Gyakran felteszik nekem ezt a kérdést, és mindenkinek ugyanazt válaszolom: hát persze. Ha arról érdeklődnének, lehet-e belőlük olimpiai bajnok sportoló, már nem vágnám rá ilyen határozottan. Pedig nemrég járta be az internetet Benedek Tibor vízilabda szövetségi kapitány néhány gondolata, miszerint ő nem is igazán volt kiemelkedő úszó vagy dobó, az alkata se predesztinálta egyértelműen ilyen sikerekre, az orvosok is többször eltanácsolták, az akarata azonban mégis újra és újra a dobogó legfelső fokára juttatta sportága világversenyein. Az, hogy jó vezető legyen valaki, szerintem ugyanígy alapvetően az akaraton múlik. Feltett szándékunk, hogy úgy viselkedjünk, mint ahogy azok a vezetők, akik eredményeikkel és működésükkel kiváltják környezetük elismerését és tiszteletét?
Íme néhány tesztkérdés, hogy be tudjuk lőni, hol tartunk*:
1. Meg tudja fogalmazni, hogy hova akar eljutni a cégével vagy a területén a következő néhány évben? Rendszeresen beszélget erről az embereivel? Vonzó-e számukra is ez az elképzelés, vagy csak saját ambíció? (A kitűzött közös cél a legjobb csapatépítő, amit el lehet képzelni.)
2. Segít a közvetlen munkatársaidnak, hogy a jövőképhez kapcsolódó, számukra ténylegesen motiváló, értelmes munkacélokat tudjanak kitűzni?
3. Kapnak a kollégái rendszeres és széles körű visszajelzést a tevékenységükről (az eredmények méréséből, a kollégáktól, az ügyfelektől, a vezetéstől)? Hogy hogyan kell jól visszajelzést adni, arról itt írtunk részletesen.
4. Ismeri igazán a munkatársait, és tesz tervezett lépéseket a szakmai és karrierfejlődésük elősegítésére?
5. Egyértelműen, őszintén és támogatóan fogalmazza meg elvárásait, kifogásait, aggályait, elégedettségét?
6. Bevonja az embereket az őket érintő döntésekbe, a közös jövő építésébe? (Hogy ez miért éri meg, arról itt olvashat részletesen.)
7. Rászánja az időt arra, hogy négyszemközti megbeszéléseket folytasson a kollégákkal (közös munkavégzési, problémamegoldási vagy fejlesztési célzattal)?
8. Hagyja az embereit önállóan dolgozni, dönteni, hibázni, a hibákból tanulni?
9. Betartja a vállalásait és az ígéreteit, kis és nagy dolgokban egyaránt?
10. Keresi folyamatosan a hatékonyabb és eredményesebb szervezeti működés lehetőségét?
A fenti tíz dolog nem veleszületett képesség kérdése, hanem a vezető szándékán múlik. Akárhányra tud ma igennel válaszolni, semmi akadálya, hogy a többire is elkezdjen odafigyelni a jövőben. Garantáltan jobb vezető lesz tőle.
*A teszt értékelése:
1-4 pont: Lehet, de bele kell húzni 5-8 pont: Lehet, és jó úton is jár 9-10 pont: Lehet, de tényleg csakis a színtiszta igazat válaszolta??? Ha igen, akkor gratulálok!
Cservenyák Tamás tudatosvezetes.blogspot.hu