„Nem volt igazuk azoknak, akik a vasárnapi pihenőnap bevezetését követően a forgalom visszaesésével és tömeges elbocsátásokkal riogattak. Az üzletek mellett a családok is alkalmazkodtak az intézkedéshez: a forgalom áttevődött a hét többi napjára, így tovább folytatódhatott a már két éve erősödő kiskereskedelmi forgalom bővülése, a forgalomnövekedés pedig a foglalkoztatottak számának emelkedését is segítette. A vasárnapi pihenőnap tehát nem okozott károkat a kiskereskedelemben, és erről mára egyező véleménnyel vannak a kormány mellett elemzők, áruházláncok, hírportálok, és az Országos Kereskedelmi Szövetség is” – vélekedik közleményében a Nemzetgazdasági Minisztérium a KSH által közzétett legfrissebb kiskereskedelmi adatokra hivatkozva.
Ezzel szemben Vámos György, az Országos Kereskedelmi Szövetség főtitkára az 53. közgazdász vándorgyűlésen Miskolcon úgy vélekedett, hogy nem sikerült a kormány eredeti szándéka, azaz a forgalom jelentős részét átterelni a kisebb magyar vállalkozásokba a multinacionális láncoktól.
„Vannak olyan nagy piaci szereplők, amely kifejezetten jól jártak a vasárnapi zárva tartással, hiszen egy sor extra költségtől mentesülnek, miközben a forgalom nem csökkent, inkább átterelődött a hét más napjaira” – vélekedett a szakember a Napi.hu közlése szerint. Vámos szerint egyfajta karácsony-effektusról van szó, vagyis a vevőknek, ha már hosszú sorbanállást kell vállalniuk, inkább olyan helyekre - konkrétan a hipermarketekbe - mennek vásárolni, ahol egy helyen mindent meg tudnak vásárolni. Mindeközben a plázákban, bevásárlóközpontokban működő nagyjából tízezer magyar kisebb üzlet a vesztesek közé került, ezek teljesen bukták a vasárnapi forgalmat.
Ami a foglalkoztatási hatást illeti, egyelőre nem látszik, hogy a Vámos által korábban jósolt 15 ezer munkahely elveszett volna. A KSH február és június között azt mérte, hogy a kiskereskedelemben az alkalmazottak száma 276 fővel csökkent a négy főnél többet foglalkoztató cégek esetében, de ha az ágazat összes foglalkoztatottját (egyéni vállalkozók, 4 fő alatti cégek, tulajdonosok, szövetkezeti tagok, segítő családtagok) nézzük, a létszám 4,8 ezerrel 538,3 ezerre csökkent. Utóbbi statisztikában ráadásul a kölcsönzött munkaerő, a részidős foglalkoztatottak és a diákmunkások száma nincs benne - márpedig éppen őket érinti az új szabályozás a leghátrányosabban.
Változás egyelőre biztosan nem várható a vasárnapi zárva tartás szabályozásában. A Balatoni Szövetség korábban ugyan kért átmeneti mentességet a kormánytól a nyári idegenforgalmi szezonra, de ezt a kabinet nem adta meg sem a térségnek, sem az egyes településeknek, sem pedig az üzleteknek. Akkor azt az ígéretet kapták a Balaton környéki települések, hogy a nyári tapasztalatok tükrében megvizsgálják, indokolt-e a változtatás. A vásárlási szokások mindenesetre jelentős mértékben átalakultak, hiszen a helyiek és a turisták is pénteken vagy szombaton vásárolnak be a nagyobb bevásárlóközpontokban több napra előre, így a helyi kis üzletek hoppon maradnak nemcsak vasárnap, hanem a hét más napjain is.