„A következő generáció részéről hazánkban a legnagyobb kihívást az alapító árnyékából való kilépés jelenti. Bulgáriában minden második fiatal családtagnak nehezére esik a családi cég érdekeit a sajátja elé helyezni, a cseheknél ez senkinek nem okoz gondot, nálunk is mindössze 15 százaléknak” – ismertette David Bork, a családi vállalatok működésének neves elméleti és gyakorlati szakembere a Bank Gutmann által a közép-kelet-európai vállalkozó családok helyzetéről 2013. január és augusztus között végzett kérdőíves felmérésének eredményét. A helyzetet árnyalja, hogy a magyar fiatalok körében tragikusan alacsony a vállalkozási hajlandóság.
A cégek legkevesebb 30 százalékánál várható generációváltás az elkövetkező 5 évben, azonban a vállalkozások 63 százaléka nincs felkészülve az elkövetkező években valószínűsíthető változásokra, amelyek között a leggyakoribb a generációváltás lesz. 60 százalékuk szerint a család céges és vagyonkezelési struktúrája jelen állapotában még nem alkalmas a kihívások kezelésére, bár a cégek 70 százalékában már történt vagy a közeljövőben tervezett a tulajdonátadás az alapító részéről.
Az elkövetkező 10 évben várhatóan a társaságok 96 százaléka a család tulajdonában marad (Svájcban ez mindössze 62%) 79 százalékát családtag és nem külsős menedzser irányítja majd (Svájcban ez mindössze 46%) Az alapító számára nálunk a legnagyobb kihívás a cég elengedése (61%), míg például Csehországban ezt mindössze 14 százalék jelölte meg. Opció lehet a családon belüli átadás, a menedzsment részére történő utódlás, valamint az értékesítés egy harmadik fél részére.
Varga Szabolcs, a bank magyar irodájának vezetője arra a sajnálatos statisztikára hívta fel a figyelmet, miszerint, a családi vállalatok mindössze egyharmada éli túl az első generációváltást, és mindössze tizede a másodikat.
A Bank Gutmann, - maga is családi vállalat - úgy döntött, élére áll ennek a kezdeményezésnek, hiszen az 50-es években a tulajdonos család új generációjának érdektelensége miatt majdnem a fenti sorsra jutott.
Ideális esetben az utód legalább 3–5 éven keresztül dolgozik a cégvezető mellett, átlátja a folyamatokat, és az átállás zökkenőmentesen történik. Ismeri a cég ügyvédjeit, tanácsadóit, banki kapcsolatait, legfontosabb partnereit. Csakhogy ez nem mindig lehetséges, különösen, ha az örökösben korábban nem buzgott a tettvágy és a vállalkozói kedv. Bárhogy is legyen, van néhány dolog, amit szem előtt kell tartani rögtön az átvételkor ahhoz, hogy az üzlet ne hulljon darabokra.