszakban leáll a munkaerőpiac, ezért nem érdemes állást keresni és pályázni. Az adatok és tapasztalatok ezzel szemben azt mutatják, hogy csak kis mértékben csökken ebben az időszakban a meghirdetett pozíciók és keresések száma, leginkább a toborzás és kiválasztás folyamatának elhúzódása jelent különbséget az év más hónapjaihoz képest.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kép:PP archív

Erős túlzás lenne azt állítani, hogy nyáron leáll a munkaerőpiac, mert a HR-es kollégák szabadságra mennek. Pedig a legtöbben mégis arra hivatkozva nem kezdenek álláskeresésbe, hogy alacsonyabb a meghirdetett pozíciók aránya és ritkábban frissülnek az álláslehetőségek is. A változást ezzel szemben az év többi időszakához képest leginkább az jelenti, hogy megváltozik, lelassul a folyamatok dinamikája. Tapasztalatok szerint a toborzás és kiválasztás átlagosan két héttel lesz hosszabb, de természetesen ezt esete válogatja, egyaránt függ a toborzó és állást kereső, valamint a pozíciót meghirdető vállalat kapcsolattartójának nyári időbeosztásától is.

Ezt erősíti meg Nyitrai Orsolya, a Talent360 üzletág vezetője is: „Az év korábbi hónapjaihoz képest csupán minimális visszaesést tapasztalunk. Sokkal inkább azt látjuk, hogy nem a keresések számában, hanem a kiválasztási folyamat hosszában történnek változások a júniustól augusztus végéig terjedő időszakban. Bár átlagosan 2 héttel tolódnak el a folyamatok, nem ritka a 3-4 hetes csúszás sem.” Többkörös, komplex kiválasztási folyamat esetén jellemző leginkább, hogy akár duplájára is nőhet a kiválasztás időtartama, vagy akár hosszabb szünetek is beékelődhetnek egy-egy forduló közé.

Természetesen bizonyos szektorokhoz tartozó kollégák ebben az időszakban is előnyt élvezhetnek: „IT-szakemberként, mérnökként, pénzügyes pályázóként a nyári hónapokban is el lehet helyezkedni akár egy hónap alatt is” – tette hozzá Nyitrai Orsolya.

Szeptembertől nagyobb a harc

Az idei nyár a korábbitól lényegesen eltérő hozzáállást és megoldásokat igényel. Az szerezheti meg a legjobb állást, aki gyors, nyitott és rugalmas, a legjobb munkaerőre pedig azok a cégek számíthatnak, amelyek a digitális eszközöket is bevetik a keresésben.

Leginkább a frissdiplomásokat jellemzi az a hozzáállás, hogy még „ki szeretnék használni” az utolsó szabad nyarukat, amikor úgyis leáll az élet, ezért nem kezdenek álláskeresésbe, csak szeptemberben. Logikusan átgondolva azonban, ha a nyári időszakot álláskeresés szempontjából nehézkesnek tartják, milyen lesz a szeptember? Ettől a hónaptól kezdve sokkal többen aktiválódnak majd, így kiélezettebb lesz a harc egy-egy szabad pozícióért.

A nyári időszak esetenként akár még előnyökkel is járhat az álláskereső számára; a fentiekből kiindulva kisebb a konkurencia, bizonyos szektorokban nyugalmasabb időszakot is jelenthet a június-augusztus közötti időszak, így az új munkavállalónak több ideje van a folyamatok elsajátítására, továbbképzésre, vagy akár a kollégák megismerésére, mint az év pörgősebb hónapjaiban. Az űrlap alja

Tapasztalatok szerint leginkább azok az álláskeresők választják a helyes taktikát, akik folyamatosan pályáznak. Ha ugyanis egy vállalat új munkatársat keres, akkor nem vár az őszi időszakra a pozíció meghirdetésével. Egy új kollégára akkor és ott van szükség, ahol az igény felmerül, függetlenül attól, hogy nyár van-e, vagy sem. Gyakran fordul elő az is, hogy a szeptemberi munkakezdésre készülő cégek célzottan ezekre a hónapokra időzítik az új kollégák interjúztatását és felvételét leginkább azért, mert így több idő juthat a betanulásra is.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo