Mi lesz a felhalmozott szabadságunkkal?

A Munka Törvénykönyve jelenlegi szabályai alapján a szabadságot kizárólag akkor lehet pénzben megváltani, ha a munkaviszony megszűnésekor az arányos szabadságot a munkáltató nem adta ki a munkavállaló részére.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Már nem lehet pénzben megváltani - Kép: Pixabay

2012. december 31-ig élt az a szabály, mely lehetővé tette, hogy a gyermek gondozása, ápolása miatti fizetés nélküli szabadságról visszatérők esetében a munkáltató a fizetés nélküli szabadság első 6 hónapjára eső időszakot pénzben válthassa meg. „Sokak szerint ez azért volt jó megoldás, mert így a munkáltatónak nem kellett akár több hónapot is várnia arra, hogy a visszatérést követően a munkavállaló végre valóban dolgozni kezdjen” – írta Pentz Edina az RSM-DTM bérszámfejtési vezetője legfrissebb blogbejegyzésében.

(A szabadsággal kapcsolatban számtalan egyéb módosítást is hozott az idei év, amikkel korábban részletesen foglalkoztunk.)

Azonban mivel a fenti lehetőség a kismamák esetében az idei évtől megszűnt, már egyáltalán nincs lehetőség arra, hogy a felhalmozott szabadságot a munkáltató ne természetben adja ki, hanem pénzben váltsa meg.  Erre próbál egyszeri megoldást nyújtani egy 2013. szeptember 9-én benyújtott törvényjavaslat, melynek értelmében a 2014. január 1-ét megelőzően keletkezett és ki nem adott szabadságot a munkáltató a munkavállaló beleegyezésével 2014. február 1-ig megválthatná. A javaslat alapvető indoka az, hogy a korábban felhalmozott szabadságok egy szűk időn belüli kiadása ne lehetetlenítse el a cégek működését.

A javaslat azonban annyiban korlátozná a 2013-ban ki nem adott szabadságok pénzben való kifizetését, hogy megtiltaná annak a résznek a megváltását, amely a 2013-ban kiadott szabadsággal együtt nem haladja meg a 2013. évben keletkezett alapszabadság mértékét, vagyis a 20 munkanapot.

Például: amennyiben a 2013. évben esedékes 30 munkanap szabadságunkból (20 munkanap alap- és 10 munkanap pótszabadság) 12 munkanapot vettünk ki, akkor fenti szabály értelmében az alapszabadság (20 munkanap) és a kivett szabadság különbözetét, tehát 8 munkanapot nem tudunk megváltani, így valójában maximum a teljes pótszabadságunk (10 munkanap) lenne megváltható.

Tehát a fentiek azt jelentik, hogy a felhalmozott szabadságunkból maximum a 2013. évi alapszabadságunkat meghaladó mértékű szabadságért kaphatunk pénzt, azonban a javaslat alapján a korábbi évekről felhalmozott szabadságokat is kifizethetnék.

Mikor éri meg szabadságra menni?
A távolléti díj ez év elején hatályba lépett szabályozását számos kritika érte. Az általános megítélés alapján sem a munkaadónak, sem a munkavállalónak nem kedvezett a rendszer. A törvénybe a szakértők szerint „be van programozva” a trükközés.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo