Brüsszel nem a jelenlegi pályázati, hanem a már megszüntetett rendszer miatt állította le a 700 milliárdos keretösszegű GOP pénzek kifizetését – mondta el Csepreghy Nándor helyettes államtitkár a Piac&Profit konferenciáján. Hozzátette, most az lesz a fő fókusz, hogy senki se juthasson előnyökhöz, és valóban a leginkább szükséges projektek nyerjenek.
- az mkkv-k számára egy 80 milliárdos keretösszegű pályázat kapacitásbővítésre
- szintén mkkv-k számára 5 milliárd forint értékben munkahelyteremtésre a szabad vállalkozási zónákban,
- szintén áprilisban 5 milliárdos keretösszeggel az mkkv-k piaci megjelenítésének támogatására is kiírásra kerül pályázat, egyszerűsített formában, gyorsított elbírálással.
A hitelbiztosíték megszüntetése, az ötmillió forintos letét ezentúl nem lesz szükséges, ha olyan vállalkozás pályázik, amely lezárt pénzügyi évvel rendelkezik és benne van a NAV köztartozásmentes adatbázisában.
Pályázati előleg: a pályázati összeg 30 százaléka lehívható lesz a projekt elején.
Később kell beadni az önerőt: addig, amíg a támogatott összeg kilencven százaléka nincs felhasználva, nem kell beadni az önerős részt.
Pályázatok kiírása: nem fog előfordulni, hogy a hétfőn reggel kiírt pályázat már hétfő délben betelik, ezután a pályázati kiírások 30 nappal a megnyitás előtt jelennek meg.
„Ma a magyarországi 4,2 millió foglalkoztatottból egymillióan állami intézményekben, a közmunkaprogramban, illetve a közszférában dolgoznak. Ezt az arány mindenképpen csökkenteni kell” – hangsúlyozta Csepreghy Nándor. Ezért a jelenlegi ciklusban a fejlesztési forrásokat olyan ágazatokra koncentrálják, amelyek nagy élőmunka igényűek, mint a mezőgazdaság, a turizmus és bizonyos mértékig a gépipar.
A gazdasági növekedés ösztönzésében viszont nagyobb szerepet kapnak majd a multinacionális vállalatoknak, amelyeken keresztül a magyar beszállítók termékei megjelenhetnek a világpiacon. Szintén a növekedés támogatásához tartozik az innováció támogatása az autóiparban, gyógyszeriparban, és az IT szektorban.
Mivel a pályázatok fókuszáltabban jelennek meg, ezért ez azzal jár, hogy kevesebb pályázati projekt lesz támogatható.
450 milliárd a kkv-k versenyképességének javítása
- a vállalkozói kultúra fejlesztése (vállalkozó készségek fejlesztése, mentorálás, stb.)
- modern üzleti struktúra megteremtése (ipari parkok, tudásparkok szolgáltatásainak színvonalnövelés)
- kapacitásbővítés támogatása (komplex vállalkozásfejelsztési támogatásaok elsősroban a feldolgozóiparban)
- vállalkozások hálózatosítása és új piacra lépés támogatása (klaszterek, beszállítói kapcsolatok támogatása, exportösztönzés)
GINOP 2 - Kutatás fejlesztés és innováció 532 milliárd forint- Vállalati K+F fejlesztése a tudás és technológia-intenzív vállalkozások körében
- Stratégiai K+I együttműködések támogatása innovatív vállalatok, és közfinanszírozású ill nonprofit kutatóhelyek között
- K+I infrastruktúra és kapacitás fejlesztése, elsősorban a nonprofit és közfinanszírozású kutatóhelyek körében
GINOP 3 - Infokommunikációs fejlesztések
- Versenyképes IKT szektor megteremtése, a szektpor vállalkozásinak piacra jutásának támogatása
- Digitális gazdaság fejlődésének erősítése, ezen belül szoftverekés alkalmazások beszerzésének támogatása, kkv-k, kamarákérdekvédelmi szervezetek stb. támogatása,
GINOP 4 - Energiahatékonyság
- A vállalkozások közvetlen fajlagos energiafelhasználásának és költségeinek csökkentése,épületenergetikai illetve megújuló energiaforrások támogatása
GINOP 5-6 - Foglalkoztatásnövelés
- Álláskeresők és inaktívak foglalkoztathatóságának növelése, atipikus munkarendek,képzések támogatása a leszakadó illetve hátrányos helyzetű társadalmi csoportok érdekében.
Ifjúsági garancia program
- A sem oktatásban, sem képzésben nem résztvevő fiatalok foglalkoztatásának, továbbképzésének támogatása
Versenyképes munkaerő
- A felnőtt munkaerő képzése, versenyképességének növelése
GINOP 7 - Turizmus
- A természeti és kulturális örökségek fenntartható fejlesztése