Ijesztő, hogy az amúgy is megtépázott állapotban lévő vállalkozásokat milyen elképesztő mértékben sújtja a lánctartozás. Mivel a kifizetetlen vagy késve kifizetett számlák a kisebb cégek bedőlését is okozhatják, érdemes tudatosan és következetesen menedzselni a kinnlevőségeket.
Menedzselni kell
– Napi szintű kinnlevőség-kezeléssel 0,1–0,3 százalékos leírt, elvesztett követeléssel is lehet céget működtetni, szemben a három-négy százalékos leírási veszteséggel. Ennek egyetlen feltétele van: elhinni és következetesen betartani, hogy a kockázat és követeléskezelés napi része az üzletnek. Európa több országában egy cégnek van könyvelője, ügyvédje, és van kinnlevőség-kezelője. Hazánkban csak a cégek egyharmada menedzseli a követeléseit rendszeresen – állítja Csatlós Csilla, a Direktinfo Kft. követeléskezelési szakértője.
Az Euler Hermes Magyar Hitelbiztosító viszont úgy látja, hogy a cégek egyre tudatosabbak.
– Ügyfeleink és a megbízásaink száma évről évre nő. A vállalkozások körében egyre erőteljesebbé válik a tudatos követeléskezelés kultúrája, és a gazdaság általános állapotának is betudható a növekedés. A fizetésképtelen cégek száma, sajnos, drasztikusan emelkedik. 2008-tól 2012-ig szinte megduplázódtak a felszámolások. Míg öt évvel ezelőtt „csak” tizenkétezerhez közelített a fizetésképtelenségi eljárások száma, 2012-ben már majdnem huszonháromezer cég került felszámolási eljárás alá. (Bár Európai viszonylatban kevés számlát kényszerültek leírni a vállalkozások, ugyanakkor a számlák csaknem harmadát késve fizették.) (2013 vége felé már mind a fizetési határidők, mind a késedelmek csökkentek.) 2014-től azonban jöhet némi javulás – mondja Varga Gábor vezérigazgató. (Ez úgy tűnik, talán már látható is.)
Első a felszólítás
A kis- és középvállalkozások működőképességét egy-egy nagyobb összeg be nem érkezése már veszélybe sodorhatja, így általában ebben a fázisban jut eszükbe követeléskezelőhöz fordulni.
Bár a felszámolással fenyegetőzés sok esetben hatásos lehet, nem árt tudni, hogy nem lehet és nem is érdemes akármikor ehhez az eszközhöz nyúlni. Az eljárás megindításának feltétele az eljárási illeték és közzétételi költségtérítés megfizetése. Előbbi az adós cégfajtájától függően 25 ezer vagy 50 ezer forint, utóbbi 15 ezer vagy 25 ezer forint lehet. Egy ilyen eljárás ügyvédi költsége is igen magas, így nem biztos, hogy pár százezer forintos tartozásából bármi is marad a számlát kibocsátó cégnek az eljárás végén.
– Ami a behajthatóságot illeti, kft.-k, rt.-k ellen indított felszámolási eljárás esetén a tulajdonosok személyes vagyonukkal nem vagy csak korlátozott mértékben felelnek a cég tartozásaiért. Ellenben fizetési felszólítást a bt. és annak beltagja ellen is szoktunk hagyni, mivel ő személyesen is felel cége pénzügyeiért – emeli ki András Csaba.
Célszerű a fizetési meghagyás
Ha a tartozás nem haladja meg az egymillió forintot, azt csak fizetési meghagyás útján lehet beszedni: a közjegyző utasíthatja az adóst a kérelem elfogadására vagy elutasítására, és amennyiben a kibocsátott meghagyást ellentmondással határidőn belül nem támadták meg, annak ugyanolyan hatálya van, mint a jogerős ítéletnek. (Vagyis fizetésképtelenség esetén ugyanúgy megindítható a felszámolási eljárás.) Ha az adós a követelés teljesítését nem fogadja el, polgári peres úton folytatódhat az ügy. Az egymillió forintot meghaladó követeléseket is ebben az eljárásban célszerű érvényesíteni, hiszen a bírósági peres eljárásnál sokkal gyorsabb, egyszerűbb és olcsóbb peren kívüli eljárásról van szó.