A kkv-k nagy része a mindennapi anyagi gondok között őrlődik, minden megtakarított forintnak tíz helye lenne, mégsem használják ki az áramszolgáltató váltásban rejlő megtakarítási lehetőséget. Pedig 2004 nyara óta a kkv-k szabadon dönthetnek, hogy hogy melyik villamosenergia-kereskedelmi engedéllyel rendelkező kereskedőtől veszik az áramot.
Pénzkidobás nem átszerződni
„Tájékozatlanok, időhiánnyal küzdenek, nem rendelkeznek megfelelő szakértelemmel, nem hiszik el, hogy jelentős árkülönbözet van az egyes áramszolgáltatók ajánlata között, félnek az ismeretlentől” – sorolja Tengeri Attila, a Dome Energy szakembere a leggyakoribb okokat arra, hogy a kisebb méretű, nem annyira energiaintenzív ágazatban működő kkv-k miért nem szerződtek át eddig. Pedig a szolgáltató váltás – fogyasztási mérettől függetlenül – mindig megéri, sőt bizonyos méret felett egyenesen pénzkidobás nem átszerződni.
1. szabály - Legyünk határozottak! Ha sokáig húzzuk a döntést, lemaradhatnak az igazán kedvező ajánlatokról, hiszen a kereskedőknek is időben le kell kötniük a szükséges árammennyiségeket. 2. szabály - Amennyiben távméréssel mérik vállalkozásunk áramfogyasztását, feltétlenül szerezzük be fogyasztási görbénket, hiszen mindennemű energiafogyasztásnak az alapja a pontos mérés. A fogyasztási görbe és jellemzők alapján sokkal jobb ajánlatokat is kaphatunk. Ezeket a jellemzőket jelenlegi szolgáltatónktól, kereskedőnktől is bekérhetjük, de a területileg illetékes elosztóhálózati engedélyesnél is kérhetünk hozzáférést az adatokhoz. 3. szabály - Az ajánlatok bekérése során ne feledkezzünk meg jelenlegi szolgáltatónkról sem. Sok esetben tőle kaphatjuk a legkedvezőbb ajánlatot, hiszen ő már mélyebben ismeri vállalatunk fogyasztási jellemzőit. 4. szabály - Minden esetben ellenőrizzük le az ajánlatokat adó cégeket. Az engedélyek meglétének a Magyar Energia Hivatal honlapján nézhetünk utána, a gazdálkodási adatokat akár az e-beszámoló szolgáltatáson keresztül ingyen is lekérhetjük. 5. szabály - Végül állapodjunk meg a kiválasztott energiakereskedővel, de ne feledjük, hogy megfelelő intézkedések és minimális beruházás révén akár további 5-10-15 százalékot is foghatunk áramszámlánkon. Ezek megtalálásában a kiválasztott energetikai partnerek általában készségesen segítenek. Forrás:Alteo
Az Alteo Energiaszolgáltató Nyrt. saját felmérése szerint 3-5 százalékot spóroltak a kkv-k a szolgáltató váltással a 2012-es áramtarifáikhoz képest, ami kilowattóránként fél-egy forintot jelent. Ez a legkisebb fogyasztási kategóriában – évi 50-200 ezer kilowattóra – is akár 100-150 ezer forint megtakarítását eredményez. „Ez a havi 8-12 ezer forintos költségcsökkentés a lélektani határ. Ezért még a legkisebb vállalkozások is belevágtak idén az energiakereskedők megversenyeztetésébe” – ismerteti a tapasztalatokat Kis Gergely, az ALTEO energiakereskedelmi igazgatója. Fogyasztási egységenként hasonló mértékű megtakarítást érhettek el a következő kategóriába – 200-500 ezer kilowattóra áram évente – tartozó cégek is. Ettől fölfelé viszont a spórolás mértéke 5-10 fillér körül alakul fogyasztási egységenként.
Átszerződni könnyű
Szolgáltató váltásnál a kkv-nak mindössze annyi a teendője, hogy az addigi szerződését írásban felmondja, és az új, választott szolgáltatóval megállapodást köt. Mindennek nagyjából 45-60 nap az átfutási ideje, ugyanis a váltás során a felmondási idő 30 nap, és az új szerződés ennek elteltével, az azt követő hónap első napján lép hatályba.
Fontos, hogy jól nézzük meg a jelenlegi szerződésünket, és az új kereskedő kiválasztásánál is ügyeljünk a részletekre. Az ár ugyanis nem minden. A fizetési határidő adott hónapon belüli szabad megválasztása is szempont lehet, különösen ott, ahol például az üzletmenet jellegéből adódóan meghatározott időszakra tehető a bankszámlafedezet megléte. Az új szerződés megkötésekor figyelni kell arra, hogy mikor jár le az élő szerződés, illetve arra, hogy az felmondás hiányában ne újuljon meg automatikusan. Mára már szakosodott tanácsadók segítségét is igénybe veheti egy-egy cég, akivel az egyes ajánlatok mellett az esetleges buktatók is átbeszélhetőek. Ráadásul az átszerződésre szakosodott cégek az esetek többségében sokkal előnyösebb árat tudnak kialkudni az egyes szolgáltatóknál – a mennyiségi kedvezmények és a piaci sajátosságok ismerete okán –, mint amit az adott szolgáltató önmagától felajánl az érdeklődő vállalkozásnak – teszi hozzá Tengeri.