A bőrgolyó bűvöletében élünk, legalábbis a következő hetekben. Cégvezetőként bele kell törődnünk, hogy biztosan nem tudjuk a vállalat falain kívül tudni az Európa bajnokság meccseit, híreit. De vajon kell? És ha egyébként se tudjuk, hogyan használhatnánk ki? A munkaügyi szakértők szerint számos előnyt kovácsolhatunk belőle, ha nem tiltjuk vasszigorral a meccsek nézését. Felelős vezetőként a célunk azonban az, hogy a munka hatékonyságán ne, vagy csak minimális csorba essen, ezért szabjunk határokat.
Legyenek keretek
A szakértők szerint jó döntés lehet, ha a munkatársainkkal közösen alakítjuk ki az irodai meccsnézést kereteit. Például vezessünk be rugalmas munkaidőt, például a korai kezdés, vagy az ebédidő elcsípése megoldás lehet. Cél, hogy elkerüljük a hirtelen „lebetegedés”, a tömeges hiányzás, vagy az irodából ismeretlen helyre szivárgó kollégák eseteit. Ami felett ha egyszer szemet hunyunk, még vicces, de heteken keresztül biztosan nem fogunk mosolyogni rajta.
Nem kell, hogy mindenhol a közvetítések ömöljenek ránk a tv-ből, hiszen a kevésbé fanatikus kollégákra is gondolni kell. Úgy véljük a focirajongó alkalmazottak bőven megelégszenek azzal, ha például egy helyiségben tudják a közvetítéseket nézni.
A közös szurkolásnak egyébként stresszoldó, közösségépítő hatása van. Így valljuk be, a nyári, munka szempontjából könnyedebb hónapokban megengedett lazaság felérhet egy méregdrága tréninggel is. A szakértők szerint egy-egy közvetítés alatti munkahelyi szurkolás jó hangulatot teremt, és szinte pillanatok alatt remek csapatot kovácsol a munkavállalókból, akik elégedettek és hosszútávon akár lojálisabbak is lehetnek.
Szervezzünk saját EB-t. Verbuváljunk csapatokat a cég dolgozóiból, akár az élesben résztvevő csapatok kicsinyített „másaként”, és egy-egy délután mehet a menet. Ha meccsek lebonyolítására nincs idő, és hely, hirdessünk egyéb játékot, például házi tipp versenyt. Akár jelképes ajándékokért is szívesen játszik bárki, higgyük el.
Van, ahol már bejött
Magyarországon egyelőre konzervatívabbak a cégvezetők ilyen kérdésekben, de néhány éve a VB és az olimpia kapcsán már találkozhattunk jó kezdeményezésekkel. Az egyik nagy dohánygyártó vállalat például a központi irodájának kávézójában helyezett el monitorokat, ahol a magyar vonatkozású meccseket nézhették a dolgozók. Ehhez igazíthatták a napi feladatokat, az időbeosztást is. A kommunikációs vezető szerint ez a lehetőség erős munkahelyi csapattudatot alakított ki.
Az egyik vállalatirányítási rendszerekkel foglalkozó cégnél, ha nagyobb sportesemény zajlik a világban, főleg ha magyar vonatkozása is van, mindig szerveznek tippelős játékokat, de emellett itt is lehetőséget adnak arra, hogy a kollégák élőben követhessék a megmérettetéseket.
A fanatikus munkavállaló egyébként, ha nem adunk neki lehetőséget, valószínűleg, ha teheti, szabadságot vesz ki az EB idejére. Vezetőként mérlegeljük, mi a jobb nekünk, a cégünknek, ha hiányzik néhány napot, hetet a munkatársunk, vagy ha dolgozik, ám picit lazítunk a gyeplőn? A tiltás helyett találjuk meg a lehetőségét annak, hogy nyerjünk az EB-n, legalábbis a vállalkozásunk szempontjából.